Bulut bilişim sistemleri kullanmak için en güzel zaman.

Akıllı telefonunuzdan veya tablet cihazınızdan nerede olursanız olun dosyalarınıza erişebilir, arşivinizdeki müzik parçalarını her yerden dinleyebilir, email ile uğraşmadan anında dosyalarınızı paylaşabilirsimiz.
Unutma derdi yok, kaybetme derdi yok, virüs bulaşma derdi yok, yok da o zaman neden sürekli riskleri tartışıyoruz?

Yüklediğimiz dosyalardaki kişisel verilerin gizliliği ilk akla gelen soru işaretlerinden birisi, yükleme işleminden sonra bu bilgilerin sahibi kimdir? Bulut bilişim servis sağlayıcısının yüklemiş olduğumuz veriler üzerinden herhangi bir hakkı var mı?

Bunun kesin bir cevabı yok çünkü bulut bilişim gelişme safhasında.

Çoğu servis sağlayıcı bir kullanıcı verilerini yükledikten sonra da verilerinin mülkiyetini elinde tuttuğunu kabul etmektedir.

Facebook hak ve sorumluluklar bildirimi ikinci maddesi şöyle: “Facebook’ta paylaştığınız içeriklerin ve bilgilerin tamamı sizin mülkiyetinizdedir ve bu bilgilerin nasıl paylaşıldığını gizlilik ve uygulama ayarlarınız aracılığıyla kontrol edebilirsiniz.”

Google, Gizlilik Politikası’nda bilgi güvenliğinden şöyle bahsetmiş: “Google’ı ve kullanıcılarımızı, sakladığımız bilgilere yetkisiz erişimden veya bunların yetkisiz olarak değiştirilmesinden, ifşa edilmesinden veya imha edilmesinden korumak için çok çalışırız.”

Elbette her iki firma da kendisine bazı haklar da tanımış fakat açıkça bu verilerin güvende tutulması için sorumluluk aldıklarını beyan etmişler. Buradaki mesele bir güvenlik ihlali olduğunda bunun gerçekten sorumlusunun kim olacağıdır?  Ve şu kimse bu sorumluluğu üstelenmiyor.

Gelecekte karşılaşacağımız diğer bir konu da bu verilerin taşınabilirliliği meselesi iş rekabet kurulu kararlarına kadar gidebilir. Çünkü şu an öyle ya da böyle kullanmaya başladığımız bu sistemde verilerimizi biriktiriyoruz ve böyle giderse yakında bütün verilerimiz ağ üzerinde olacak. Gün gelip de  hizmet aldığımız yeri değiştirmek istersek bunları kolaylık da yapabilmemiz gerekli.  Her hizmet sağlayan tüketiciyi kurduğu ekosistem kendisine bağımlı hale getiriyor, müşteri kaybetmemek için de elinden geleni yapacaklarından bulut bilişim sektöründe de tekilcilik tartışmaları yakın gelecekte başlayacaktır. Bilgilerinizi kontrol eden sizi de kontrol eder, ne kadar çok insanın verisini kontrol altında tutarsa o kadar da dünyaya hükmeder.

Her ne kadar bulut bilişim konusu yeni olmasa da özellikle mobil cihazların artmasıyla gün geçtikçe daha çok kişi tarafından kullanılacak ve yeni yazılımların sağladığı kolaylıklar bu yaygınlaşmayı hızlandıracağı şüphesiz.

Bulut bilişimin yaygınlaşma döneminde aşağıdaki şu önerileri uygulamanızı tavsiye ediyorum.

1-    Bir dosyayı yüklemeden önce düşünün.
Bulut bilişim depolama alanları resim, email, uygulama ve eğlence araçlarının yüklenmesi için uygun alanlardır. Fakat bu sistemlere sizi tanımlayan, başkansın eline geçtiğinde başınızı ağrıtacak kimlik, vergi, banka gibi bilgilerinizi yüklememek de fayda var.

2-    Bulut bilişim hizmetini alacağınız yer hakkında bilgi edinin.

Hizmet almadan önce şirketin referanslarını kontrol edin, gizlilik ve kullanım sözleşmelerini inceleyin. Ve şu sorulara cevap arayın:

– Yüklediğiniz veri kime ait?
– Yüklediğiniz veri üzerinde şirketin sahip olduğu haklar neler?
– Hangi hukuk uygulanacak?
– Hizmeti almaktan vazgeçerseniz ne olacak? Verileriniz size verilecek mi? Ne zaman silinecek?
– Sistemdeki dosyalar belirli bir süre hesaba erişim yapmazsanız silinecek mi?
– Yüklenen verilerin güvenliğinden kim sorumlu olacak?
– Sözleşmesini onayladığınız şirket ile verilerinizin depolandığı şirket aynı mı?
– Ölüm gibi bir nedenle olur da hesaplarınıza erişemez hale gelirseniz yakınlarınız veya yetki verdiğiniz kişilerin dosyalarınıza erişim hakkı olacak mı? Onlara özel hesap açılacak mı?

3-    Yedekleme yapın.
Yukarıdaki soruları gördünüz.
Özellikle sizin için önemi olan örneğin aile resimlerinizi veya şirket dokümanlarını yüklemeden önce yedekleyin, yüklediği için silmeyin, mutlaka sizde de bir yedeği olsun.

4-     Gizli tutun.
Bulut bilişim hesabınıza ait bilgileri aynı elektronik posta hesabınız gibi koruyun. Şifresini kimseye vermeyin olur da şifreyi vermek durumunda kalırsanız mutlaka değiştirin. Hesabınıza yüklenecek hukuka aykırı bir veriden sizin sorumlu tutulacağınızı unutmayın.