Bu yazının konuları: apple, arka kapı, backdoor, fidye yazılımı, yapay zeka, sürücüsüz araç, marka, kişisel verilerin korunması, 177 sayılı kanun, banka hesabı, ATM, bankamatik kartı, kopyalama

Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun’ın İlk 5 Maddesi Meclis Genel Kurul’dan Geçti

117 Sayılı Kanun Tasarısı hızlı bir şekilde komisyonlardan geçtikten sonra meclis gündeme geldi. İlk beş madde geçtiğimiz hafta meclis gündeminden geçti ve önümüzdeki Salı görüşmeler devam edecek. Meclise gündemindeki metin: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Tasarısı ve Adalet Komisyonu Raporu

Meclis görüşmelerinin başladığı gün, 28.1.1981 tarihli Kişisel Verilerin Otomatik İşleme Tabi Tutulması Karşısında Bireylerin Korunması Sözleşmesi da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sözleşme metni. 

1,5 saatte 50 kişinin hesabını boşalttılar

Orhangazi’de bir banka şubesinin ATM makinesine kart kopyalama düzeneği kuran şüpheliler, kopyaladıkları kartlarla 1,5 saat içerisinde hesaplarında para olan kartlardan nakit çekim yapıldı. Para çekme limitine ulaşan kartlara bağlı hesaplarda kalan meblağlar da hesabında para olmayan hesaplara aktarılıp para çekildi. Kısa sürede 50 kişinin parasını çalmanın bu kadar kolay hale geldiği günümüzde, Yargıtay bankaların kopyalama düzenekleri konusunda sorumlu olduğunu düşündüğünü hatırlatabiliriz.
Kaynak: Hukukihaber

Fidye Yazılımları Sürekli Hatırlatmak Gerekiyor

ABD’nin California eyaletinde ‘Hollywood Presbyterian Tıp Merkezi’nin bilgisayar sistemine zarar yazılım bulaştıran bir bilgisayar korsanı grubu, sistemi açacak şifre için 3.4 milyon dolar (10 milyon TL) fidye talep etti. Ransomware ile gerçekleştirilen saldırıda, FBI ve LAPD DE herhangi birşey bulamadı. Sonuçta hackerlara boyun eğen hastane sıkı bir pazarlıkla, taş attık da kolumuz mu yoruldu diyen hackerlara 17 bin dolar değerinde (yaklaşık 40) bitcoin transfer ederek dosyalarına kavuştu.

Ülkemizde de son yıllarda fidye yazılım konusu artış gösterdi. Bizde de durum farklı değil, pazarlıkla ödeme yapmak en kısa yol. Yapılan şikayetler, hackerların hatası sonucu toplu bir operasyon olmadıkça ne yazık ki sonuç vermiyor.  Virüs yazılımlarının genellikle çaresiz kaldığı konuda, ilk tavsiye önce şirketteki verilere erişimi olan herkesin sıkı bir eğitimden geçirilmesi ve düzenli olarak tekrarlanması sonra da şirketteki her verinin yedeklenmesi.

Trendyol ‘Milla’yı kaybetti

Merterli tekstilci Nova Group ile e-ticaret sitesi Trendyol arasındaki marka davası sonuçlandı. İstanbul 3. Fikrî ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesinde görülen dava sonucu Trendyol’un ‘Milla’ markasıyla Nova Group’un ‘Mila by Nova’ ‘marka hakkına tecavüz’ ettiği sonucuna vardı. Karar, Yargıtay tarafından da onaylandı. TRENDYOL’dan yapılan açıklamada ise Millaby Trendyol markalarıTürk Patent Enstitüsü nezdinde tescillidir. Markalar ile ilgili hukuki süreç devam etmektedir denilmiş. Kaynak: Hürriyet

 

GOOGLE’ın Yazılımı Yasal Olarak Sürücü Kabul Edildi

ABD Ulusal Trafik Güvenlik İdaresi (NHTSA), Google’ın sürücüsüz otomobilindeki bilgisayarın ‘sürücü’ olarak nitelenebileceğine karar verdi. Google’ın yapay zekası sürücü ehliyeti almaya hak kazanması oldukça önemli çünkü bu araçlara sahip olanların ayrıca ehliyet sahibi olmaması mümkün görünüyor.

Şu an tartışma, bu araçlardaki gerçek kişi tehlike anında araca müdahale etmeli mi etmemeli, etmemeli mi noktasına taşındı. Google’a göre bu müdahale daha büyük tehlikelere yol açabilir. Devletlere göre ise henüz buna hazır değiliz ama araçlarda direksiyon ve pedal olmalı. Google’ın başarı projesi devletleri tatmin etmiş olacak ki İngiltere de Google ile görüşmelere başladı. Kaynak.

Yapay zekanın, hukuki statü açısından kilometre taşı olacak bir gelişme olarak kayıtlara geçmesi gerekiyor.

 

APPLE vs FBI

Tim Cook, San Bernardino teröristleri tarafından kullanılan bir iPhone kilidini açmaları için mahkeme kararı alındığını müşterilerine bir mektup ile açıkladı. Apple, teknik olarak bu verilere ulaşmanın imkansız olduğunu açıkladığı için mahkeme kararına aykırı davranmış olmuyor. Mesele bundan sonraki güncellemelerde FBI’ın talebini karşılayacak bir arka kapı istenmesi. Geçtiğimiz hafta İngiliz GCHQ’a şüphelilerin bilgisayarına ulaşmak için zararlı yazılım gibi yöntemlere izin veren mahkeme kararı da çıkmıştı.

Bizde de konu Uzaktan Erişimle Elde Edilen Deliller başlığı altında Ceza Hukuku açısından konu tartışılmaya başladı. Herşeye rağmen bu tür açık kapıların veya zararlı yazılımların sadece iyiler (!) tarafından kullanılmayacağı bir gerçek. Veri koruma ile ilgili tartışmalar her gün geçen artarak devam edecek.