E-posta ile hakaret

2011-05-02T17:36:15+03:0030/11/2007|Categories: Bilişim Hukuku|Tags: , , , |

Elektronik haberleşme hayatımıza o kadar girdi ki artık yazışmalarımızın birçoğunu elektronik posta ile yapmaktayız. Ticari şirketler ve hatta kamu kuruluşları e-posta ile yapılan başvuruları kabul etmektedir.

Günlük hayatımıza bu kadar yerleşen bu sistemle ilgili hukuksal sorunlar da peşi sıra gelmiştir. Önceki yazılarda sizler MSN gibi anlık mesajlaşma ile işlenen suçları incelemiştik, bu yazımızda ise e-posta ile gelen hakaret ve sövme içeren yazıların hukuksal bir yaptırımının olup olmadığını sizlere aktaracağım.

Fenerbahçe – Beşiktaş arasındaki oynana maça alınmayan Beşiktaşlı bir taraftar bu konuya çok öfkelenmiş ve İstanbul Valisi Muammer Güler’e evinden yazdığı e-posta ile tepki göstermişti, bunun üzerine yazının içeriğinin hakaret dolu sözler olduğundan bahisle hakkında soruşturma açıldı ve bu Beşiktaş taraftarı göz altına alındı.

Son zamanlarda her ne kadar basına yansımasa da tehdit ve hakaret içeren e-posta alan vatandaşlar savcılıklara şikayet dilekçesi vermekte ve sonucu beklemektedirler. Buradaki en önemli delil gönderilen elektronik posta metnidir. Bu sebeple gelen e-posta için Sulh Hukuk mahkemesinde tespit yaptırmak elinizi güçlendirecektir. Bundan sonrası ise Cumhuriyet Savcılığı’na bir şikâyet dilekçesi ile konuyu aktarmanızdır.

Şikâyette bulunmadan önce şüphelendiğiniz kişileri düşünmeli ve ona göre hareket etmek gerekir yoksa zaten şahsın tespiti oldukça zor olduğundan bulduğunuz kişiyi hiç tanımıyorsanız konu tamamen karışacaktır.
Savcılık elektronik postanın geldiği bilgisayar IP numarasının tespiti için servis sağlayıcılarına yazı yazıp, kullanıcısını soracaktır. Şayet IP numarası yurt içerisindeyse bu kullanıcının tespiti yapılacaktır. Eğer IP numarası toplu internet kullanılan bir yerse zaten şahsın tespiti mümkün olmayacaktır. Veya kişi yurt içindedir ama yurt dışında bulunan bir Proxy server vasıtası ile gerçek IP numarasını gizlemiş olabilir. Böyle durumlarda Savcılık takipsizlik kararı verecektir. Bununla birlikte kişinin tespit edilmesi halinde şayet suç işlediği konusunda şüphe de kalmazsa en azından adli para cezası alacağı kesindir.

Tasarı halindeki Bilişim ağı Hizmetlerinin Düzenlenmesi Hakkındaki kanunun 26. maddesi tehdit, şantaj, hakaret, veya iftira suçlarının bilişim ortamında alenen işlenmesi hâlinde, Türk Ceza Kanunu hükümlerine göre verilecek cezanın yarı oranda artırılacağı hükme bağlanmaktadır. Bu da gösteriyor ki öfkeye kapılıp bilgisayarın başına geçerek eğer birilerine hakaret, tehdit yazıları göndermek isterseniz bir kez daha düşünmeniz gerekecek.

81 Comments

 1. Fred Finns 17:47 de 21 Ağustos 2015

  BİZ SERT PARA KREDİ GRANT

  % 5 – Biz% 3 arasında değişen faiz oranı, sabit para krediler ve kredi her diğer türleri hibe. Biz 1,000.00 100 Milyon USD / sterlin / EURO arasında değişen, geniş kredi Ulusu dışarı verin. Biz% 75 mülk edinimi ile ilgili -85% bir LTV ile% 100 ve fon. Eğer ilgileniyorsanız e-posta yoluyla bize ulaşın; fredlenders01@gmail.com

  selamlar

  Sayın Fred Finliler

 2. Carren Benfirm 01:34 de 25 Temmuz 2015

  Eğer bir kredi ihtiyacınız var mı? Eğer bir iş adamı ya da kadın mısınız ve işinizi artırmak için bir kredi ihtiyacım var ?? Eğer bir iş kurmak için sermaye gerekiyor? Senin kredi sorunları ne olursa olsun biz düşük ve uygun faiz oranı hem de bireyler ve şirketlere kredi teklif olarak, burada sizin yardımınıza geliyor.
  Bugün kredi almak (carrenbenfirm@outlook.com veya carrenbenfirm@gmail.com) bugün bize ulaşın.

 3. mr samson 01:20 de 24 Temmuz 2015

  Merhaba, ben Sayın Samson, kredi sağlamak bireysel kredi kredi boxim. olup olmadığını
  Sen borçlarını ödemek için kredi gerekiyor ya da bir kredi ihtiyacım var
  işinizi geliştirmek? Siz Bankası ve diğer tarafından reddedilmiş
  Finansal kuruluşlar? Bir konsolidasyon kredi veya ipotek ihtiyacınız var mı? arama
  Daha fazla bilgi için tüm mali sıkıntılara tarih yapmak için buradayız çünkü.
  Finansal ihtiyacı olan bireylere borç
  Için, kötü kredi kim, yardım ya da faturaları ödemek için paraya ihtiyacım var
  % 2 seviyesinde iş yatırım. Ben bu orta kullanmak istediğiniz
  Biz alıcıya güvenilir yardım sağlamak olduğunu söyleyecektir ve
  kredi sunmak için istekli olacaktır. Samsonberry202@hotmail.com: Yani e-posta yoluyla bize bugün

 4. Emin Iskander 06:44 de 18 Aralık 2014

  Iyi günler,

  Bireysel meşru bir internet iş sevgilisi, ya da bir yatırımcı mısınız? burada SGR Pazarlamacılar bir kredi almak için bir fırsattır. Biz otomobil satın alma ve yeni mobilya satın alma, rüya meslekleri, ya da akademik peşinde, inşaat ve yeni ev ve ofis binaları alma gibi birçok farklı amaçlar için müşterilerinin çok çeşitli kredilerin çeşitli yapmak. % 3 gibi çok düşük bir faiz oranı Tüm bu. SGR Pazarlamacılar, güvenilir, verimli ve en harika olan, insani yardım Worldwide olarak hizmet olduğunu.

  Biz sıkıntı dışarı çözümünde size yardımcı olabilir Peki Neden (Sgrmarketers@outlook.com) adresinden bizimle irtibata değil.

  içtenlikle
  yönetim

 5. Carlijne Sahrizan 15:28 de 23 Ekim 2014

  Sevgili Kredi Arayanlar

  Eğer herhangi bir mali zorluklar var mı? Bir iş kurmak istiyor musunuz? Bu kredi şirketi yaşam mali zorluklar ile yoksul ve insanlara yardım tek amacı ile geniş insan doğru organizasyon dünya tarafından kurulmuştur. Carlijnehrizan@gmail.com: Eğer bir kredi için uygulamak isterseniz, e-posta yoluyla aşağıda detayları ile bize geri almak

  Adı:
  Kredi Miktarı Gerekli:
  Kredi süresi:
  Cep numarası:

  Selamlar,
  Bayan Carlijne Sahrizan/ carlijnehrizan@gmail.com

 6. Ercan Üstün 14:50 de 10 Mayıs 2014

  merhaba avukat bey benım şöyle sorum olcaktı kendisi sahte lisanssız medyum kendisi manevi olarak metafizik yoluyla bir takım enerjiler gönderip ailemden birine cinsel tacizde bulunuyor bunu nasıl ispat edebilirim…kendisi gönderdigi enerjileri görebiliyorum…..

