GOOGLE, SİL BENİ !

Geçtiğimiz yazılarımızda artık herkesin daha şeffaf olması gerektiğini çünkü Google bir arama motoru olmaktan çıkıp bir itibar yönetme sistemi haline geldiğini tespit etmiştik. Geçtiğimiz aylardaki gelişmeler bu tespitimizin ne kadar yerinde olduğunu gösterdi.

Bir süredir online itibar yönetim şirketleri kurulmaya başladı. Bazıları bütün internette adınızı veya markanızı arayarak anlık bütün gelişmeleri analiz edip raporlarken bazıları ise sadece kişinin adını veya bir şirketin ticari itibarını olumsuz etkileyen içeriklerin kaldırılmasına odaklandı.

Kişiler internetin anonimliğinden faydalanarak kişi veya kurumlar hakkında olumsuz içerik üretmeye başladılar. Bir servis sağlayıcının başarısızlığı, beyaz eşya üreticinin yetersizliği gibi. Biz bunlara şikayetvar.com’dan alışmıştık ki benzer tartışmalar o dönemde de yapılmıştı. Ama artık herkesin kendi sitesi var ve bunları arayıp bulan arama motorları var.
İş bu noktada bir tarafta özgürlük bir tarafta para var.

Kişisel bloglardan ziyade aynı sorunu kurumsal haber sitelerinde de yaşayabiliyoruz.
Örneğin bir şahıs yıllar önce bir cinayete karışıyor ve bu haber oluyor.
Şahıs cezasını çekip, iş aramaya başladığında hakkındaki haber halen internette duruyor.
Arşiv sebebiyle Google bugünü veya 10 yıl öncesini ayırmıyor.
Ve bu şahsın adı arandığında cezasını çoktan çektiği haber karşısına çıkıyor.
Bu noktada da bir tarafta basın hakları bir tarafta kişilik hakları var.

Her somut olayın özelliklerine göre bu denge değerlendirilmelidir.
Elbette bir konu mahkemeye intikal ettiğinde sonuç çıkacaktır ama mahkemelerden önce internetin hızına yakışır şekilde taraflar uzlaşmaya yoluna gitmelidir.
Sitelere haber eklemek için servis kurulduğu gibi gelen talepleri de incelemek için bir sistem kurulmalıdır.

Muhatap bulduktan sonra çok da sorun yaşanmadığı bir gerçek çünkü mevcut duruma göre haklıysanız karşı taraf gereğini yapmaktadır.
Asıl mesele çoğu web site iletişim bilgilerini web sitesine yazmamaktadır. Hatta çoğu form mail dahi koymamakta form mail olsa da bunlar kontrol edilmemektedir. Whois kayıtları ise ya uydurma bilgilerden oluşmakta ya da gizlenmektedir.
İşte bu andan itibaren bütün internet tecrübesinin konuşturulması vakti gelmiştir. Bu zorluklar yukarıda bahsettiğimiz danışmanlık şirketlerinin kurulması sonucunu doğurmuştur.

Google’ın durumuna gelince bilindiği gibi arama motorları kendilerini başka bir kategoriye koyuyor ve “ben bir botum, örümceklerim gezer, dolaşır, mevcut siteleri getirir, ben içerik sağlamam, eğer birisi içeriğini silmişse bir süre sonra ben de silerim. Eğer bunu hızlandırmak isterseniz size bazı hizmetler verebilirim” demektedir. Bu nedenle siz ne kadar mahkeme kararı alırsanız alın zaten muhatabınız olmadığı için kararları da infaz ettirme sorunu ile de karşılaşırsınız.

Bu yeni konuyla ilgili yazılarımız devam edecek.

34 Comments

 1. Hasan Cintas 16:49 de 15 Şubat 2014

  benım babamın adına google + plusdan cok sacma sapan mafya fılan dıye seyler acılmıs googleye hasan cıntas yazınca dırek o cıkıyor nasıl kaldırcaz onu bı yardım edermısın

 2. nika 13:36 de 12 Ocak 2014

  Lutfen bana sizinle iletiwim nasil kuracagimi soyleyin..bi hayli acelevi ve o kadarda sorumlu mesele sizden yardim istiyorum

 3. nika 13:26 de 12 Ocak 2014

  Bana yardim edin ..mail adresiniz varmi lutfen…bi site hakkinda soru var bide bir icerik..lutfen

