Yargıtay, başkasının fotoğrafının Facebook profili olarak kullanılması konusunda karar verdi. facebook sahte profil

 • Yargıtay’ın vermiş olduğu kararda tartışma yaratan nokta paylaşılan fotoğrafın yanına kişinin tespitini sağlayacak isim yazılmaması halinde bu fotoğrafın kişisel veri olmayacağı dolayısıyla bunun kişisel verileri yayma suçunu oluşturmaya şeklindeki yaklaşımdır.
 • Kararda fotoğrafın bir kişisel veri olarak kabul edilmesi o fotoğraftaki şahsın tanımlanmasına bağlanmıştır. Kanun’da kişisel verilerle ilgili bir tanım bulunmadığı için sahte profilin ziyaretçileri tarafından kim olduğu anlaşılmayan bir kişinin fotoğrafın kişisel veri olup olmayacağını da belirleyemiyoruz. Fakat bu yaklaşım yanına kimlik tespitin elverişli birşey yazılmadan vatandaşlık numarası paylaşılması, telefon numarası paylaşılması halinde de karşımıza çıkabilir.
 • Kişisel Verilerin Korunması ile ilgili kanunumuzun olmaması sebebiyle de Yargıtay önüne gelen her olayda muhtemelen farklı kararlar verecektir.

Polis araçlarının tepe lambaları akıllandı.

akıllı tepe lambası

 • İlk olarak da Güneydoğu Anadolu ve Ege bölgelerinde 4 ilde polis arabalarının tepe lambaları akıllandı. Tepe lambalarına yerleştirilen cihazla diğer araçların hem hız ölçümleri hem de plaka taramaları hızlı şekilde gerçekleştiriliyor.
 • Buraya kadar belki bir tartışma olmasa da akıllı tepe lambaları toplumsal olaylarda yüz tanıma sistemi olarak da kullanılması hukuksal tartışmaları beraberinde getirebilir.

 Mobil EDS’ler trafiğe çıkıyor.

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded.
I Accept

 •  Yerli tasarım ve üretim olan, birçok fonksiyonu üzerinde barındırması açısından dünyada ilk olan park, duraklama, emniyet şeridi, hız ihlali tespitleri ve olay yönetimi gibi birçok işlevi bir arada gerçekleştirebilen Mobil EDS teknolojisi devreye alındı. Sistem akıllı gözlük ile de çalışabiliyor. 
 • Son zamanlarda şu aktif olan EDS’lerle kesilen cezaların iptali için yapılan itirazlar kabul edilirken bu yeni uygulamaya karşı hakimliklerin vereceği tepkiyi hep birlikte göreceğiz.

 

Yahoo reklam engelleme yazılımı kullananları engelliyor.

reklam engelleme

 •  Yahoo, reklam engelleme yazılımı kullanan üyelerinin mail servisine erişimini dondurdu.
 • Son zamanlarda reklam engelleme yazılımlarının dijital ekonomiye etkisi tartışmaları yoğunlaştı. Bir tarafta kişisel verilerin gizliliği ve mahremiyet diğer tarafta kullanıcıya hizmet sunan şirketlerin gelir kapısı reklamlar var. Ziyaretçi ile siteler arasındaki yazılı olmayan anlaşmanın ihlali olarak da düşünülebilir. Diğer yandan da reklam ağlarının zararlı yazılım bulaştırma riski taşıdığını da düşünürsek kullanıcılara da kendi güvenliklerini sağlama hakkını da tanımak gerekiyor.
 • Sonuçta ücretsiz servis veren Yahoo bu konuda tepkileri de göze alarak çok net bir hamle yaptı.

 

 

 • Sadece iyilerin kullanacağı bir aka kapı olamaz. Apple, devletler tarafından talep edilen arka kapının mümkün olmadığını açıkladı. Apple şifreleme sistemlerini kimse ile paylaşmayacağı yönünde bir söz vermişti. Terör olaylarının önüne geçmek için sadece devletlerin kullanabileceği bir arka kapı istenmesine üzerine Tim Cook, sadece iyilerin kullanabileceği bir arka kapı olamaz dedi ve devletlerin isteğini geri çevirdi.
 • Konuya bizim mevzuat açısından bakarsak elektronik haberleşme sistemleri üzerinde gerçekleştirilen her türlü kodlu veya kriptolu haberleşmede şifreleme fonksiyonunu yerine getiren her türlü uygulama, araç ve sistemin denetime ve izne tabi tutulması gerektiğini düzenlemektedir. Bu şifreleme fonksiyonlarında kullanılan şifreleme anahtarlarının ve araçlarının da izin ve denetim prosedürleri dahilinde BTK’ya teslim edilmesi gerekmektedir. Elbette Yönetmeliğin Apple için uygulanması konusunda soru işaretleri var.

 

Google gelen talepler konusunda açıklama yaptı.

 • Unutulma Hakkı, geçen Mayıs ayında AB ülkesi vatandaşları için uygulamaya girmişti. Alphabet Inc., geçen Mayıs’tan bu yana toplam 1 milyon 234 bin URL kaldırma talebi alındığını ve bunların yüzde 42’sini kaldırıldığını açıkladı. Google halen unutulma hakkı ile ifade özgürlüğü konusundaki itirazlarını sürdürüyor.
 • Yine şeffaflık raporuna göre Google korsan içeriklerin kaldırılması için bir günde 2.2 milyon başvuru alıyor.