Avusturya’da bir kadın reşit olur olmaz, Facebook’ta izin fotoğraflarını paylaştığı için ailesine dava açtı.

“Çocukken tuvalette otururken, karyolada çıplak yatarken fotoğraflarımı paylaşmışlar. Hayatımın her aşaması fotoğraflanmış.” diyen kadının 11 yaşından itibaren 700 çocukluk fotoğrafı ailesi tarafından paylaşılmış.

Kadın ailesinden fotoğrafları kaldırmalarını istemiş. Fotoğraflar kalkmayınca da konu mahkemeye gitmiş. Aile de kendilerinin de çocuk üzerine hakları olduğunu. Masum bir aile albümü olduğunu söyleyerek fotoğrafları savunmaya devam ediyorlar.

Facebook Paylaşımları İçin Hukuk

facebook cezaOkulda, iş hayatında kişilerin karşısına bu fotoğrafların çıkması ihtimali gerçekten sorun yaratabiliyor. Çocuklar okulda arkadaşlarının kendisi ile alay etmesi ile karşı karşıya kalabiliyor. Aileler için eğlenceli anlar okulda çocuklar için eğlence konusu olabiliyor. Yaş ilerleyip iş hayatına başlayınca bu defa bu komik ve özel anlar arama motorlarınca her an tespit edildiği için sizi yine sıkıntıya sokabiliyor.

Bir çocuk reşit olana kadar anne-babasının velayeti altındadır. Hiçbir anne-baba çocuğuna zarar vermek istemez. Fakat dijital hayata sonradan dahil olan aileler, bu dijital dünyada doğan çocukları anlamakta zorluk çektiği de bir gerçek. Bu sebeple de bu tür özel anları içeren fotoğrafları paylaşmak değil, daha fotoğrafı çekerken dahi dikkat etmek gerekiyor.

Mahkemeler bu tür fotoğraflarla kişilik hakkının ihlal edilip edilmediğine bakacaktır. Bir ihlal varsa fotoğrafların kaldırılması veya engellenmesi şeklinde karar verilecektir. Fakat tazminat talepli bir dava olması halinde buna karar verilmeme ihtimali olabilir.