 4. Kalbikırık 23:36 de 05 Ocak 2014

  Merhaba nişanlımın eski sevgilisi benim onun üzüntüsünden hırsından haberim bile olmamasına rağmen kıskançlıktan; adımı ,özelliklerimi öğrenip yabancı ve kötü içerikli sitelere üye yapmış :( Google da arama yaptığımda tertemiz adımı bu sitelerde görmek beni tedirgin ediyor.Beni ben biliyorum ailem ,çevrem de biliyor. Ama iş hayatı vs. için önyargılı bir ülkede hiç de hoş bir durum değil.Nişanlımdan ayrılmış olmama rağmen hala benimle uğraşan ruhsal bozukluğa sahip olduğunu düşündüğüm bu insanla muhatap olmak istemiyorum,gerekirse hukuki haklarımı kullanıcam ama yapabileceğim birşey varsa yardımınızı rica ediyorum sitelerin likleri şunlar : http://www.single-baltic-lady.com/member.php

  http://listofnames.info/find.php?source=social&page=28449

  http://history.mireene.co.kr/

  Şimdiden çok teşekkürler, yanıtınızı bekliyorum

 5. ertan demir 13:59 de 25 Ekim 2013

  ben ertan demir adıma yalan yanlış farklı sitelere ilan verilmiş ve bu ılanlara telefon numaram da verilmiş cok kötü ve zor durumdayım nasıl silebilirim cinsel içerikli alakam olmayan sitelere ilan c-verilmiş bu ilnları nasıl sildirebilirim GOOGLE DAN ARAMA MOROTUNA ERTAN DEMİR VEYA NUMARAM YAZILINCA İLANLAR ÇIKIYOR BUNLARIN ÇIKMAMASI VE SİLİNMESİ İÇİN NE YAPABILIRIM YARDIMCI OLABILIRMISINIZ

 6. Melinda 20:37 de 17 Ekim 2013

  Googleye ismimi ve soy ismimi yazınca resimlerim çıkıyor bunu nasıl silebilirim bu girilen hesaplarında şifrelerini hatırlamıyorum yardımcı olursanız sevinicem.

 7. furkan 19:11 de 12 Ekim 2013

  nasl eeeeeeee

 8. Özbaykal Okumuşoğlu 01:39 de 14 Temmuz 2013

  Özbaykal Okumuşoğlu,

  İnternette adımı ve hatta bu( http://www.pasakeyfi.info/…/504-nilay-recep-oezdemir-ailesinin-krk-hayatlar-.)..sayfadakısayfadakı isim benzerlığıde olsa beni rahatsız ediyor ve
  nalatmak zorunda kalıyorum benimle ilgisi yok diye silinmesini ve bir daha hiç bir arama motorunda görünmesini istemiyorum ne yapabilirim.

 9. Skylock Red 00:46 de 07 Temmuz 2013

  Silemezsiniz .Örnek şahıs 2005 de bu durumdan mahkemelik olmuş. Olay sosyal meydaya gazete yorumu ile düşmüş. Ardından hak sahibi olmayan ama dedikoduyu seven tipler atlayıp bilipbilmeden yorumlar yaparlar. Her yorum yapanın indexi aktif olur. indexlenen sayfada dizinin veritabınına girer. Öyle kolay değil silinmesi. Mahkeme kararlarının bile silemeyeceği yerlerdendir. Sadece engel koyar. Engelde farklı ip lerle açılabiliyor. Profesyonel destek alacaksınız başka çareniz yok.

 10. Skylock Red 00:39 de 07 Temmuz 2013

  Görünmesini istemediğiniz verilerin yani ilanların panel bilgilerini hatırlıyor iseniz girer silersiniz.
  Hatırlamıyor iseniz sitenin editörüne yazarsınız.
  Başkada seçenek var tabiki.. Buda zaten yasal olmaz.