 7. ezgi tarhan 16:56 de 10 Şubat 2014

  iyi günler ben 17 yaşındayım ve facebooktan ağıza alınmayacak bir küfür edildi tanımadığım kişitarafından bunun suç olduğunu biliyorum vede ben bu kişi hakkında suç duyurusu yapmak istiyorum ne ler yapmam lazım lütfen yardımcı olun.

 8. freideiloanfirm@yahoo.com 22:26 de 03 Şubat 2014

  FREIDEI companhia de empréstimo
  capacitar as pessoas para uma vida melhor

  NOSSOS SERVIÇOS
  Somos uma empresa que lida com os empréstimos e idades Mort …….
  dar empréstimo a juros de 3% ….
  dar empréstimos para pessoas que querem iniciar um negócio, pagar as taxas escolares e compra Necessidade de vida

  elegibilidade
  Para a coleta de um empréstimo, você tem que ser um cidadão do país você reside em que e ter um número de conta válido banco … Além de isso, você deve ter um passaporte válido internacional ou emprego de motorista cartão de licença ou de
  identificação

  APLICAR
  Para preencher esta informação aplicam-se agora e envie para freideiloanfirm@yahoo.com
  NOME COMPLETO:
  ESTADO:
  ENDEREÇO ​​RESIDENCIAL:
  Sexo:
  STATUS:
  Estado de origem:
  País de
  Origem:
  NOME DA EMPRESA OU EMPRESA:
  Número de identificação:
  NOME DO BANCO:
  Número de conta bancária:
  Montante solicitado:

  Para mais informações,
  contato
  FREIDEI companhia de empréstimo
  freideiloanfirm@yahoo.com

 9. biyolog 13:40 de 31 Ocak 2014

  merhaba ; sevgilimin eski sevgilisi olan kız benim face im donuk oldugu için annemin face ine msjlar yazıp işte boynuzlarımın cok yakıstıgnı sevgilimin onla görüştügnü hatta askerlik fotolarını attıgnı yazdı ve bende cıldırdım. bende cvp verdim ve ona birdaha annemin face ine yazarsa yaa bana yazarsa onun yaptıklarını ve yedigi haltları cümle aleme yazıp rezil etcegmi söledim engelledim annemin face inide dondurdum yazamasaındiye. ama bu kız bu seferde benim face imden yazdı ve her yazısında askerde olan sevgilimle kavga mı benim sinirlenmeme bir sürü seye neden oluyor bende bak bana birdaha yazarsan seni artık ailen tanıdıgın kim varsa rezil ederim kabusun olurum dedim .. ve tekrar yazdı.. bende onun faceindeki kişilere bu kızın kuzeniyle yattıgnı sonra önüne gelen her erkege anlatıp aglayıp evlenmeye calıstıgnı ayrıldıgı sevgilisini aldatıp ayrıldıgı ve aradan aylar yıllar gecmesine ragmen sevgilime ve bana ulsatıgnı bize durmadan geri sardıgnı bu kızı tanıyorsanız artık bir diyin diye msj attım.. oda beni savcılıga vermiş yani öyle duydum.. bu durumda ne olacak ?

 10. Gökan 11:28 de 27 Ocak 2014

  Merhaba avukat bey 24.01.2014 tarihinde çalışmış oldgum stede bahcıvanlık yapıyorum ste sakinlerinden birisi bana ağır küfür etti ve ediyo suç diyurusunda bulunmak için ne yapmalıyım şahitde var cevap yazarmısınız teşekürler

 11. Bravo Terry 00:51 de 25 Aralık 2013

  dikkat !!!

  Ben Terry Bravo, Kredi sirketlerin CEO, ben Terry Bravo duyuyorum ….
  Sen
  Kredi Eger asil ihtiyaciniz var mi? Insaat kredisi? Ögrenci kredileri?
  YATIRIM Kredi?, Borç konsolidasyonu kredi? E-posta yoluyla çok daha
  eglenceli @ Bilgi? (bravoterry99@yahoo.com)
  (Bravo_terry_loanfirm@webadicta.org) için bize ulasin .. Biz% 3 faiz
  kredi vermek unutmayin
  Uygulamak için tesekkür ederiz. .

  Bravo Terry Kredi firmasi.

 12. nazlı 13:41 de 02 Aralık 2013

  merhabalar erkek arkadaşımın eski facesini ele geçirmiş biri ve bana arada sırada tehtit vb. içerikli sözler yazılı olan mesaj gönderiliyor. Bu durum iyice canımızı sıkmaya başladı ve bizi tanıyan biri yapıyor ama kim olduğunu bilmiyorum. Ne yapabilirim?

 13. Fatih Çelik 22:41 de 21 Ekim 2013

  Merhaba Sertel bey. Bir süredir bana ve sevgilime facebook üzerinden sahte bir hesapla hakaret dolu , tehdit içerikli mesajlar yazılıyor. bu kişinin kimliği hakkında hiçbir bilgimiz yok. Sevgilime benden ayrılması gerektiğini ve benimle kendisinin hali hazırda sevgili olduğunu iddia ediyor. Facebook adreslerimizi değiştirmemize rağmen bu durum devam etmekte ve yazdığı küfür dolu mesajlar bizi fazlasıyla etkilemektedir. benim size sorum şu olacak: Kim olduğunu bilmediğim halde bu konuda bir dava açabilir miyim. Eğer açabilirsem, bu davada sevgilim ve ailesinin adının geçmemesini sağlayabilir miyim. Teşekkürler, iyi çalışmalar..

 14. Muzaffer Eker 00:58 de 05 Ekim 2013

  http://www.askdostun.com/anasayfa.php sitesine haberim olmadan üye yapılmışım ve bayan olduğu anlaşılan biri tarafından devamlı rahatsız ediliyorum. Bir kaç defa iletişim bölümünden belirttim, 48 saat içinde döneceklerini söylediler ama dönen olmadı. Ayrıca bu lanet sitenin hesap kapatma menüsü de yok.
  Ne yapılabilir..?

 15. John Dennis 15:38 de 03 Ekim 2013

  Bir kredi ihtiyacınız var mı? Eğer iş adamı ya da kadın ve işinizi artırmak için bir kredi ihtiyacı var mı? Eğer bir iş başlatmak için sermaye gerekiyor? Biz düşük ve uygun faiz oranı hem de bireylerin ve firmaların kredi sunmak gibi kredi sorunları ne olursa olsun, burada yardım geliyor.
  Bugün kredi almak için recobaoffice@blumail.org bugün bize ulaşın.

