ImageGeçen yazımızda Pamukkale Üniversitesi’nde görev yapan iki öğretim görevlimizin haberinden yola çıkarak Facebook’un hukuksal uyuşmazlıklarda nasıl gündeme gelebildiğini ele almıştık ve bu yazımızda başka benzer olaylara değinip ihtimalleri değerlendireceğiz.


Bu davalardaki en büyük sıkıntı mağdur olan kişilerin, olayla ilgili tespit yaptırmadan direkt dava açması durumunda ortaya çıkmaktadır. Çünkü söz konusu hukuksal takipten haberdar olan kişi tespit yapılmadığı için içeriği değiştirebilmektedir. Ve şikayet sahibi dosyaya sadece kendisinin veya arkadaşlarının aldığı ekran görüntüsü çıktılarını sunabilmekte bu durumda da bu delillerin geçerliliği tartışma yaratmaktadır. Bu sebeple benzer olaylarda biraz daha sabredip karşı tarafı uyarmadan, ilgili mahkemeden bilirkişi vasıtası ile bir tespit yaptırılmalı ardından hukuk veya ceza davasının açılmasında büyük fayda vardır. Tabi burada nelerin tespit edileceği hususunda bilirkişiler yönlendirilmelidir.

Facebook ile ilgili işlenen suçlardan birisi de hakaret suçudur. Bu suç yayın yolu ile işlenmesi halinde suçun ağırlaştırıcı unsuru olarak kabul edilmektedir ve web sitelerinden yapılan yayında aleni bir yayın olduğu için bu kapsamda değerlendirilebilir.

Peki Facebook için de bu durum geçerli midir? Facebook sitesi herkese açık olan bir web sitesi olmayıp, üyelik gerektiren bir sitedir. Ayrıca üye olunması yetmemekte bir başkasının içeriğini görebilmek için izin alınması da gerekmektedir. Şu durumda suçun aleni olarak işlenmediğini düşünmekteyim. Sınırlı bir alanda kısıtlı bir şekilde yer alan bir yayın için bunun aleni olarak işlendiğini kabul etmek çok zorlama bir yorum olacaktır.

Bu hafta sizlerle birlikte bilişim suçlarına devam ettik haftaya yine gündemdeki ilginç hukuksal konularla devam edeceğiz.