Banka Hesapları ve Bilişim Suçu – 2

2011-05-02T17:35:35+03:0015/06/2009|Categories: Bilişim Hukuku|

Geçen hafta banka hesaplarından yapılan haksız para transferlerini bu konuyla ilgili yersiz yere sanık durumuna düşen kişileri kaleme almıştık ve olayın nasıl geliştiğini özetle yazmıştık.

Konuyla ilgili sanıklardan birisi IP adresi tespit edilen kişi olmaktadır. Ve çoğunlukla konuyla ilgili en alakasız kişi konumdadır; tek yaptığı modemini şifresiz kullanmak, şifresini değiştirmemek veya hiç bir şey yapmayıp asıl suçluların bu kişinin IP adresini kullanmasıdır.

Bu durumda kişinin bilgisayarlarda inceleme yapılmalıdır ve inceleme sadece bilgisayar sistemiyle sınırlı kalmadan kişinin kullandığı modem sistemi de incelenmelidir. Suçun evdeki bilgisayardan işlenip işlenmediği bilgisayarda kalan izlerden uzmanlarca anlaşılacaktır. Fakat olayın üzerinden uzunca zaman geçmişse sanık lehine rapor çıkacaktır.
Bununla birlikte evdeki kişilerin bilgisayar kullanım bilgileri gibi hususlar ayrıca dikkate alınacak hususlardır. Bu kişi suçun işlendiği tarihte evde internet bağlantısının olmadığını, kendisinin evde olmadığını ispatlayabilirse bu durum suç ile bağlantısının olduğu destekleyen başka bir kanıt olmaması halinde sanığın lehine yorumlanacaktır.
En zor konu kişinin IP adresinin yazılı belgelerle tespit edilmesi ve bu kişinin konuyla bağlantısının olmadığını aynı şekilde ispat edememesidir. Bir de bunun üzerine bilişim hukukunun tam bilinmemesi eklenince konu içinden çıkılmaz hale gelmektedir.

Paralar genellikle bir seferde tek hesaba transfer edilmemekte, birkaç farklı hesaba transferler gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle olayda sanık bir kişi olmamaktadır, IP adresi kullanan kişiyle birlikte hesaplarına para giren kişiler de yargılanmaktadır. Çünkü tam organize olmuş bir şebeke olması halinde bu paraların da çekilebilmesi için ATM kartları kopyalanmakta veya sahte kimlikler çıkartılıp banka şubesinden direkt çekilmektedir. Bu halde IP numarası tespit olan kişinin olayla ilgisiyle ilgili bir şüphe varsa ve bu para transferlerinden faydalandığı anlaşılamıyorsa yine lehe bir durum oluşacaktır.

Telekom?un verdiği bilgilerin ne kadar doğru olduğu tartışmalıdır. Bununla birlikte olayda taraf olma ihtimali olan bankaların da verdiği bilgilerin ve yönlendirmelerinin doğruluğu da şüphelidir. Sonuçta böylesine yeni bir konuyla ilgili hapis cezası ile yargılanma riski olduğundan mutlaka ama mutlaka profesyonel yardım alınmalıdır.

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
Banka Hesapları ve Bilişim Suçu

Son zamanlarda bankalarından birden bire kaybolan paralar sebebiyle şikayet edenler, parayı aynı şekilde hesabında bulduğu için ne yapacağını şaşırıp şikayet...

Kapat