 16. zekiş 13:22 de 20 Eylül 2013

  eşimin eski eşi sürekli olarak bana mesaj atıp rahatsız ediyor ve sürekli olarak karakola şikayet ediyor bende belli bir süre dayanıp sonra cevap verdim artık dayanamayıp şikayetçi oldum beş yıl için de beni arasa 3 ay hapis cezası aldı bunu üstüne oda beni şikayet etti bende onu rahatsız ediyorum diye ben kesinlikle kendisine ondan gelmedikten sonra mesaj atmadım ve aramadım mesajlarına cevap verdim karşılık olarak verdiğim mesajları delil olarak kullanmış ve ben ifademi de verdim bu şekilde ceza alırmıyım teşekkür ederim

 17. Arabul Neararsanvar 06:53 de 18 Eylül 2013

  Merhaba ben konyadan özel güvenlik görevlisi ahmet.Türkiyenin istanbul ilinde yapılan
  bir turk fımınde özel güvenlik memuruna hakaret edilmekdedir.Dolayısıyla bunu duyan arkadaşlarımda guvenlık oldum için aynı sekilde banada hakaret ettiler.Şimdi ben bu fılmı sıkayet etmek istiyorum ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum. arabulsanaldunya@gmail.com cevap yazarsanız sevinirim

 18. ss 22:10 de 20 Ağustos 2013

  birisi bana oyunda o.c gibi annı … dedi bunun karşılığında dava açsam hiç suçlu çıkar bende ona eşcins dedim??? im daha suludur ve ilk o dedi ??

 19. nese 21:15 de 18 Haziran 2013

  İyi akşamlar sertel bey biz evlendiğimizden beri eşime ve bana facebooktan msj atıyor eşin seni aldatıyor diyor ve eşimede sürekli karından öcümü alıcam diyor savcılığa verirsek kim olduğunu öğrene bilirmiyiz çünkü kim olduğunu tahmin edemiyoruz ve sonuç ne olur. kısa zamanda cevap verirseniz sevinirim. şimdiden teşekür ederim.

 20. arda 15:16 de 10 Haziran 2013

  Çoğu kullanıcının merak ettiği bir soruyu sormak istiyorum. Mahkeme veya savcılık facebooktan, hotmailden veya gmailden içerik ile ilgili bilgi istediğinde bu bilgiyi alabiliyorlar mı? Mail in kime ait olduğundan ve ne zaman girildiğinden ziyade içeriğine erişebiliyorlar mı?

 21. arda 15:04 de 10 Haziran 2013

  Bu gibi durumlarda bilgisayara el konup bilgisayar inceleniyor yada hangi ip den gönderiliyorsa onun kayıtları tutuluyor. Ayrıca kişi proxy kullansa da yine nereden girip yaptığı bulunabiliyormuş fakat biraz daha uzun sürüyormuş. Bu durumda bilgisayarın temiz çıkmışsa, ip kısmında da sana karşı bir delil bulunamamışsa bir şey olmaz diye düşünüyorum

 22. dreamman 18:58 de 09 Haziran 2013

  merhaba benim hakkımda bir sayfa düzenlenmiş. sayfada hakkımda asılsız şeyler yazmakta ve hakaretler de içermektedir. bu sayfayı kaldırtmak için ne yapmam gerekiyor?

 23. murat 21:05 de 13 Mayıs 2013

  slm,ben bir arkadaşımı sınıfta ders anlatırken videoya çektim ve sonra youtube dan komik hakeret içermeyen videolarla birleştirip facebookta sınıf arkadaşlarımın bulunduğu grupta paylaştım . Bu arkadaşta beni mahkemeye verecekmiş.sonuç ne olur.Yardımcı olursanız sevinirim.

 24. brc 21:33 de 29 Nisan 2013

  iyi çalışmalar,mail yoluyla sürekli bir kişi tarafından rahatsız ediliyorum.Savcılıga şikayet edecegım ama prosüdürleri bilmiyorum.Yardımcı olursanız çok memnun olacağım….

 25. fatma 13:34 de 19 Mart 2013

  merhaba facebook hesabıma daha önce işyerinde (yaklaşık 5,5 önce) aynı işyerinde çalıştığım ve hiçbir bağlantımın görüşmemin olmadığı bir bayan defalarca ağır küfür içerikli (bana ve eşime) mesajlar yolladı , sadece bana değil beni tanıyan 2 arkadaşıma ve eşime de yine küfür ve iftira içerikli mesajlar yollandı, bana kendi eşinden de ağır küfür içerikli mesajlar yolladı, hiçbirisi cevaplanmadı . bunun için ne yapmalıyım bu kişi yurtdışında yaşadığını iddia ediyor peki bu durumda ne yapabilirim? şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

 26. Behiye 09:27 de 10 Mart 2013

  2 ay kadar facede ve msn de birile konustum bir erkek suanda bana santaj ediyor, kayitlarim var diyor wester unionla bende para istiyor, hem telefonda msjlari var hemde facebookta yazdigi msjlar var, kisi kendisi suan r usyada yasiyor ve bende yurtdisindayim. para göndermedim ama yakinlarimla baslicani söyluyor, ve cok huzusuzluk icindeyim.

 27. Nejat 12:05 de 23 Ocak 2013

  Ablam kullanmış olduğu Facebok sitesinde Şahsım ve ailem hakkında olmadık hakaretler yayınlamakta iken bir tanıdık tarafından şahsıma bilği verildi ve ben bu hakaretleri facebook sitesinden fotograflarını alarak belgeledim ve konuyu şavcılığa suç duyurusunda bulundum Agustos 2012 de . Ablamın yaptığı hakeretti resmiyete dökmek hakkımda şikayetci oldu ve bu konularda şahsım haklı görüldüğüm için savcılık kovuşturmaya yer olmadığına karar vermiş . haklılığımın ispatlarıda mevcut diyecem Şahsım ve Ailem hakkında yapılan hakaretdolu şikayetimi nasıl takip etmeliyim neler yapmam gerektiği hakkında tarafıma bilği verilmesini rica ederim .Saygılar

 28. Oznur 17:52 de 17 Ocak 2013

  Merhaba, facebook üzerinden hakaret içeren mesajlar aldım bununla ilgili şikayetimi nereye ve nasıl yapmalıyım ?

 29. Emine Öznur 17:50 de 17 Ocak 2013

  Merhaba, facebook üzerinden hakaret içeren mesajlar aldım bununla ilgili şikayetimi nereye ve nasıl yapmalıyım ?

 30. Emine Öznur 17:49 de 17 Ocak 2013

  Merhaba, facebook üzerinden hakaret msjları aldım bunun ilgili şikayetimi nereye ve nasıl yapmalıyım?

 31. Sevil 17:51 de 12 Ocak 2013

  Bu konu ulkemizde kesinlikle sonuca cikmayan bir surectir. Sadece vakit kaybidir.

 32. Av. Sertel Şıracı 15:08 de 05 Ocak 2013

  teoride haklısınız, başına gelen bilir fakat pratikte saniyede onlarca videonun yüklendiği bir sitede eklenen bir görüntünün uygun olup olmadığının denetlenmesi hiç de kolay değil.
  unun otomatik olması için sisteme daha önce aynı videonun tanıtılması gerekiyor ki telif hakkı konusunda, film sahipleri orjinal videolarnı youtube a tanıtırlar, bir yükleme olduğundan otomatik olarak engellenir.
  Fakat bir şahsın webcam görüntüsü için bu kolay değil,
  ancak şikayet edebilirsiniz, şikayete rağmen kalkmazsa o zaman sitelerin sorumluluğu düşünülebilir.

