TWITTER TÜRKİYE’YE İPTAL DAVASI AÇTI

Bir süre önce ”terör propagandası” yaptığı gerekçesiyle bazı hesaplarla çeşitli aksiyonlar talep eden Türkiye mahkemelerine Twitter’dan beklenen yanıtlar gelmeyince bir ceza verilmesi kararı alınmıştı. Böylece kararı uygulamayan Twitter’a 150 bin TL’lik bir ceza kesilmişti.

Fakat Twitter, tanınan 30 günlük süre içerisinde bu cezayı ödemeyi. Sürenin dolmasının ardından da bir karşı dava açtı ve bu 150 bin TL’lik cezanın Türkiye hukukuna aykırı olduğunu belirterek iptal edilmesini talep etti.

—————————-

BİLİŞİM SUÇUNA REKOR HAPİS CEZASI

Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu sebebiyle Mersin 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan başka davada toplam 135 yıl hapis cezası verildi.  Şahıs daha önceki 199 yıl cezası üzerine 135 yıl daha ceza alınca, kararı temyiz etmek yerine boykot yapmayı seçti. Ve şunları yazdı: “Bir asır 35 yıl cezamın onanmasını talep ediyorum. Sayın başkanım, yukarıda bilgileri yazılı dava dosyanızda yargılandım. Beni yalnızca bir kez görüntülü sistemde görmekle 135 yıl hapis cezası verdiniz. Şuan sorulsa, ten rengimi bile hatırlamayacağınıza eminim. Bilişim suçlarındaki zincirleme suç hükümlerinin yetersizliği, toplumsal istikrar mı sağlıyor anlamış değilim. Verilen astronomik hapis cezalarıyla amaçlanan kazanımın ne olduğu da muammadır. Kararı hiçbir şekilde hak etmediğim halde Yargıtay kurumunda, yürürlükte olan kanun maddelerinden hareketle çözüm üretemeyeceğine dair kuvvetli olan inancım, kararı temyize gerek görmemiştir.”

Karara getirilen eleştiri bu tür suçluların siber güvenlik ihtiyacını karşılamak için kamu tarafından kullanılması üzerinedir. Bir başka görüşe göre ise kredi kartlarında kullanılan oltalama yönteminin çok üst düzey bir teknik bilgi gerektirmediği bu sebeple de ilgili şahıs hakkında dahi veya hacker açıklamalarının yersiz olduğu yönündedir.

——————————-

MAYMUN NARUTO’NUN ÇEKTİĞİ ‘SELFİE’LERLE İLGİLİ KARAR ÇIKTI.

Geçtiğimiz sene defalarca haberi yapılan olayla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Hayvan hakları derneği PETA geçen yıl mahkemeye başvurarak 6 yaşındaki maymun Naruto’nun çektiği fotoğrafların sağladığı gelirlerden yararlanması gerektiğini iddia etmiş ve mahkemeden fotoğrafların sağladığı gelirleri maymunun yararına kullanabilmesi için PETA’ya yetki vermesini talep etmişti.

ABD’nin San Francisco kentinde mahkeme, bir fotoğrafçının kamerasını aldıktan sonra tüm dünyada büyük beğeni toplayan bir dizi ‘selfie’ çeken maymunun, fotoğrafların telif haklarını elinde bulunduramayacağına karar verdi. 

Henüz insanların sanal mülkiyet ile ilgili sorunlarını çözülmemişken, maymunların fikri haklarını tartışmaya dünya henüz hazır değil.

——————————

NETFLIX TÜRKİYE’DE

Evet, uzun süre bulunduğunuz bölgede hizmetimiz yoktur mesajı alan Türkiye artık Netflix’e erişebiliyor.

iTunes, Spotify ile yaşadığımız telif sorunlarını yaşayacak mıyız göreceğiz.

Cracker ve Camper Van Beethoven gruplarının solisti ve aynı zamanda telif hakları konusunda bir aktivist olan David Lowery, eserlerinin “mekanik hakları”nın korunmadığı gerekçesiyle Kaliforniya Federal Mahkemesi’ne başvurdu. Lowery’nin davayı tüm sanatçılar adına, toplu bir dava olarak, açtığı belirtiliyor. Davaya göre Spotify en az 150 milyon dolarlık telif hakkı ihlali yapmış durumda.