 11. Skylock Red 00:36 de 07 Temmuz 2013

  Evet değinilen konu güzel fakat atlanılan bir şey varki.. Sizlerin elinde olmadan yapmış olduğunuz net kayıtları otomatik olarak google dan da büyük olan alexa dizinine giriyor. Dünya devinin dizininden çıkmak hiç kolay değil. Özellikle diyelimki ,adınıza açılmış bir sosyal medya içerik. Ve bu içerik gmail adresi alınarak yapılıp ardından gmail hesabı kapatıldığından , mahkeme kararı dahi olsa bu açılmış olan face vb sosyal içeriğin ana mail adresinin sahibi ile ilgili tek bir harf dahi öğrenemezsiniz. Yıl 2005 ABD eyalet mahkemesinin Microsoft a açmış olduğu kişilik haklarına tecavüz mahkemesini kazanmasıyla birlikte ; mahkeme heyeti , savcılık vb kurumlar microsoft ile ortak çalıştığından asla bu bilgilere ulaşamazlar.

  Kısaca bazı şeyler kitaplarda yada makalelerde yazıldığı gibi değildir. Sadece engellenebilir ama asla kapatılamayacak içerikler vardır. Bunlarda teknolojinin diğer yönleri..

  Gelelim açmış olduğunuz hesapların sonrasında bazı önemli bilgilerin arama motorundan çıkarılmasına.

  1- eğer üyelik yaptığınız paneli hatırlar iseniz ordan siler ardından zamana bırakırsınız.

  Ancak bu yol pek sağlam değildir.

  Herkez farklı yorum yapıyor. Bazı içerikler vardır ki , bloglarda ,gazete köşelerinde vb olan içerikleri kaldırmanız ise imkansızdır.

  Aslında imksansız yoktur sadece zaman alır ve maliyeti vardır..

  Sizlere söylemek istediğim şu durki; facebook, twitter vb sosyal meydaların kapatılmasının ardından belli zamanla arama motorundan düşeceğiniz gerçeğidir.

  Ancakkkk eğer bu şekilde değilde, ilan, reklam, blog ve gazete köşeleri ise … Heleki hakkınızda karalama yapılmış ise…

  Tek yapmanız gereken profesyonel destek almanız. Biraz sabır edeceksiniz ve belli bir fiyatı gözden çıkaracaksınız.

 12. Irmak 11:29 de 18 Haziran 2013

  Hakkınızda istemediğiniz tüm haberlerinizi vb. Google sayfalarından kaldırıyoruz… [email protected] adresimizden bizimle irtibata geçebilirsiniz. Size kısa zamanda dönüş sağlanacak ve detaylı bilgilen dirileceksiniz.

 13. Rubbithande 09:42 de 01 Mayıs 2013

  merhaba örnek linki mail adresime gönderirseniz size yardımcı olabilirim detaylı bilgi için [email protected]

 14. Av. Sertel Şıracı 23:52 de 13 Mart 2013

  merhaba
  ilgili linki email adresimize iletişim bilgilerinizle birlikte gönderiniz,
  inceleyip duruma göre bir değerlendirme yapalım.
  sertel @ sertels.av.tr

 15. Ressam 032 23:38 de 13 Mart 2013

  adıma çıkan gerçekle ilgisi olmayan tam anlamıyla yalana dayanan bir haber var isim ve soy isim direk çıkıyor ve bu durum beni huzursuz ediyor bu durumu nasıl çözeriz netten nasıl sileriz saygılar

 16. Sinan cap 00:33 de 02 Şubat 2013

  Arkadaşlar Avukatımız Sertel Şıracı Beyinde Önerileri Cok Güzel Ben Şimdi Konuları Okudum Ben 8 ünlünün googleden video,isim,resim vs kaldırdım yöntemleri mevcut yardım destek ıstıyen av. sertel şıracı ıznı olursa destek verırım yardım ıstıyenler [email protected] adresine e-mail atabilir

 17. balim 16:01 de 03 Ocak 2013

  işim gereği emlak sitelerine ilan veriyorum ve googleda adım yazıldığında telefon numaralarım mail adresim hepsi çıkıyor ben bunların görünmesini istemiyorum ne yapabilirim bu yasalmı?

 18. sedat eren 21:29 de 27 Kasım 2012

  aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum uamrım birgün bu google silme kararıda çıakr..

 19. Magdur 22:31 de 06 Eylül 2012

  Eski bir hukumluyum davamın gazetelere yansımasından dolayı kendime yeni bir hayat kuramıyorum 8yildir Google sil akilalmaz bir rakamla geldi bana bu mağduriyetim için ne yapabilirim şimdiden tskler

 20. Gurselkale 11:26 de 08 Ağustos 2012

  merhaba Gürsel kale ben arkadaşımın polislerle olan olayı henüz googlda kendi adımı dahi yazdgımda cıkıyor ve bundan aşırı rahatsız oluyorum silebilmem için yardımcı olabilirmisiniz.