 33. alper karaman 15:04 de 05 Ocak 2013

  sayın avukat msn de görüştüğüm birisi kmeradaki görüntümü alıp youtubeye atmakla tehdit edip kontör istedi ben savcılığa müracaat ettim ancak ilgili siteler bu görüntüleri yaınlarken neden denetim yapmaz ben bu sitelelerede dava açabilirmiyim mesela googleye veya youtubeye şimdiden teşekkür ederim

 34. Bamteli_8 01:11 de 07 Aralık 2012

  avukat bey,bende bir internet sitesinde ‘sen ne yanar döner bir adamsın’ diye hakaret aldım,dava açmak istiyorum ancak ip numarası gerekli mi karşı tarafın yoksa dilekçeye hakaretin yazıldığı sayfanın çıktısını eklemek yeterli mi? yol gösterebilirseniz çok sevinirim

 35. Emin YÜKSEL 01:31 de 11 Kasım 2012

  Sertel Hanım ben bir inşaat şirketinde ik yöneticisi olarak çalışıyordum. Yöneticilerden birisi maaşla ilgili talebi vardı. Talebini Genel Müdüre sorduk kendisi cevap vermedi adı geçen şahıs tekrar sormuş ilgili arkadaşta onayda bekliyor demiş. Bu kişide cevaben ” seninde emininde(o ben oluyorum) onayınında prosüdürününde………………………………” diye cevap vermiş. Bende şirket yönetimi bu seviyesizliği seyirci kalmamalı diye cevap verdim. Şirket yönetimide seyirci kalmadı!? beni işten çıkardı bu konuda ne yapabilirim bana yardımcı olurmusunuz? Bu konuda sonuna kadar hakkımı aramayı düşünüyorum bir kaç avukat arkadaşa sordum fazla bişey çıkmaz dediler lütfen yardımcı olurmusunuz? eminyuxel@yahoo.com görüşüp mümkünse size vekalet verip gereğini yapmak istiyorum.

 36. yksl39 21:01 de 02 Kasım 2012

  sayın Av. Sertel Şıracı.3 yıl birlikte olduğum sevgilimin ablası kendisine eşiyle ilgili kendisini aldattığına dair bir şahısın attığı maillerle ilgili beni suçlu göstererek savcılağa şikayette bulundu.savcılağa ifadeye gideli yaklaşık 7 ay oldu hala her hangi bir dava açılmadı.anladığım kadarıyla savcılık hala delil toplama aşamasında.ama bu geçen 7 ay suresince benim hakkımda şikayetçi olan kişi benimle ilgili toplum içinde benim suçlu olduğu defalarca birilerine anlatarak toplum gözünde beni suçlu gösterdi.yaşadığım şehir küçük bir yer ve tanınan biriyim.bu durumdan çok rahatsız olmaya başladım özel hayatımı işimi etkilemeye başladı.savcılık ne sonuç verecek bilinmiyor benim suzçsuz olduğum ıspatlanacak eminim. ama toplum gözünde kendimi nasıl aklayacağım.bu olay ailemi psikolojik durumumu etkiledi uykularımı kaçırdı.bu durumda bana birileri şahit olsa şikayetçi olacağım ama şahit olan yok.şu anda psikolojik olarak çok zor durumdayım yardımlarınızı bekliyorum

 37. Ilknur_06_1988 22:57 de 29 Ekim 2012

  beni bir mevzu yüzünden dövdüler ölümden döndüm kişilere birşey olmadı ortada geziyorlar şimdi bana tehdit mesajı geldi bunu yapanları biliyoruz şimdide ortadan kaldıracaz diye mesajı da yanlışlıkla silindi ne yapabilirim bilgi verirseniz sevinirim

 38. Semih_uzumcu 14:53 de 16 Ekim 2012

  Bugun itibariyle hakkımda şüpheli olarak tehdit ve hakaret adına mahkeme karara bagladı.Karşı taraf aha ilk duruşmada şikayetini geri çekti 2. gidişimde karara baglandı kararda 6 ay 7 gün hapis olarak verilmiş.Fakat benim bildiğim 6 ay hapis cezası alan kişi memur olamıyor.ben şuan verilen kararda6 ay 7 gün ceza aldım ama sicilimde daha önce hiç suç olmaması(temiz olması) ından dolayı 5 sene içinde bir suç işlemem halinde bu ceza uygulanacağını söyledi .Fakat ben hakime sordum hakim bu alınan karar senin memur olmanı asla engellemez dedi ve itiraz hakkım varmış 1 hafta içinde benım en buyuk sorunum memur olmama engel olurmu bu karar hakim net bi şekilde asla olmaz memur olabilirsin dedi açık biçimde yardımcı olursanız sevinirm

 39. Mustafa 11:02 de 12 Ekim 2012

  Merhaba, Üniversite evinde kalırken bir arkadaş hocasına çok ağır bir biçimde küfürlü mail atmış. Hocada o dersten kalan 2 kişiyi savcılığa şikayet etmiş.
  Bunlardan biride benim, küfürün atıldığı mail adresi benim deil saçma sapan bir adres, ip numarasından tespit edilen dsl hattı da benim değil tanımadığım bir kişinin üstüne kayıtlıymış. Küfürü eden şahıs başkasının şifresini kırarak interenete girip küfür yazmış. Hattın sahibi suçsuz, dersten kalan 2 kişi suçsuz.
  Cezayı kim alır. Dersten kaldığımız için bizmi alırız, yoksa hangi internetten atıldığı bulunduğu için dsl hattının sahibimi ceza alır yoksa ne olur. Yardımcı olurmusunuz.

 40. Eliff 15:08 de 13 Eylül 2012

  hakaret davasının sonunda para cezası kararı verildi.para davayı açan kişiye mi devlete mi ödenecektir ?

 41. olayayafransız4 10:21 de 12 Ağustos 2012

  Bir arkadaşlık sitesiden, bir bayanın Tarafıma sen salaksın demesi halinde ilgili ekran görüntüsünün çıktısını alıp, noterin yanında internete girip ilgili ekran görüntüsünün profilme gelen mesajla aynı olduğunu ispat edebilir miyim?Yani bu şekilde ispat Mahkemece kabul edilir mi?
  sen tam bi salakın cümlesi yüzünden kişi nekadar ceza alabilir? Ben manevi tazminat davası açaram ne kadar kazanabilirim.

