Cep Telefonu mesajlarının delil olması


Son zamanlara cep telefonuna gelen tehdit veya hakaret mesajları sebebiyle açılan dava sayısı artmıştır. Bunun önüne geçmek için telefon servis sağlayıcı şirketler çeşitli önlemler almaya gayret etmelerine rağmen her iletişimin izlenmesi mümkün olmadığından genellikle sonuç alınamamaktadır.

Savcılıklar tehdit, hakaret ya da taciz içerikli mesajları şikayet konusu olması halinde soruşturma aşamasında, teknik olarak gönderilen telefon operatörünün kayıtlarından mesajın içeriğine ulaşılamamaktadır. Burada elde edilebilen bilgi sadece mesajın gönderildiği zaman belirlenebiliyor ve mesajın kimden kime ne zaman gönderildiği tespit edilebiliyor. Tabi çok zorlama olarak servis sağlayıcının bilişim sisteminde gönderilen mesajın geçici olarak bulunduğu da düşünülebilir.

Peki cep telefonlarındaki mesajların içeriği değiştirilebilir mi? Bununla ilgili yazılımların olduğuyla ilgili haberler bir süre önce yayılmıştı. Kızıl ötesi bağlantı özelliği olan cep telefonlarına bilgisayar aracılığı ile girilip değiştiriliyor ve mesaj okunduğunda yine aynı telefondan gelmiş gibi görünüyor. Burada saat ve tarih de değiştirilebiliyor. Elbette bu şekilde delil oluşturmaya çalışmak bir suçtur.

Bu açıklamadan sonra diyelim ki, şikayet konusu mesajları saklandığını düşünelim, bu durumda açılan davada bu mesajların bilirkişi tarafından dökümü yapılacaktır. Mesajların değiştirilme ihtimali olduğu da göz önüne alarak yukarıda belirtildiği gibi mesajlaşmalar hakkında operatör şirketten bilgi istenecek ve karşılaştırılacaktır.
Şayet mesajları saklamamışsak bu durumda acaba operatör şirketlerden mesaj içeriği istenebilir mi? Adli makamlar tarafından alınmış bir karar olmadıkça kişilerin konuşmalarının ya da mesaj içeriklerinin operatörlerce kaydedilmesi hukuka ve yasalara aykırıdır. Böyle bir tespit için önceden alınmış bir dinleme-izleme kararı olmalıdır. Bu kararın verilmesi de Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan İletişimin Tespiti Hakkında Yönetmelik?in 13. maddesinde bu izleme ve kayıt konusunun sınırlarını belirlemiştir ve özetle ağır cezada görülen davalar için uygulanabileceği hükme bağlanmıştır.

Diğer tehdit gibi suçlarda davanın tarafı olan şikayetçinin dökümleri ve kayıtları operatörden istenebilecek, ardından bu döküm ile cep telefonundaki mesajlar karşılaştırılacaktır. Elbette sadece mesajların varlığı ile yetinilmeyecek atılı olan suç aynı zamanda olayların gelişimi bakımından da kanata ulaşmak için tanıklar tarafından ve diğer delillerce de desteklenecektir.

Etiketler

mesaj dökümü alma,HAKARET DAVASI,savcılıktan telefon dökümanı,telefon dokumanı cıkartma,savcılıktan telefon dökümü nasıl alınır
 • nil gül

  ben kısa bir süre önce hattımı kapattırdım . o hattım 1 yıl sonra satışa sunulacak . diyelim ki o hattı bir yakınım bir şekilde bayiden buldu satın aldı . o hattın yeni sahibi, hat benim olduğu zamanki mesaj içeriklerimi öğrenebilirmi ?

 • harita

  acil cevap:cep telefonumuza benim,annemin ve babamın sürekli şekilde hakaret içerikli msjlar geliyor gönderdiği hat kendi üzerine kayıtlı değil bu yüzden açtığımız davada suç almama ihtimali var mı ?suç sayılır mı sayılmaz mı ?

 • metin

  merhaba ben metin;başkasının özel hayatını çep telefonu ile paylaşmak paylaşmadan önce şunu yapmazssan paylaşırım gibi
  tehdit ettim ve özel hayatndaki fotoğrafı paylaştım 17 yaşında öğrenciyim ceza alırmıyım?

