İngiliz I. Wood, komşularının Facebook’ta paylaştığı bilgilerini kullanarak iki yılda 100.000 TL’den fazla parayı kurbanlarının hesaplarından çaldı.

Nasıl mı? Wood, komşularının sosyal ağlarda paylaştığı bilgilerle şifrelerini kırmak için günde 18 saatini internette geçiriyordu.

Aynı apartmanda yaşadığı kişileri hedef alan Wood, karmaşık bilgi toplama teknikleriyle komşularının banka hesaplarının güvenlik sorularını çözerek iki yılda 100.000 TL parayı banka hesaplarından çalarak haksız kazanç elde etmiş.

Kendisine olan güveni o kadar arttı ki sistemini değiştirmesiyle yetkililer yaptığı işlemi fark etti.

Wood mahkum edildi.
Onu yargılayan hakim olayın, karmaşık ve çok iyi planlandığını ifade ederek apartmandaki kişilerin paralarını çalan şahsın komşuları olduğunu öğrendiklerinde hepsinin kanının donduğunu söylüyor.
Yani artık komşuluk ilişkilerinde yeni bir suç unsuru daha ortaya çıkmış oluyor.

Kullanılan yöntem klasik: Banka hesaplarındaki şifrelerini hatırlamayan kişilere anne kızlık soyadları, doğum tarihleri, doğum yeri, ilk okulu gibi soruları soruluyordu. Wood aynı apartmanda yaşadığı kişilerin bu bilgilerine Facebook gibi sosyal ağlarda paylaştıkları bilgilerden tespit etti. Evinde yapılan aramalarda komşularına ait pasaport kopyaları da bulundu. Sorulan güvenlik sorularını elde ettiği bilgilerle aşan Wood kurbanların banka şifrelerini sıfırlayıp, yeni şifre alarak banka hesaplarını ele geçirmeyi başardı.

Günlük 18 saat çalışmayla topladığı bilgilerle internet banka hesaplarına erişen Wood, komşularının adres bilgilerini değiştirerek yeni kart talebinde bulundu ve gelen bu yeni kartlarla para çekti. Hedef aldığı bazı hesaplar da para olmasına rağmen kullanılmadığından bu kişilerin olan olaylardan da haberi olmadı.

Ülkemizde de bazı bankalar para transferi aşamasında gizli sorunuzun örneğin 3. ve 5’inci karakterinin yazılmasını istemektedir. Fakat Wood’un kullandığı yöntemde para transferi yapılmamakta, parayı almak için adresi değiştirip, yeni kart talebinde bulunmaktadır.

Bankaların  sadece para transferinde değil, bu tür önemli bilgileri değiştirirken de güvenlik soruları sorması gerekmektedir.

Bu olay bize sosyal ağlarda her bilgiyi paylaşmamamız gerektiğini gösteriyor. Veya sosyal ağlarda yanlış bilgiler paylaşacağız. Yanlış bilgi paylaşma Facebook kurallarına aykırı bir durum fakat en azından gerçeğe yakın bilgiler paylaşmak bize güvenlik sağlayacaktır. Önemli olan sosyal ağlardaki kişileri büyük bir yanılgıya düşürmemek, örneğin doğum tarihinizin yılını doğru girip ay ve gün bilgisini farklı yapabilirsiniz.

Peki Wood nasıl yakalandı?

Kendisine olan güveni ona hata yaptırdı ve bir hesaptaki parayı kendi banka hesabına transfer edince yakayı ele verdi. Yani bu basit hatayı yapmasaydı muhtemelen uzun süre daha komşuları olmasa da başka kişilerin hesaplarını boşaltacaktı.