 42. Zekii_ay 15:11 de 10 Ağustos 2012

  Slm, kayıtlara geçsin örnekleri yapalım bu facenin işi yolsuzluk, yazar düşmanı kendi yazarlarına mahalleler dağıtan haramcılar.Yönetim sayfamızda hiç bir şey yok olduğu halde şifre değişimi uydurma nedenle iki de bir kapatıyor.Sayfalarımız kopyeleyelim hukuk gelince sosyal hak ihlali için davacı oluruz. Bu ülkede kimlere hak veriliyor biriken öçler hakların karşılığını tespit edelim, şikayetleri cd ye alalım sayfaları da.Sayfamızı da kötüye kullandırıyorlar kapat diyoruz kapatamıyoruz, iptali yok.Bu face yönetiminin derdi nedir? Hesap versinler!Bize küfredip hakaret yağdıran ahlaksızlar malları paylaşıp ülkeyi satıp insanları karalıyorlar vatan hainleri tutuklanmıyor, batrdılar her yeri çöktürüp ele geçirip mal yapıyorlar. Tarikat ne ya, Allah kuran var, oku evinde profesör kesildiler, sindirip atıyorlar öç alıyorlarmış her şey kayıtşlara feçsinki hukuk düzene girer dokunulmazlık zırhı kalkarsa hesap sorarız, en kötü en düşük maaşlı ülkede üçüncülükten öne geçtik, en zengin politika cemaat, işleri bunlar şeytana paraya taparak din öğretmekmiş. Eskiye gidiyormuş, peygamberimiz çulun hesabunı vermişler, herşeyini bağışlamış fakirlere vermiş, cemmat zenginliği tarikat yapmamış lüks içinde değil, kimi kandıryor bunlar.Kadınları da fişleyip kötü meslek damgası vuran utanmazlar, fakire bak sahiplen çocuklara kadınlar vicdan dşin bu mu?Buralarda din yazanlar yasaklansın profesör mü bunlar karalıyorlar, din önemlidir her şeye alet olmaz.Facenin işi bozuk, satın alıp cihad işleri, haklarımız ihlal oluyor.Kimlik nosu sakıncalı bilgisayar iletişim okumayan bilmiyordur. Hortumcular hackerlar hesapları bankaları hortumlar, kişisel haklarımız saldırı sorumlusu devlettir.Borçlarda çıkıyor öyle üstünde ne işler döndürüyor bunlar olacakta neler yapacaklar kimbilir!Hepsinden şikayetçiyim, evini mi bastılar din yapıyor diye, bunlar organize işlerde zaman gazetesine üye olmayan burs üniversite kazanamıyor, hocalarda onlardan kopyeler verip kazandırıp diloma sağlıyorlar, işe sokup ayda yüzer lira ömür boyu organize, krediler dükkanlar evler veriliyor.Para için Allahını satmış şeytanlar vatanını da, bizi de atıp pislik yapıyorlar, namus din başörtüsü sanıyor. Nur süresinde islam şartı bu değil isteğe bağlı, her şey yapsın devlete bağlı diye hepsinden vatandaş olarak şikayetçiyim.Memur maaşı ile bu lüks olmaz sözleşmeli geçici olsun dokunulmazlık kalsın yasaları halk onayla yapar onlara ihtiyacımız yok.Bıktık biz, ne yaptıysak işini yapmak da yasakmış, davacıyız hepsinden burda da orada da şahitiz.Sosyal siteler kendilerine ait partiler bölücüler eskiden eşarpla açık gezenlerin düşmanlığı yoktu. Kendileri getirmiş sanki dini, amaçları nedir hesap istiyoruz versinler.Hepsinden düzenin parçası faceden de şikayetçiyim.

 43. Av. Sertel Şıracı 10:32 de 26 Temmuz 2012

  Merhaba
  Bu tür olaylarda ilk önemli olan ailenin bilgisinin olup olmamasıdır, çünkü hukuksal işlem başladığında bir şekilde aile büyükleri olayı öğrenir bu nedenle de hukuksal işlem öncesi öncelikle konuyu aileniz ile paylaşınız.

  Aile işlem yapılmasına onay veriyorsa,
  Elinizdeki epostalar, SMS’ler vs benzer delilleri toplayıp hepsini toparlayıp savcılığa şantaj, hakaret ve tehdit davaları açabilirsiniz.
  Bu şahsın adres bilgilerini de dilekçenizde bildirirsiniz, evinde arama-el koyma yaptırmaya çalışmanız da fayda var çünkü internetteki içeriklerin bu şahsın bilgisayarından çıkması da önemlidir.

  Bu maalesef sık karşılaşılan bir durum, dilerseniz yardımcı oluruz.

  İyi günler.

 44. Birsonbaharsabahi1605 09:50 de 26 Temmuz 2012

  selam sertel bey ben de uzun zamandır hakaret ve tehdit iceren mesajlar alıyorum ablamın eski sevgilisi ablamın fotoğrafları ile sürekli tehdit ediyor istediklerini yapmazsak facebook vb sitelerde yayımlayacağını söylüyor ilk başta dikkate almadım yalnız şimdi o fotolor bir bir sitede ablamın adına paylaşılmış durumda bu konuda yardım ederseniz sevinirim ailemin onuru gururu söz konusu

 45. Ozkan_sezer 14:27 de 23 Temmuz 2012

  merhabalar sahibinden.com da satılık bir bilgisayar için fiyat teklifinde bulundum satıcı arkadaş hakaret ve küfür içeren bir mail atmış onu dava etmeyi başta düşünmemiştim kendisini aradım ayıp değilmi neden böyle yazıyosun hesabına uymazsa satmazsın dedim bana 45o tl lik mal için 200 tl teklif ediyosun diye tekrar küfür etti şimdi gerşekten çok kızgınım ve onu dava etmek istiyorum ne yapmalıyım

 46. Av. Sertel Şıracı 12:31 de 27 Haziran 2012

  merhaba
  bu olayda yaşayacağınız ilk sıkıntı kişi eğer bu içeriği silerse nasıl ispat edeceğiniz meselesidir, bu nedenle öncelikle bir tespit yaptırmanızda fayda var, ekran çıktılarının delil niteliği yoktur gibi bir savunma gelebilir.
  bununla birlikte kişi ile gerçek hayatta bir bağlantınız olduğu için kişinin adres bilgilerini vererek bilgisayarına el konulmasını sağlayabilir, bilgisayarından çıkacak delillere göre de yürüyebilirsiniz.

 47. harpoon 12:27 de 27 Haziran 2012

  Merhaba aynı şirkette ve farklı bir ilde çalışan bir personelimizin erkek arkadaşı facebook dan akşama kadar benim Anneme – Allaha – Dinime – imanıma küfrett tüm konuşmalar kayıtlı ben kendisine küfretmedim ancak ettiği küfürlere dayanamayıp tehditkar konuştum biraz. Kişiyi tanıyorum tel numarasıda var bunu mahkemeye versem bir sonuç alabilirmiyim acaba.

  Saygılarımla.

 48. Arikboga-24 17:03 de 19 Nisan 2012

  e-posta ıle gelen bır hakaret maılıne dava acmak ıcın nasıl bır dılekce yazmam gerekıyor.ayrıca ben yazan kısının ıp adresını buldum ama emın olamıyorum bu ıp adresını de dılekceme eklemelıyım .cevabınız ıcın sımdıden tesekkur ederım.

 49. misafir 02:51 de 26 Mart 2012

  merhaba; Yurtdisindan etraftaki sifresiz herhangi bir modemle internet baglantisi yapilarak yine baska bir avrupa ulkesine mail yoluyla hakaret mailleri atilmistir. Sanik mail adresinin kendisine ait oldugunu kabul etmis mail adresinin hacklendigini hotmaille yaptigi yazismada ispatlamaya calismistir, mail adresine girilerek kendisi adina suc islendigini savunmaktadir. Dava tehdit ve hakaret davasi olarak tr de acilmistir.

 50. Av. Sertel Şıracı 01:03 de 23 Mart 2012

  Verdiğiniz bu bilgilerle yorum yapmamız çok zor fakat olayda tehdit ve şantaj olduğu anlaşılmıyor,
  Bezelye meselesinin gerçekten olup olmadığı önemli değil,
  Önemli olan o videoları sizin ekleyip eklemediğiniz,
  Eğer bu konuda sizinle bağlantı kuran bir delil yoksa problem çıkmayacaktır.

