Bilişim kanunlar ülke gündemine son günlerde çıktı? Bunun sebebi nedir?


Artarak gündemde daha çok yer alacak. E-Devlet konusu bütün dünyada yayılmakta ve ülkemizde de ciddi çalışmalar yapılıyor. Tüccarlarımız elektronik ticari yavaş yavaş keşfediyorlar. Şu an düşük rakamlar da olsa her sene artan oranlarda sanal ticaret yapılmaktadır. Hal böyle olunca Devlet bu gelişmelere seyirci kalamıyor. Ticaret Kanunu tasarısına ilgili maddeler giriyor, Tüketici Kanununa internetten yapılan alışverişleri düzenleyen maddeler giriyor.

İşte bu somut örnekler bize kanunları düzenlenmesi ihtiyacının toplumun davranışlarından kaynaklandığını bir kez daha gösteriyor.

Peki şu an adliyelerimiz bu suçlar için yeterli midir?

Büyük illerimizde hızla bir sistemleşme mevcuttur fakat bunun dışındaki illerde sistemli bir çözüm henüz geliştirilmedi. Daha çok bu konulara meraklı personellerle sorun çözülmeye çalışılmaktadır. Çünkü sadece devlet tarafında değil avukatlar arasında da bu bilgi düzeyi oldukça düşüktür. Hukuk fakültelerinde henüz ayrı bir ders olarak konu işlenmemektedir. Fakat bilişim hukuku gelecekte çok önem kazacağı için mutlaka eğitim içerisinde de yerini alacaktır.

Bilişim suçlarında süreç nasıl işliyor?

Öncelikle bir şikayet dilekçesi veya savcılık tarafından resen harekete geçiliyor. Bu konularda Emniyet Müdürlükleri tarafından görevlendirilmiş özel birimler soruşturmayı yürütüyorlar. Bu olaylardaki en önemli delil suçun işlendiği bilgisayarlardır. Bu nedenle soruşturmalar başladığında eldeki IP adresinin kime ait olduğu tespit edilir, ardından savcılığın talebiyle sulh ceza mahkemesinin kararıyla IP adresinin kullanıldığı adrese gidilerek bu konuda uzman olan emniyet görevlilerince belirli prosedür dahilinde deliller toplanmaktadır. Ardından özellikle ortamda bulunan hard diskler yine emniyet görevlilerince incelenerek suç unsuru aranır. Şayet suç unsuru varsa helan şüpheli olan şahsın ifadesi veya bilgisi alınmak üzere çağrılır. Oluşacak mevcut şüpheye göre de savcılıklar tarafından iddianame hazırlanarak ilgili mahkemeye sevk edilmektedir. Bu anlattıklarımız elbette en genel hatlarıdır.