Image2008 yılının en önemli sanal buluşlarından bir tanesi “Facebook” arkadaşlık sitesi olsa gerek. Siteyle birlikte buradan şahsi bilgilerin çalındığı gibi dedikodular da hemen yayıldı. Ve konuda olduğu gibi bu siteyle birlikte suiistimaller ortaya çıktı ve bu site üzerinden işlenen suçlar mahkemelerimize intikal etmeye başladı, yani sanal ortam diyerek ciddiye almadığımız bu geleceğin yaşam dünyası ciddi bir hal aldı.


Pamukkale Üniversite’ndeki iki öğretim üyemiz arasındaki dava herkesçe malum olmuştur, biz bu yazımızda dava aşamasında olan bu konunun somut durumuna değinmeden genel olarak “facebook”dan ortaya çıkan benzer uyuşmazlıkların değerlendirmesini yapacağız. Uzmanlık isteyen bir konu olması ve herkesin problemi haline gelmesi nedeniyle geçtiğimiz yazılarda bahsettiğimiz bu konuyu tekrar ele alacağız.
Öncelikle suçun ne olduğunun tespiti gerekmektedir, Facebook’ta başkasının adına hesap açmayı bilişim suçu olarak nitelendiremeyiz ancak mesela dolandırıcılık suçunun bilişim sistemleri vasıtasıyla işlenmesi halinde nitelikli dolandırıcılık olarak düşünebiliriz. Veya bu hesap ile hakaret, tehdit gibi eylemler gerçeklemişmiş ise bu durumlara göre suçun tespiti gerekecektir.

Suçu işleyen kişinin tespiti de en zor konudur. Facebook henüz mahkemelerimizin sorularını yanıtlamamaktadır ve Türkiye temsilciliği kurup bu konuda bir sistem oturtana kadar da Facebook’ta ortaya çıkan uyuşmazlıkları kimin işlediğinin bilgisi gelmeyecektir. Zaten ulaşılabilecek bilgi de bu hesabı açan kişinin IP adresinin tespitidir. Acaba bu IP adresi suçu işleyen kişiyi bulmaya ne kadar yardım edecektir?

Peki Facebook mahkemelerimize cevap vermezken nasıl taraflar birbirini buluyorlar? Burada tahminim şu şekildedir: Bu hesabı açan kişinin amacı, gerçek kişinin çevresiyle irtibata geçmektir. Bunun da en yaygın yolu MSN Messenger anlık sohbet programını kullanmaktır. Bu kişiler açtıkları bu hesap profiline Hotmail.com uzantılı bir email giriyorlar ve bu adresi kullanan kişi IP numarası Microsoft Türkiye’ye soruluyor, kurum bu tür soruları mahkemelerimiz tarafından sorulması halinde cevaplamaktadır. Bu IP numarasını alan soruşturmayı yürüten yetkililer, bu numarayı Türk Telekom’a soruyor ve gelen cevap da hangi kullanıcı olduğunu tespit ediyorlar. Ve bundan sonra şüpheli belirlendiğinden gerekli incelemeler yapılıyor, gerekirse konu davaya dönüşüyor.
Haftaya bu konunun farklı ihtimallerine ve yargılama sürecine göz atacağız.