Utah Üniversitesi İlişkilerin Süresini Hesaplayan Yazılım Geliştirdi.

Yazılım çiftlerin birbirleriyle konuşmalarında ses tonunu analiz ediyor. Geliştiriciler yazılımın sağlamasını da 100 kişi üzerinde deneyerek ve 5 yıl takip ederek yapmışlar. Ve yazılım %79 başarılı olmuş. Bu da bize sesimizin kişisel veri olarak değerini gösteriyor. Kaynak ve ayrıntılar.


Drone’lu Tacizci Yakalandı.

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded.
I Accept

 • Drone konusunun geleceğin hukuksal problemlerinden birisi olacağından bahsetmiştik ve artık Türkiye’den de haberler gelmeye başladı. Atatürk Öğrenci Yurdu’nun pencerelerinden “drone” ile çekim yapan kişi Zeytinburnu İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı.
 • Özel Hayatın Gizliliğini ihlal suçu bu tür durumlarda gündeme gelmektedir. Öğrenci yurdu olması da önemli değildir. Ülkemizde henüz kesin bir yasak yok fakat örneğin İngiltere’de insansız hava araçlarının konutlara yaklaşması yasaktır. El konulan cihazda inceleme yapılacak ve kaydedilen videoların suç teşkil ettiği kanaati oluşması halinde kişi hakkında yargılama başlayacaktır. Burada olayın şikayete bağlı bir suç olması ve videodaki kişilerin rızalarının olması hususlarına dikkat edilecektir.

 

Oyuncak Şirketinden 5 milyon çocuğun bilgileri çalındı.

 • VTech firmasından yapılan açıklamaya göre,  14 Kasım’da meydana gelen olayda, kredi kartı numaralarına ulaşamayan bilgisayar korsanları; isim, soyad, e-posta, posta ve IP adresleri ile şifre bilgilerini elde etti. İncelemede 6,368,509 çocuğun profil bilgilerinin, 190GB resmin ve çocuklar arasındaki chat yazışmalarının hackerlar tarafından ele geçtiği iddia edildi.
 • Bu olayın hemen ardından gözler oyuncaklara çevrildi. Yakın zamanda piyasaya sürelen Hello Barbie akıllı bebeklerinin de hackerlara açık olduğu ortaya çıktı.
 • Oyuncak deyip geçmeden mikrofonu, kamerası olan her internete bağlanan cihazın bir siber güvenlik sorunu olabileceğini akıldan çıkartmamak gerekiyor. Artık devletlerin de cihazlara yeterlilik belgesi verirlen plastiğinin kalitesine değil, siber güvenlik şartlarını da denetlemesi gerekecek.

AİHM YouTube’un erişime engellenmesini insan hakları ihlal olduğuna hükmetti.

 • Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye’nin 5 Mayıs 2008-30 Ekim 2010 arasında video paylaşım sitesi YouTube’a erişimi engellemesinin insan hakları ihlali olduğuna karar verdi. AİHM, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğünü garanti altına alan 10’uncu maddesine aykırı davrandığına hükmetti.

Anayasa Mahkemesi, 5651 Sayılı (İnternet Yasası) Bazı Maddelerin İptali Başvurusunda Tarafları Dinleyemeye karar verdi.

 • Anayasa Mahkemesi, geçtiğimiz hafta esastan görüşmeye alınan başvuru ile ilgili karar vermeden önce ilgili tarafların savunmalarının alınmasına karar verdi ve bu konudaki ikinci oturumu 8 Aralık 2015 tarihine ertelendi.
 • Geçtiğimiz yılların en çok değişen kanunu hakkında hem AİHM Hem de AYM’nin verdiği kararlar ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, kişilik hakları ve özel hayatın gizliliği gibi temel hakların tartışmaları ile yeniden değişecek gibi duruyor.

 

Periscope’un Telif Hakkı İhlal Verilerini Açıklandı.

Twitter, 1391 adet içeriğin kaldırıldığını duyurdu. Periscope’un diğer video platformlarından en önemli farklı naklen yayın yapılması. Bu sebeple de en çok şikayet canlı yayın yapan TV kuruluşlarından geliyor. Fakat örneğin bir futbol maçı için iş işten geçmiş oluyor. Bizde de konu arasıra Periscop’un erişime engelleneceği haberleri ile gündeme geliyor. Bir tv ekranından bir yayını yeniden iletmenin yasalara aykırı olduğu konusunda çok tartışma yok ama asıl tartışma etkinlik mekanından yayın yapanların yayınlarının hukuku aykırı olup olmadığı konusunda.


 

İnternet Servis Sağlayıcılığı Hizmeti Sunan İşletmecilere İlişkin Hizmet Kalitesi Tebliği’nde Değişiklik Yayımlandı.

