Hackerlar Cezasız Kalmıyor

2011-05-02T17:36:15+03:0009/09/2007|Categories: Bilişim Hukuku|

Değerli okurlarımız bu hafta sizlerle gündemimize son yıllarda giren hacklerlık yani bilişim korsanlığının ceza kanunumuzca nasıl cezalandırıldığını inceleyeceğiz. Yanlış inancın aksine artık yeni Ceza Kanunumuz bu fiilleri cezalandırmaktadır ve hatta yakın şu an tasarı halinde olan ve dünyadaki benzerlerine göre oldukça gelişmiş bir de Bilişim Kanunumuz yakında yasalaşacaktır. Öncelikle bir hacker eğer şahsi bilgilere ulaşırsa çok da problem çıkmayacaktır fakat ulaştığı bilgiler ticari alanda kayıplara yol açacaksa işte o zaman hepimizin ilgi alanına girmektedir. Bu konu tamamen uzmanlık isteyen bir alandır ve maalesef bu yeni konu hakkında henüz hukuk uzmanlarımız yetişmemiştir.

Bu suç kanunumuzda “Bilişim Sistemine Girme veya Orada Kalmaya Devam Etme Suçu” olarak tanımlanmaktadır. Yeni TCK’da “bilişim sistemlerine karşı suçlar” başlıklı onuncu bölümünün ilk maddesi olarak “bilişim sistemine girme” başlığıyla bu suç tipi düzenlenmiştir. Böylece daha önce yaptırımsız kalan “bilişim sistemine girme veya orada kalmaya devam etme” hareketi suç tipi haline gelmiştir.

Daha önce 765 sayılı TCK’nun 525 a/1 maddesi ile verilerin ele geçirilmesi suçu düzenlenmiş fakat bu suçun gerçekleşmesi için verilerin ele geçirilmesi gerektiğinden failin bilişim sistemindeki verilere yetkisiz erişimi yaptırımsız kalmaktaydı. Öğretiden gelen eleştiriler de dikkate alınarak YTCK’nın 243. maddesi ile bu güvenlik ihlali, veriler ele geçirilmese dahi suç tipi olarak düzenlenmiştir. Bu madde ile Avrupa Siber Suç Sözleşmesi’ne uyum sağlanmaktadır.

Bu suçla korunan hukuksal değer bilişim sisteminin güvenliğidir. Gelişen teknoloji ile birlikte artık birçok hizmet sanal ortamda verilebilmektedir. Ülkemizde henüz yaygınlaşmasa bile bu yönde gelişmeler görülmektedir. Bu doğrultudaki gelişmenin önündeki en önemli engel güven sorunudur. Örnek olarak internet kullanıcıları alışverişlerini sanal mağazalardan yapabilmektedir. Fakat para transferi sırasında kişisel bilgilerini sanal mağazaya aktarmak zorunda olduklarından bu bilgilerin güvenliğinden endişe etmektedirler. Ve zaman zaman “kredi kartı numaraları çalındı” şeklindeki haberler kullanıcıların endişelerini artırmaktadır. Bu güvenlik ihlallerinin yaptırımsız kalması güvensizliği artıracaktır. Bu tür eylemlerin yaptırımsız kalmaması için bu suç tipi Yeni TCK’da düzenlenmiştir.

Her ne kadar bir bilişim sistemine girmek için iyi düzeyde bilgisayar kullanma becerisinin olması gerektiği akla gelse de temel bilgisayar bilgisine sahip olan bir kimse biraz araştırma ile bilişim sistemine girmek için gerekli bilgileri öğrenip, uygulayabilir. Bu konuya duyulan ilgi nedeniyle birçok web sitesi bilişim sistemlerine nasıl girileceğini anlatan yazılar yayınlamaktadır. Hatta bu işi basitleştiren birkaç işlemle bilişim sistemlerine girilmesini sağlayan programlar bulunmaktadır.

Bütün işlemlerimizi bilgisayar ortamında yapmaya başladığımız bu günlerde, konunun da önemi gittikçe artmaktadır.

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
İnternet Bankacılığı ve Hukuk

Değerli okurlarımız bilişim hukuku konusunun teorisinden sonra bu hafta yine sizlerle pratik hayta karşımıza çıkan konulara değineceğiz. Geçen hafta telsiz...

Kapat