 • kindal

  bana tanimadigim numaradan taciz mesaji geliyor polise bas vurdum sinyalla hangi bölgeden geldigini cikarirmi

 • levent

  iyi günler ben birkac ay önce kayınbıraderim tarafından mesaj yoluyla hem hakaret hemde tehdıt mesajı aldım ana avrat sovup birde biryere ayrılma lan simdi geliyorum seni oldurecegım gıbı tehditler etti ayrıca kayınbıraderim bir öğretmen yani devlet memuru eger sikayette bulunursam işine son verdırebılırmıyım tesekkurler

 • enes

  Merhaba bişey soracagım

 • enes

  Merhaba arkadaşlar .Ben ankaradan bi araç aldım .Araç aldğımkişinin sölediği gibi çıkmayınca bi sinirle adamı aradım .Ama açmadı iki ay sonra kendime hakim olamayıp adama hakaret içerikli bi msj attım .ama tehtit yok.bana seni süründüreceğim seni aldıracağım gibi şeyler söyledi.Söylediğine göre emniyet müdürü arkadaşıymış.Sonuç ne olur yardım edermisiniz?

 • yengec

  Iyı aksamlar benım bır sorum olacaktı, bır ılıskım vardı bazı konusmalarımız ve bazı fotoğraf alışverişlerımız oldu whatsapp aracılıgıyla, eski sevgılım daha önceden bır bayanı mesajları ıle fotoğrafları ıle tehdit etmiş para karşılığında böyle de şerefsizmıs, O bayan da bundan şikayetçi olmuş dava açılmış sanırım bayan tarafından, ben şikayetçi olmadım benımle olayın davanın bır ılgısı yok fakat bana dıyorlar kı bu çocuğun telefon konuşmaları fotoğraflar vs hepsinin dokumanını alıcaklar ve bu sayede senınle olan konusmalarıda ortaya cıkacak senı de sorguya cekecekler. Böyle bir şey olabılır mı? Ben acmadım davayı tehdit alan ben degılım eski konusmalarımız yüzünden bu davada benım de adım geçer mı? Acıl cevap bekliyorum lütfen

 • Neriman

  Eşimin bugün ihanetini gördüm kullandığı hat benim adıma görüşme yani ses kaydını nasıl çıkarabilirim boşanmak istiyorum. Bilgisi olan lütfen yardımcı olsun

 • acil cvp

  acil cvp alablırmıyım,bı arkadasım bana iftra attı ılkin msjda yazdı aradım konuştk o ve ablası özur dledı gerı aldılar ama yne dedıkodu yapıp durdular iftradan dava accam msj duruyo ama benden özur dıledıklerı konuşmlarla herşey ortaya cıkar o konuşmalar mahkeme emrıyle bulunup dınlenebılırmi

 • Eda Aşıkoğlu

  selamlar ben 3 ay once bi kişiyi savcılığa şikayet ettim bana hakaret ve tehtid de bulundu facebook sayfası uzerınden zaman tunelıme kufurlu ş6zcuk yazdı ben de mahkemeye verdım ama tel. Mesaj sıldım bu mahkemee mesaj ıcerıgı cıkarmı cok acıl cvp tsk.

 • gulnurrrr

  Oncelikle gunaydin. Benim 1 ay oncesine eski knustugum cocukla bi takim olaylarim oldu .sikayetci oldum. İmzami attim gidebilirsin dedi. Bisey anlamadim olaydan simdi sonuc ne olacak. Mahkeme olurmu ? Yada mahkemede mesajlari isterseler hattimi degistirsem mesajlar yinede gorunurmu. Sindiden tesekkur ederim

 • gulnurrrr

  Yazimda belirtmeyi unuttum ifademi savciya vermistim.

 • efe

  arkadasıma atıcağım numarayı yanlıslıkla baska birine atmısım mesajda kotu birşey yok sadece pist yazdım ertesı sabah bayan benı aradı kımsın dıye sorunca bende yanlıs numara heralde kusura bakmayın dedım kapattım kadın benden davacı olmuş sonuç ne olur lütfen yardımcı olun teşekkürler.

Etiketler

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni marka maddeleri ve internet

Geçen hafta başladığımız marka kanunda yapılan değişikler konumuza devam edeceğiz. Değişiklikten önceki kanun metinde olmayan hatta örnek aldığımız Alman Marka...

Kapat