 • Tebliğ’e “özür oranı” %40 ve üzeri olan ve işletmeci sisteminde kayıtlı olan “Engelli Abone” tanımı eklenerek, Engelli Aboneler tarafından bildirilen tüm geçerli arızaların, arıza giderme süresine ilişkin ölçüm en hızlı karşılanan %95’inin giderildiği süre olarak belirlendi.
 • Fiber internet, xDSL, kablo internet gibi bağlantı çeşitlerine göre İnternet paket grupları içinde indirme-gönderme “Hız Profili” olarak isimlendirildi. İşletmeciler artık hız profil ölçümlerini 1000’den daha az sayıda aboneliği bulunan illerde yapamayacak.
 • Arıza giderme süresi, arızanın işletmeciye bildirildiği andan itibaren hizmetin tam olarak sunulmaya başlandığı zamana kadar geçen ve saat cinsinden ölçülen süre olarak tanımlandı.

 

Anayasa Mahkemesi “Kişisel Veri, uluslararası mevzuat ve içtihatlarda tanımlandığından kuralın belirsiz olduğundan söz edilemez.” 

 • Kişisel verinin ne olduğu Türk Ceza Kanunun’da yer almaması sebebiyle, kişisel verilerle ilgili verilen cezaların da suçta ve cezada kanunilik ilkesine aykırı olduğu sürekli dile getirilirdi. AYM, OYBİRLİĞİ tartışmaya noktayı koydu.
 • AYM, kişisel verilerin gelişen teknoloji sebebiyle tek tek belirlenmesinin mümkün olmadığını, kişisel veri kavramının uluslarası mevzuatta ve yargı içtihatları ile belirlendiğini dile getirdiğini kararında, kişisel verilerin tanımlanmamış olması kuralın belirsiz olduğu anlamına gelmeyeceğine hükmetti.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/12/20151202-16.pdf


 

Google, öğrencilerin verilerini topluyor

 • Dijital haklar konusunda çalışmalar yürüten Elektronik Cephe Vakfı (EFF), Chromebook ve bulut tabanlı üretkenlik araçlarından oluşan Google Apps Eğitim Sürümü (GAFE) ürünleri ile öğrencilerin verilerinin toplandığını iddia ederek, bu uygulamasının hem taahhütlerine hem de ticaret kurallarına aykırı olduğunu savunarak Amerikan Federal Ticaret Komisyonu’na şikayette bulundu.
 • EFF’in açıklamasında “Bu özellik Google’a internet kullanıcısı öğrencilerin ziyaret ettikleri her siteyi, arama yaptıkları her maddeyi, tıkladıkları her sonucu ve YouTube’da izledikleri her videoyu reklam dışı amaçlar için depolama fırsatı veriyor.

 

Artık Belçika’ da Facebook’ da Gezinmek İçin Kullanıcı Girişi Şart

Geçtiğimiz günlerde Facebook, giriş yapmayan kullanıcıları da çerezler aracılığıyla takip etmesi nedeniyle Belçika Mahkemeleri tarafından cezaya çarptırılmıştı. Giriş yapmayan kullanıcıları izlemeyi bırakması için de Facebook’a 48 saat süre verilmişti.

Mahkeme kararının ardından Facebook, Belçika’ ya özel değişiklikler yaptı. Bu değişiklikle Belçika’ dan Facebook’ u görüntülemeye çalışan kullanıcılardan giriş yapması isteniyor. Giriş yapmadan herkese açık profiller, sayfalar dahi görüntülenemiyor.


 

Apple “Genius” Müşteri’nin Telefonuna Format Attı

68 yaşındaki Deric White, telefonunu geçtiğimiz günlerde Londra’daki bir Apple mağazasına götürdü ve onu bir “Genius Bar” görevlisine teslim etti. Telefonunu geri aldığında ise telefonunun sıfırlandığını gördü.

Apple çalışanı, telefondaki dosyaların silineceğini müşterisine söylemeyi unutmuştu. White’ın silinen dosyaları arasında balayı fotoğrafları ve fazlası vardı. Bunun üzerine White, Apple’dan tazminat istedi ve bu isteği karşılanmayınca dava açtı.

Mahkeme, Apple’ın White’a 1.200 pound (5250 TL) tazminat bedeli ödemesine ve 800 euro’luk masraf bedelinin Apple tarafından karşılanmasına hükmetti.

Türkiye şu an iki yerde Apple Genius Bar bulunuyor. Telefon teslim edilirken silinme ihtimali konusunda müşteriler mutlaka uyarılıyor. Bu sebeple de müşterinin kendisinin yedek alması isteniyor. Apple, telefon içerisinde kişisel veriler olduğu için kesinlikle yedekleme yapmıyor.