 51. onur 21:08 de 22 Mart 2012

  slm ben bir baklavacı dükkanında 13 ay çalıştım bezelye ve glikoz kullanıyorlardı dükkanda kamera sistemleride vardı.1yıl içinde o işyerine 36 kişi girip çıktı işe girip çıkanlar baklavacıdaki bezelyeleri cep telefonu ile çekip görüntüleri çoğaltıp dağıtmış vede you tube videoları atmış benden şüphelendiler bilgisayarımı aldılar bilgi sayarım temiz çıktı .şikayet eden firma sahibi görüntülerin kimler tarafından çekildiğini bilmiyor sen çektin diyorlar ama ispat etmiyorlar dükkanın kamera kayıtlarını vermiyorlar kimin çektiği ozaman çıkar diyorum bezelyeler glikozların görüntüsü çıkar diye kamera kayıtlarını getirmiyorlar.birde tehdit ve şantajdan bana dava açmşılar.bu davanın sonucu ne olur.

 52. ELIF 23:00 de 29 Şubat 2012

  SELAMÜ ALEYKÜM KARDESLERIM BEN DINI BIR RADYODA DJ LIK YAPIYORUM VE O GÜNDE RADYOMMUZA BIR NIK GELDI BU INSAN BIZLERE SIZ ŞŞİRK KOŞUYOSUNNUZ YANI HAKARETLER EDEREK BENDE ONA TATLI DILLE GÜZEL SOHBETLER DINLETIM ONA RAHMEN BANA KÜFÜR VE HAKARETDE BULUNDU HATTA RADYODAKILEREDE BULUYOR YETMEDI MAHKEMEYE VERCEYIM SENI DEDIM MAHKEMEYEDE KÜFÜR ETTI RADYO MSN SINDENDE KÜFÜR VE BU ŞEKIL HAKARETLERDE BULUNUYOR NE YAPMALIYIM LÜTFEN YARDIM EDERMISINNIZ

 53. Av. Sertel Şıracı 14:10 de 24 Ocak 2012

  mahkeme sözlerinizin hakaret unsuru içerdiğine kanaat getirirse ceza almanız muhtemeldir,
  fakat iyi bir savunma yaparsanız beraat da dahil olmak üzere 3 ay gibi bir ceza alıp, bunun da ertelenmesi sağlanabilir.
  burada hakaretin alenen işlenmesi gibi bir iddia ile karşılaşabilirsiniz, bu da ceza artırım nedenidir, bu hususa dikkat ediniz.

 54. misafir 13:12 de 24 Ocak 2012

  Merhaba

  Facebooktan lise öğretmenim adına bir grup açılmıştı ve ben bu sayfaya öğretmenle ilgili ‘ne çok çektim bende,lanet kadınmış’demiştim

  Bunun üzerine öğretmende beni ve diğer yorum yapan arkadaşları mahkemeye vermiş.Bu mahkemenin sonucu ne olur acaba,bilgi verebilir misiniz

 55. furkan fidan 14:09 de 03 Ocak 2012

  merhabalar ismim kürşat furkan fidan lütfen bana yard.olun ben akşam lisesinde 9. sınıf okuyorum yaşım 20 zamanında maddi imkansızlıklar yüzünden okuyamadım şimdi okulumun parasını babamın ark. ödüyor sadece okusun diye bu yıl M.E.B merkezi sistem sınav yapılacak diye şart koştu bu kural çıkmadan önce 1. yazılıları olmuştuk 2. yazılılarda M.E.B merkezi sistem çıkarttı dönem sonunda merkezi sınav olacak bu eşitsizlik ilkesine aykırı değilmidir?bizimle beraber 10.11.12. sınıflarda merkezi sistem olsun ve gündüz liseleriyle akşam liselerinin arasında ne fark var yargıtaya dava açtık ve halen sonuç alamadık bu eşitlik ilkesine aykırıdır kanunda buda var bu saatden sonra okuyamazsam benim ölümüme millieğitim bakanlığı sebeb olacaktır ben bunu yazayım eğer derdime çağre olabilecek kişi varsa ulaşsın lütfen 0507-92217-53 tokat_istanbul@hotmail.com

 56. Tokat_istanbul 14:03 de 03 Ocak 2012

  size tawsiyem facenizi dondurun telefon numaranızı değiştirin isterseniz mahkemeye verebiliriz

 57. nn123 19:40 de 31 Aralık 2011

  Ben geçen yıl tanıştığım bir abiden yardım istedim. Yardımını bir ödev karşılığında istedim. Fakat işi çok ileri boyuta taşıdı. Bana iltifatlar yağdırmaya başladı, evli olduğu halde sarkıntılık yapmaya başladı. Yaptığının doğru olmadığını söyledim mail göndermesini istemediğimi söyledim fakat sürekli mail atıyor. Maillerde ciddileşmeye başladı, cevap atmadığım halde mail gönderiyor. Rahatsız oluyorum. Hergün görmekten sıkıldım maillerini. Tiksiniyorum adamdan, engellesem de kar değil, korkuyorum peşime takılır diye. Ne yapmalıyım bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 58. hayri 20:25 de 29 Aralık 2011

  HAYIRLI AKŞAMLAR BENDE FACEDEN BİRİSİNE TEHDİT VE KÜFÜRLÜ YAZIŞMALARIM OLDU TESBİT EDİLDİ MAHKEMEM VAR DURUM NE OLUR ACABA

 59. Dondupekmez 08:19 de 27 Aralık 2011

  merhaba beni tanıyan birisi beni faceden kadın adı altında eklemiş bende onaylamadım şüphelendiğim için sonra bana yazmış facedeki resimlerini aldım montajlayacağım bütün akrabalarına göndereceğim diye ben çok korktum ne dediyse yaptım resimlerimi sil yeterki dedim yuwamın yıkılmasından dolayı çok korkuyordum bana msne gel dedi yaptım cam aç dedi açtım soyun dedi soyundum soyunuk halimide çekmiş hemen ben o an sanki bir kuklaya dönüştüm o kdr korkmuştum ki anlatamam soyunuk fotomu msn resmi yapmış sonra polise gittim savcılığa dilekçe werdim beni terslediler nie soyunuyosun ne yapabilecekti giyinik resminle işte şimdi istedini yapar dediler ben artık titriyorum korkudan sonra kim oldunu buldum ismini werdim sawcılığsa we hala beklemekteyim cezasızmı kalacak bu kişi neden gereğini yapmıyorlar beni bilgilendirirseniz çok sewinirim sertel bey şimdiden teşekkür ederim

 60. Av. Sertel Şıracı 06:44 de 24 Aralık 2011

  Hakaret suçunda şikayet süresi 6 aydır.
  TCK 73 : Soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlı olan suç hakkında yetkili kimse altı ay içinde şikâyette bulunmadığı takdirde soruşturma ve kovuşturma yapılamaz.

 61. kazım_kazım 23:46 de 23 Aralık 2011

  iyi geceler avukat bey
  öncelikle burada yaptığınız uygulamadan dolayı verdiğiniz bilgilerden dolayı siz takdir ediyorum.
  benim sorunum şu: 24.04.2011 tarihinde tehdit ve hakaret içeren bir mail aldım.bu maille savcılığa suç duyurusunda bulunabilirmiyim yani süre geçmiş midir?

