IP adresi tespiti ve soruşturma

Bu hafta sizlerle birlikte bir okurumuzdan gelen soruya yanıt arayacağız.
Bir bankanın müşterisi bir şirketin hesabından şirket haberi olmadan başka şahıslara havale yapılmıştır. Banka olayı araştırıp hangi zamanda ve hangi IP numarası ile bağlanıldığını tespit edip savcılığa bildirmiştir. Savcılık Türk Telekom?dan IP numarasını sorguladığı zaman okurumuzun telefon numarası ve adresi tespit edilmiş. Olayla uzaktan yakından alası olmamasına rağmen savcılık tarafından ifadesi alınmış mahkemeye sevk edilmiştir. Okurumuz bu durumda ne yapılması gerektiğini sormaktadır. Esasında bu soru birçok okurumuzun karşılaştığı veya duyduğu bir durumdur ve maalesef birçok vatandaşımızın canı yanmaktadır.


Mevzuatımızın yeni olması, henüz bu durumlarla ilgili Yargıtay tarafından yerleşik içtihatların oluşturulmaması bununla birlikte soruşturmada yer alan unsurların da olayların teknik yönüne hakim olmaması sebebiyle beklenmedik kararlar çıkabilmektedir. Soruşturma aşaması işin teknik incelemesi nedeniyle yavaş sürmekte, konu mahkemelere intikal ettiğinde ise yine teknik incelemeler gerekmekte ve konunun sonuçlanması uzun zaman almaktadır. Bu süre içerisinde şayet deliller tespit edilip kopyaları alınmışsa ve saklanmaktaysa sorun çıkmamaktadır fakat bu yapılmayıp hatta eksik delil toplanmışsa veya toplanan deliller doğru şekilde muhafaza edilmemişse üzerinden geçen zaman sonucu suça konu verilerin silinmesi nedeniyle yeniden delil toplanması mümkün olmamaktadır.

Okurumuza savcılık, banka tarafından verilen IP numarası ile ulaşmıştır ve anlaşıldığı kadarıyla elde başka da delil yoktur. Peki bir IP adresi bu kadar önemli bir delil olabilir mi? IP numarası değiştirilmemektedir, burada bu suçu işleyen kişilerin çok iyi koruma altında olan bir bankanın bilişim sistemine erişebilecek kadar bilgi ve beceri sahibi olduğunu düşünürsek, bankanın kayıt altına almış olduğu IP numarasının gerçek IP adresi olmasını bekleyemeyiz. Suçu işleyen kişiler bankanın bir güvenlik duvarı olduğunu bildiklerinden yakalanma riskine karşı gerçek IP adreslerini maskeleyerek sahte bir IP numarasıyla hareket edeceklerdir.

Bu durumda bu sahte IP adresi okurumuz gibi konuyla hiç ilgisi olmayan birisinin olması kuvvetle muhtemeldir. Bununla birlikte bu IP adresi o an internete bağlı olmayan bir kişiye ait çıkarsa o zaman ne olacaktır? Bu nadir de olsa çeşitli soruşturmalarda karşımıza çıkmaktadır. Çünkü modemlerimizi her kullanımdan sonra kapatmadığımızdan sürekli açık olması sebebiyle Telekom?un tespit ettiği numara o an açık olacaktır. Burada sadece tespit edilen IP numarası ile yetinilmemeli ayrıca bu IP numarasındaki okurumuz gibi şüphelinin o an internet hattına bağlı olup olmadığı da sorulmalıdır.

Somut olayın ayrıntıları önemlidir, burada okurumuz durumundan hareketle konu hakkında genel bilgileri aktardık elbette işin esasında farklıkla mevcuttur ve bunu mahkemelerimiz değerlendirecektir.

Etiketler

facebook ,savcılık ip adresini kaç günde tespit eder,facebook savcılık,facebook bilişim suçları,facebooktan ip bulunur mu


KONUYLA İLGİLİ SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ • yesim i.

  Merhaba, dün akşam facebook’tan hesabıma yeni bir cihaz ve tanımadığım bir IP numarasıyla girişi yapıldığına dair bir bildirim aldım.
  Bu durumda hesabım ele geçirilmiş oluyor sanırım. Şifremi değiştirdim. Ama, bu IP adresinin kime ait olduğunu nasıl öğrenebilirim?

 • mehmet gümüş

  facebook ta tamamen silinen hesaba kim girebilir.yada girilebilirmi.

 • Guest

  Üye olduğum bir site var ve hesabım çalındı Internet Protokol adresini bulup şikayet etmek istiyorum nasıl yapabilirim bilgi verir misiniz lütfen ?

 • Sibel Ertekin

  Üye olduğum bir site vardı ve hesabım çalındı IP adresini bulup dava açıcağım ve msn adresimi de değiştirdiği için şifremi kurtaramıyorum nasıl dava açabilirim ?

 • aaa

  bizim baktıgımız şeyler yüzünden dava mı açılacak

 • mmmmmmk

  merhebaa av.sertel iınstagramdan bır hesap resımımn altıan yorumlar yaptı vede yarım saat ıcınde kapattı hesabını ben bu kısıyı bulabılırmıyım ???

  • mmmmmmk

   ekran fotografı var ama bellı bır ısım uzerınden degıl hesap bı fotograf blogu sozde ama hemen kapandı yormlarıda gozukmuyo

 • efe

  arkadaslarımdan biri fake acmıs kufur edip duruyor bunu nasıl bulabilirim kısa yoldan ?

 • Cengiz Balak

  Sayın av. sertel şıracı Şimdi facebook ortamında maç satan bir adam var ben maç aldım yattı 3 gün sonra engeli kaldırdı. Bende bu adama mesaj attım paramı vermezse savcılığa vereceğiöm gibi tehditler savurdum ve bu adamın bende hesap numarası facebook konuşmalarımızı ıp numarası adresi yaşını hesap hareketlerini herşeyini bir şekilde öğrendim dava açarsam ben buna bende ceza alırmıyım bana maç satan adam ceza yermi. Lürfen cevabınızı bekliyorum.

Etiketler

facebook ,savcılık ip adresini kaç günde tespit eder,facebook savcılık,facebook bilişim suçları,facebooktan ip bulunur mu

Switch to our mobile site

Önceki yazıyı okuyun:
Tüketici hakları ve e-ticaret

Hayatımıza kısa süre önce girmesine rağmen internet bir çoğumuz için vazgeçilmez olmuştur. Ticaret hayatında ise henüz beklenilen kapasiteye ulaşılmamıştır. Birçok...

Kapat