sinema linkleri fikri haklarSinema linklerinin eklendiği forumlardan video indirmeyen yoktur sanırım. Peki bu site sahipleri bir suç işliyor mu?

Bu tarz siteler web 2.0 ile yayın yaptığı için sitenin içeriğindeki içeriklerin hepsini site sahibinden ziyade ziyaretçiler oluşturmaktadır. Bu anlamda bir içerik sağlayıcı değil, ortam sağlayıcılıktır. Örnek youtube, gittigidiyor vs..

5651 sayılı kanun kapsamında ortam sağlayıcı bu tür sitelerin düzenlenmediğini görüyoruz.
Peki bu siteleri kanunda düzenlenene kadar hangi aktör olarak değerlendirebiliriz? Bunun cevabı yer sağlayıcılık olabilir.
Yer sağlayıcının görevlerine baktığımız zaman, uyar/kaldır sisteminin olduğunu görüyoruz.
Şu durumda bu tarz siteler uyarı aldıklarında sitelerindeki hak ihlali olan içerikleri kaldırmalıdır.

Bu videoların forum sunucularında olmaması da önem taşımamaktadır. Zira uyuşmazlık konusu içeriği benimsediğiniz gibi bir anlama gelebilir. Sunucuda yok ama link var. Sonuçta rapidshare, hotfile gibi siteler de bir anlamda internetteki depolama alanlarıdır.

Elbette istisnalar var. Örneğin robot siteler olmadık içerikleri çekip yayınlamaktadır,
içeriğin konusu uygunsuz unsurlar içeriyorsa ki özellikle çocuk pornosu gibi site sahibinin başı yanıyor ve siz bu wordpress’tir otomatik çeker, ben yapmadım diyene kadar kişinin yaşadıkları yetiyor.

Bir Türk Filmi için, bir yapımcı hakkınızda dava açtığında gerçekten sıkıntıya girebilirsiniz.
Yabancı filmlerin de Türkiye’deki tek satıcılarında yetki olması halinde yine sorun çıkartabilirler.

Başka bir soru, tv dizilerin şu an en çok internetten izlenmekte hepsi de tube tarzı sitelerde,
hatta bu dizi işi sinema gibi de değil, sezonluk siz davayı kazanana kadar dizi yayından kalkabilir.

Bu konunun sadece Bilişim Hukuku değil, FSEK konularını da içerdiğini unutmadan bu tarz site sahiplerinin içeriğini gözden geçirip, gerekli düzenlemeler yapmalıdır. İşini bilen bir hukukçuyla karşı karşıya gelinmesi halinde sıkıntılı günler yaşanacaktır. Son cümle olarak uyar/kaldır sistemini mutlaka bu tarz sitelerin uygulamasını tavsiye ediyoruz.