 21. Sakıp 11:39 de 08 Temmuz 2012

  bahsi geçen site size ait bilgileri facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, daha önce bilerek veya bilmeyerek eklediğiniz uygulamalar aracılığıyla çalmaktadır. Site şu an türkiye’den erişime kapatılmıştır. Bu site ile iyi niyetli bir iletişim içine girmeniz mümkün değildir. 99 dolar ödeyerek üye olmanızı istemektedir. Ama üye olduğunuzda mevcut profil silinmez aksine ikinci bir profil açılır. Size tavsiyem sakın bu siteyle pazarlığa girmeyin. 16 milyon kişinin bilgilerini ele geçirmişler ve uluslararası şantaj sitesi kurmuşlar. Şu an sildirmenin tek yolu, fotoğrafınızın uluslararası telifini alıp, bu sitenin sunucusuna başvuruda bulunup yayınını durturtabilirsiniz.

 22. Serveraygul 02:32 de 16 Haziran 2012

  Google’ isim yazı sildirmek isteyen arkadaşlar kesin %100 garantili işlem için [email protected] Lodosby .

 23. Av. Sertel Şıracı 21:14 de 21 Nisan 2012

  Bu durumun sebebi bu tür siteleri arama motorlarında adınızın aranmasında kaynaklanmaktadır ve tek çözüm yolu bu sitelerden bu etiketlerin silinmesini sağlamaktır.

 24. huzursuz 21:11 de 21 Nisan 2012

  Benim adım soyadım uygunsuz sitelerde geçiyor ve adım soyadım Türkiye’de tek.. İçerik benimle ilgili değil ama adım etiketlenmiş.. Arama motoruna yazınca da çıkıyor ne yapmalıyım lütfen yardım edin.. Ben öğretmenim ve bu durum beni gerçekten zor durumda bırakıyor…

 25. Sedat Ak 21:39 de 24 Mart 2012

  arama motoruna ismimi yazdığımda tüm üye olduğum sayfalar çıkıyor bunu engellemenin veya silmenin bi yolu yokmu ,
  esbook ,ve twitterde yaptığım orumar bile çıkıyor bu yasalmı acaba gizlilik yok ne yapalım lütfen yardım!……

 26. Sedat Ak 21:28 de 24 Mart 2012

  ewet ben hesabımı sildiğim halde ismim hala arama motorlarıda çıkıyor tel ile beraber :
  nasl kaldırtabiliriz acaba

 27. Av. Sertel Şıracı 23:50 de 05 Mart 2012

  Hesabınızı silmenize rağmen mi çıkıyor?

 28. Bbulenttt 19:36 de 05 Mart 2012

  sahibinden.coma ilan verdim google da isim soyadı yazınca telefonum ve ilanım çıkıyor ve ben bunu istemiyorum ne yapmam gerek

 29. 123 10:56 de 24 Ocak 2012

  benim adımada jerk denilen yerde hesap açılmış napmalıyım yardımcı olun lütfen

 30. asım ersan taşkesen 19:18 de 13 Ocak 2012

  asım ersan taşkesen google bir türlü silemedim. yardımlarınızı rica ederim

 31. ismail bolen 20:03 de 29 Aralık 2011

  ismail bölen adım soy adım yapamadım bi türlü googleden tamamen silmnek istiyorum

 32. Bammtelii 22:57 de 22 Ekim 2011

  ben ulaşamadığım için silenebiliyosa silin

 33. Bammtelii 22:55 de 22 Ekim 2011

  jerk denen bir siteye bilgim olmadan resmim konmuş hesap bana ait olmadığından içeriğinede ulaşmam mümkün değil bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum

 34. Hatice Ensar 19:17 de 08 Ekim 2011

  geogle dan facebook sahifeme istemediğim kişiler giriyor.bunun icin adimi silin.

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
Müzik Eseri – Komşu Haklar – Tazminat – K. 2004 – 11399

YARGITAY  11. HUKUK DAİRESİ  E. 2004/290 K. 2004/11399 T. 23.11.2004 ÖZET : 1- Böyle bir davayı açabilmek için davacının öncelikle...

Kapat