 62. gülcan 23:14 de 02 Aralık 2011

  slm bana yardımcı olursanız sevinirim face yoluyla 3 yıldır tehdit ve hakaret alıyorum ayrıca telefon msjlarıda var ben zamanla unutulur dedikçe olaylar dahada korkunç bir hal alıyor evimden işe gidemez durumda psikolojim bozuldu ne yapmam gerekiyor ve böyle bir suç duyurusu için avkat tutmalımıyım adresim suç duyurusunda yazılacakmıdır şimdiden teşekkürler..

 63. yorgun 23:22 de 08 Kasım 2011

  yerel bir gazetede çıkan röportajda kısmen de benden bahsediliyordu ve bunuda okuyan herkes anlamıştı nihayetinde herkes yorumlarını yazdı fakat bir kişi sahte isimle şahsıma kötü lakap ve para yemek suçlaması yorumu eklemiş.bende kendini savcılığa verdim savcılık bu kişileri buldu.ben kesinlikle uzlaşmak istemiyorum her ne kadar kendilerinin yapmadıklarını söylemelerine rağmen ben tavrımı maddi ve manevi tazminattan yana kullanacağım onurumu şahsımı ve ailemi düşünerek alabileceğim tazminat miktarını belirlemek konusunda bilgisizim açabileceğim ve alabileceğim en yüksek maddi ve manevi tazminat hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim saygılar…

 64. Bayram Cingoz 16:02 de 02 Kasım 2011

  merhabalar
  sigorta şirketinde hasar uzman yardımcısı olarak çalışmaktayım.Bizimle daha önceden aynı işde çalışan personelimiz bugün bana facebook üzerinden mail aattı.Mailin içeri aşağılayıcı ve hakaret içerikli mail yazmış.Kendisini maddi,manevi tazminat davası açabilirmiyim

  teşekkürler.

 65. Av. Sertel Şıracı 06:34 de 14 Ekim 2011

  Merhaba

  Aşağıda sorunuza yanıt olacak Yargıtay kararı yer almaktadır.

  Ceza davası açabilirsiniz, manevi tazminat davası da açabilirsiniz.

  Fakat önce ceza davası açmanızı, lehe sonuçlanması halinde manevi tazminat davası açmanızı tavsiye ederiz.

  YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ E. 2009/8798 K. 2009/10855

  T. 8.10.2009 Borçlar Yasası’nın 60/2. maddesinde; “zarar ve ziyan davası ceza kanunları mucibince daha uzun zamanaşımına tabi olan eylemden kaynaklanmış ise ceza zamanaşımının uygulanacağı” kuralı yer almaktadır. Somut olayda, davalı küçüğün zarar doğuran eylemi, 5237 sayılı Türk Ceza Yasası’nın 123/1 ve 125/1. maddelerinde düzenlenmiş bulunan “huzur ve sükunu bozacak şekilde ısrarla telefonda hakaret” suçunu oluşturmaktadır. Şu durumda, olayda uygulanacak ceza zamanaşımı süresi 5237 sayılı TCK 66/e maddesi uyarınca 8 yıldır.

 66. Emine Kaçmaz 02:39 de 14 Ekim 2011

  30.06.2011 tarihinde bana gönderilen e-posta ile hakaret konusunda ceza davası açma hakkımı kaybettim sanırım(2 ay içinde şikayette bulunmalıymışım).Manevi tazminat davası açabilir miyim?Cevap verirseniz sevinirim.e-posta ile hakaret eden kişiyi tanıyorum.

 67. Av. Sertel Şıracı 07:43 de 12 Ekim 2011

  Merhaba Derya Hanım,
  Kişinin Facebooktan attığı mesajlar halen duruyorsa veya başka neler varsa bunlar tespit edilmeli,
  Hotmail adresinizi kullanıyorsa bu bilgi sorulmalı,
  Gelecek cevaba göre,
  Kişi kendisine ait olmayan bir alana yetkisiz erişim sağladığı için,
  Kişisel bilgileri rızanız dışında paylaştığı için,
  Hakaret veya tehdit mesajları için,
  Yargılama yoluna gidelebilir.

  İlgili mesaj linklerini bize özel olarak e-posta ile gönderiniz,
  inceleyip size daha somut bilgiler vermeye gayret edelim.

 68. Deryasongul 13:23 de 11 Ekim 2011

  MERHABA SERTEL BEY,
  BİR KONUYLA İLGİLİ YARDIMLARINIZI BANA YOL GÖSTERMENİZİ RİCA EDİYORUM
  BUNDAN 2 AY ÖNCE MAİLİME BAZI HAKARET İÇERİKLİ MAİLLER GELMEYE BAŞLADI ÖNCE ORALI OLMADIM AMA SONRA İŞİN DOZUNU ARTIRMAYA BAŞLAYINCA KARŞILIKLI ATIŞMALAR BAŞLADI VE BEN EN SON MAİLLERİN BENDE SAKLI VE SENİ SAVCILIĞA ŞİKAYET EDİCEM DEDİM VE BİR İKİ GÜN SONRA MSN ŞİFREM KIRILDI GİZLİ SORU VS DEĞİŞTİRİLMİŞ BİR TÜRLÜ GİREMEDİM VE PAROLA SIFIRLAMAK İÇİNDE BİR TELEFON NUMARASI KAYDEDİLMİŞ. TABİ MSN NİM BU KİŞİNİN ELİNE GEÇTİĞİ İÇİNDE FACEBOOK HESABIMADA ULAŞMIŞ BURDA KAYITLI BÜTÜN ARKADAŞLARIMA AKRABALARIMA BENİMLE İLGİLİ BİR SÜRÜ HAKARETLER İÇERİN MESAJLAR GÖNDERİLMİŞ VE EN SON OLARAKTA TELEFON NUMARAM İNTERNETTEN DAĞITILDI GECE GÜNDÜZ BİRİLERİ BENİ ARIYOR. BİR AVUKATA DANIŞTIM BUNUNLA İLGİLİ NE YAPABİLİRİM DİYE ÇÜNKÜ ELİMDE MAİLLERLE İLGİLİ HERHANGİ BİR DELİL KALMADI BANA BU KONUDA BU SAATTEN SONRA BİŞEY YAPILAMIYACAĞI EĞER RAHAT ETMEK İSTİYORSAM TELEFON NUMARAMI DEĞİŞTİRİP FACEBOOK GİBİ SOSYAL PAYLAŞIM SİTELERİNE ÜYE OLMAYIN DENDİ FAAMA BEN TELEFON NUMARAMI DEĞİŞTİRDİM ANCAK HALEN HUZURSUZUM BU KİM NEDEN BÖYLE BİŞEY YAPMIŞ BİLMEK İSTİYORUM. BU SAATTEN SONRA SAVCILIĞA HERHANGİ BİR SUÇ DUYURUSNDA BULUNABİLİRMİYİM DEDİĞİM GİBİ ELİMDE HERHANGİ BİR MAİL YADA DELİL TEŞKİL EDİCEK BİŞEY YOK SADECE MESAJ GİDEN ARKADAŞLARIM VAR TANIK OLARAK BİRDE EŞİM TELEFONLA RAHATSIZ EDİLDİĞİME DAİR TANIKTIR. BUNUNLA İLGİLİ BANA BİR YOL GÖSTERİRMİSİNİZ NE YAPABİLİRİM. YADA YAPILABİLECEK BİŞEY VARMI? BİRDE FACEBOOKTAN MAHKEMELER YOLU İLE BİLGİ İSTENDİĞİ TAKDİRDE CEVAP GELMİYORMUŞ BU DOĞRUMU? YANİ BENİM FACEBOOK HESABIMDAN HERHANGİ BİRİNE GÖNDERİLEN MESAJIN IP NUMARASI VS BULUNAMAZMI?
  ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. İYİ ÇALIŞMALAR.

