Son zamanlarda bankalarından birden bire kaybolan paralar sebebiyle şikayet edenler, parayı aynı şekilde hesabında bulduğu için ne yapacağını şaşırıp şikayet edenler, parayı hesabında bulmasa da ondan önce birilerinin çektiğini bankanın telefonuyla öğrenenler ve en sonunda bu işlemler sizin IP numarasından yapılmış deyip bilgisayardan dahi anlamayan işin gerçek mağdurları arttıkça artıyor.

Yukarıda yazdığımız her kişi olayın ayrı ayrı taraflarını oluşturduğundan bu yazımızda hep hakkında bilgi veremeyeceğiz ve sondan başlayıp IP adresi kullanılanlarla son günlerin korkulu rüyası, kimsenin ne olduğunu anlayamadığı bu sanal konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Bütün diğer işlemleri tamamlayan sanal korsanlar veya nitelikli dolandırıcılar, bu verileri kullanacakları ve iz bırakmayacakları bir yerden işlemleri tamamlamaları gerekecektir. Zaten sahte kart üretmekte, bir bankanın güvenlik sistemini aşmakta sorun yaşamayan korsanlar elbette IP adreslerini değiştirmekte zorluk yaşamayacaklardır.
Korsanlar IP Spoofing denilen yöntemle başka bir kişinin IP adresini kendilerine ait gibi gösterebiliyorlar, kablosuz modem kullanılıyorsa ve bu modemin şifresi yoksa, bununla birlikte Telekom tarafından abonelik alındığında verilen varsayılan bilgiler değişmemişse bu durumda farklı kişiler konunun muhatabı olabiliyorlar. Bu kişiler bütün sistemi kurduktan sonra otomobil ile şifresiz modemler aramaya çıktıkları da biliniyor.

Neticede bankanın sisteminden para transferi yapılıyor ve bu transferin yapıldığı IP adresi kayıtlara geçiyor. Bu dolandırıcılık soruşturulmaya başlandığında bankadan transferi yapan IP numarası soruluyor. Banka zaman bilgisi ile birlikte transferi yapan IP adresini bildiriyor. Daha sonra Telekom?a bu IP adresini hangi kullanıcının kullandığı soruluyor. Telekom o zaman diliminde IP adresini kullanan kişinin kullanıcı adını ve adresini bildiriyor ve bu noktadan sonra dosyaya bir şüpheli daha eklenmiş oluyor.

Bu durumda soruşturmayı yürüten makamın elinde resmi bir kayıt varken sizin elinizde hiçbir kanıt olmuyor. Ancak o gün nerede olduğunuzu ispatlayabileceğiniz kesin bilgiler varsa kurtulma şansınız artıyor ki bu çok zor bir ihtimaldir.
Haftaya banka hesaplarından yapılan bu haksız para transferleri hakkında yazmaya ve diğer şüphelileri de incelemeye devam edeceğiz.