mobil-uygulama-hukukMasaüstü bilgisayar kullanımının gün geçtikçe azaldığını, mobil uygulamalarla alışverişin arttığını, artık mobil uygulamasız olmaz diyenlerdenseniz yalnız değilsiniz.  Oyunlar, ödeme sistemleri, sağlık uygulamaları ve daha nicesi şirketlerin ajandasında yerini aldı. Mobil uygulamalar yükselişte…

Elbette bu yeni alan için uygulanacak hukuk farklı olmayacak fakat klasik bir ticari girişime göre daha fazla hukuk prensibinin söz sahibi olduğu bir alan olacak. Tüketici Hukuku, Veri Koruma Hukuku, Fikri Mülkiyet Hukuku, Sağlık Hukuku …

 

Bir mobil uygulama ile ilgili bir avukat hukuksal değerlendirme yaparken öncelikle üç temel hususa dikkat edecektir:

1 – Uygulama daha önce belirtilmeyen sürpriz bir ödeme talep ediyor mu?
2- Uygulama hangi kullanıcı verilerini topluyor, kiminle paylaşıyor, topladığı veriler hassas mı, gerekli mi?
3- Bütün bunlar için kullanıcı rızası açık şekilde alınmış mı?

Kişisel verilerin korunması ile ilgili kaygılar arttıkça gözler mobil uygulamalara çevrildi ve özellikle popüler uygulamaların neler yaptığı yakın takibe alınmış durumda. Bir mobil uygulamanın toplayabileceği veriler düşünüldüğünde her projeye başlayanın şeytana uymaması mümkün değil. Bu sebeple bir projeye başlarken gelecekte veri koruma açısından incelemelerin artacağını akıldan çıkartmamak gerekiyor. Gün gelir, mobil uygulamanızın sadece reklam ajanslarıyla paylaşmak üzere topladığı veriler,  yargılanmasına neden olabilir.

Şu soruları kendinize sorabilirsiniz:

1 – Gelir politikanız açık ve net mi?

Her uygulamanın bir gelir modeli vardır. Öyle ki ücretsiz uygulamalar neden ücretsiz olduğunu açıklamak zorunda kalır. Süresiz, yıllık, kullanım başına ücret olabilir. İlk 3 ay ücretsiz sonra hangi şartlarda yenileneceği belirtilebilir. Ücretli versiyon varsa, ücretli ve ücretisiz versiyon arasındaki fark yazılabilir. Uygulama içi satın almalar varsa bu durumlar belirtilebilir. Sonuç olarak ücret ile ilgili politikanızı gizlemeden, herkesin anlayacağı basitlikte yazmalısınız. Basitliği çevrenizdeki her yaş gurubundan insanla test etmeniz yerinde olacaktır.

2 – Çocuklarla ilgili uygulamalar da ücret konusunda önlemleriniz var mı?

Özellikle çoğu oyun uygulama içi satın alma ile gelir elde etmektedir. Oyunları genenlikle ebeveynler indirmekte ve çocukları oyun oynarken ilgilenmemektedir. Platformlar yetkisiz satın almanın önüne geçmek için önlemler alsa da sizin öncelikle uygulama içi satın alma varsa açıkça belirtmenizde ve satın alan kişinin ebeveyn olup olmadığını anlayacak sorular soran bir sistem geliştirmeniz çok faydalı olacaktır.

3 – Toplandığınız veriler hakkında sorulması gereken sorular:

  • Uygulamanın topladığı veriler kullanıcının adını, telefon numarasını, kişi listesini içeriyor mu?
  • Uygulama kullanıcının lokasyonunu, kimlik bilgilerini, yüklendiği cihaza ait benzersiz numaraları topluyor mu?
  • Toplanan veriler ile ilgili süre var mı ve uzun mu?
  • Toplanan verileri üçüncü şahıslarla paylaşmanız gerekiyor mu? Üçüncü şahıslar aldıkları veri ile kullanıcının kimliğini tespit edebilirler mi?

Yukarıdaki sorulardan birisine verdiğiniz cevap “evet” ise kullanıcıların bu durumu bildiğinden emin olmalısınız.

Uygulamalarla ilgili hukuksal konuları sınırlamak mümkün değil, ilk dikkat edilmesi konuları belirtmeye çalıştık. Elbette gri alanlar olacaktır. Ücret politikanız sürprizler içermemesi, veriler kullanıcının rızası ile uygulamadan bekleneni gerçekleştirmek için gerekli süre kadar toplanması ve daha da önemlisi kullanıcıların rızasının birinci öncelik olması ve de gizlilik politikanız hakkında güvence verilmesi halinde uygulamanız kelimenin tam anlamıyla kullanıcı dostu olacaktır.