 69. Av. Sertel Şıracı 10:07 de 26 Eylül 2011

  Merhaba,
  özetle önce o ip numarasının kime ait olduğu bulunması gerekiyor,
  fakat siz şikete ait olduğunu söylüyorsunuz eğer böyle çıkarsa bu sefer o şirkette kimin yazdığının tespiti gerekiyor ki bu hiç kolay değil,
  dosyanızın takibi gerekir,
  ama sizin tespitiniz hatalı da olabilir,
  önce araştırmayı bekleyin,
  duruma göre hareket edersiniz,
  tespit edilen tarafla sizin aranızda bir bağlantı ihtimali varsa konu inandırıcı bulunur ve davaya dönüşür,
  yani cevap dosyanızda, gidişatı savcılıktan sorabilirsiniz.

 70. Ibrahim 08:17 de 26 Eylül 2011

  verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.
  benim başımdaki olay şöyle aslında geçen haziran ayından bu yana e-mail yoluyla sürekli rahatsız ediliyorum gelen maillierin ıp numaralarını buldum internetten arama yaptığımda özel bir tv kuruluşuna ait çıkıyor ancak kim olduğu hakkında bir fikrim yok bir aydan bu yanada maili bıraktı facebook tan sürekli mesaj göndermeye başladı ben elimdeki ıp numarası ile savcılığa başvurdum ancak bundan sonra ne gibi bir yol izlenecek yada o tv kuruluşundaki o ıp yi kullanan kişi nasıl bulunacak bir fikrim yok ve savcılıktan bu konuyla ilgili ne kadar sürede bilgi gelir bana bu konuda bilgi vermenizi rica edicem. iyi çalışmalar

 71. Av. Sertel Şıracı 09:40 de 21 Eylül 2011

  merhaba,
  eğer gelen mesajlarla şahıs arasındaki bağlantıyı ispat ederseniz karşı taraf ceza alacaktır fakat muhtemelen ertelenecektir. Ailesel durumu nedeniyle sizinle anlaşmak isteyebilir o zaman siz cezasını düşünürsünüz.

 72. FİDAN 07:31 de 21 Eylül 2011

  merhaba… saatledir aklımda dolanıp durdu bu konu inş. yardımcı olabilrisiniz…

  2,2,5 yıldır konuştuğum yani selamlaştığım bi arkadaş sürekli bana buluşma teklif ediyor benden hoşlandığını söylüyordu ama benden evli olduğunu gizledi ben onun evli olduğunu oğrenince kendisine aslı olup olmadığını sordum oda evet evliyim deyp hakaret etmeye başladı ve en sonunda küfre kadar gitti. hem hakaret edip hem küfür edebiliyor. ben çok merak ediyorum o yazdığı hakaret mailiyle dava acabilirmiyim…ne gibi haklarım var…sonucu ne olur… yardımcı olursanız sevinirim..

 73. Ibrahim 07:02 de 16 Eylül 2011

  verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.
  benim başımdaki olay şöyle aslında geçen haziran ayından bu yana e-mail yoluyla sürekli rahatsız ediliyorum gelen maillierin ıp numaralarını buldum internetten arama yaptığımda özel bir tv kuruluşuna ait çıkıyor ancak kim olduğu hakkında bir fikrim yok bir aydan bu yanada maili bıraktı facebook tan sürekli mesaj göndermeye başladı ben elimdeki ıp numarası ile savcılığa başvurdum ancak bundan sonra ne gibi bir yol izlenecek yada o tv kuruluşundaki o ıp yi kullanan kişi nasıl bulunacak bir fikrim yok ve savcılıktan bu konuyla ilgili ne kadar sürede bilgi gelir bana bu konuda bilgi vermenizi rica edicem. iyi çalışmalar

 74. Av. Sertel Şıracı 21:50 de 15 Eylül 2011

  merhaba
  bunun için şirket içinde log tutulup tutulmadığına bakılmalı,
  gönderilen e-postanın üst bilgilerindeki verilerden takip yapılabilir.
  Bu tür bir log (kayıt) tutulup tutulmadığını şirketin bilgi işlem servisine sormalısınız.

  Bu kayıt mevcut değilse, şirketteki bilgisayarlar incelenebilir,
  e postadaki verilerle, geri kurtamayı da kapsayan şirket bilgisayarında yapılacak arama yapılarak da sonuca gidilebilir. Fakat bu oldukça zordur ama başka çare yoksa muhtemel şüphelilerin bilgisayarlarında inceleme yapılabilir.

 75. Ibrahimturtgutsahin 14:33 de 15 Eylül 2011

  merhaba
  yazınısı okudum burda eğer ıp numarası toplu internet kullanılan bir yere aitse şahsın bulunması mümkün değildir demişsiniz. şirketlerde de toplu internet kullanılıyor buraladan gönderilen mailler için kişi tespiti mümkün değilmidir. yada nasıl yapılır.?? konuyla ilgili bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar

 76. Gvn 1974 18:39 de 02 Mayıs 2011

  ama msn kayıtlarında rıza olduğu nalaşılır ve özellile bayanın rızası ile olmuşsa suç sayılırmı yada ceza ne oranda verilir veya dava açılabilirmi

 77. Av. Sertel Şıracı 16:46 de 02 Mayıs 2011

  Rıza varsa sayılmaz, aksi durumunda cinsel suçlar kapsamına alınma ihtimali olabilir. Cinsel Saldırı suçu oluşmayacaktır çünkü temas söz konusu değil fakat taciz diye düşünülecektir.
  Bu bir uyuşmazlık haline geldiyse bu bahsedilen rızanın da yokluğu iddia edilecektir.

 78. Av. Sertel Şıracı 16:11 de 02 Mayıs 2011

  Rıza varsa sayılmaz, aksi durumunda cinsel suçlar kapsamına alınma ihtimali olabilir. Cinsel Saldırı suçu oluşmayacaktır çünkü temas söz konusu değil fakat taciz diye düşünülecektir.
  Bu bir uyuşmazlık haline geldiyse bu bahsedilen rızanın da yokluğu iddia edilecektir.

 79. Gvn 1974 15:53 de 02 Mayıs 2011

  avukat bey msn karşılıklı ve iki tararın isteği ile yapılan cinsel sohbet suç sayılırmı

 80. Av. Sertel Şıracı 00:09 de 29 Aralık 2010

  Bu dosyaya dayanarak hukuk mahkemesinde tazminat davası açabilirsiniz.

 81. Bekir 23:18 de 28 Aralık 2010

  Peki bu hakaret eden kişiyi savcılığa verdiğimizde Tazminat davası gibi bir hakkımız

  oluyormu ? yada sadece hakaret eden bu kişiye verilen ceza paraya çevrilip kurtuluyor mu ?

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
Web site sahipleri, dikkat kanun var

Geçen yazımda sizlerle birlikte İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Hakkındaki kanunu incelemiştik ve web site sahiplerini daha dikkatli olmaları konusunda...

Kapat