İnternetten pert araç almak

Size son zamanların bir internet hikayesini anlatacağım.

İnternet ilan sitelerinde özellikle bayandan olan az kullanılmış araçların ilanları çok cazip fiyata yer alır. Siz aracı beğenirsiniz, hatta ustaya da gösterirsiniz ve aracı devir alırsınız. Ne zaman ki örneğin kasko yaptırmak istediniz, “bu araç daha önce pert olarak kayıtlara işlenmiş” diye bir şey öğreniverirsiniz ve işte bundan sonra giden paraya mı yanayım dolandırıldığımı mı dersiniz.

Satışı yapan kişi galerici ise; bir ihtimal kendi nam ve hesabına mesleğin gerektirdiği etik kurallara uygun olarak çalışması gereken kişilerin toplumda kendilerine duyulan güveni kötüye kullanmak suretiyle dolandırıcılık suçunu işlemeleri hali nitelikli dolandırıcılık olarak düzenlenmesinden faydalanılabilir. Gerçekten de böyle olmalıdır, çünkü günlük hayatta ikinci el oto-alım satımından gelir elde eden ve bu işten en iyi anlayanlar galericilerdir.

Fakat Yargıtay böyle düşünmemektedir, 2009 yılında verdiği bir kararı şöyledir:
“Somut olayda ise; sanığın, araba alım-satımı işi karşılığında aldığı bedeller için Vergi Usul Kanunu gereğince serbest meslek makbuzu düzenlemeyip fatura düzenlemek zorunda bulunduğundan, araba alım-satım işinin (galericilik) sıfatının yukarıdaki açıklamalar ışığı altında serbest meslek kavramı içinde değerlendirilemeyeceği, eylemin dolandırıcılık suçunun basit halini oluşturacağından tebliğnamedeki bozma düşüncesine iştirak edilmemiştir.”

Yani bir ceza davası açılması halinde basit dolandırıcılıktan bir sonuca gidilme ihtimali vardır. Her olayın farklı boyutu olduğunu unutmayalım.

Örneğin bu araç bir bayandan alınmış, ama satış işlemlerini yapan ilan veren bir başkasıdır. Siz davayı bu bayana açacaksınız fakat o size diyecekti bana sorsaydınız söylerdim, aracı olan şahsa yönelseniz o da ben bilmiyordum ki bayan yakınımız satmamı istedi sattık diyecektir. Yani minareyi çalan kılıfını hazırlayacaktır. Tabi bunlar organize hareket eden şahıslarsa biraz yüklenince başka suçlar da ortaya çıkabilir.

Bu durum öyledir ki sigorta şirketlerinin dahi olayın içinde olduğu söylenmektedir, hal böyle olunca yapacak çok şey kalmıyor. Yine de aracı aldığınız kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmalısınız, olay organize ise ve başka olaylar varsa bu adliyede ortaya çıkacaktır.

33 Comments

 1. hakan 22:06 de 10 Şubat 2015

  Kardesim senden bilgi alabilirmiyim telim 5078106613 hakan

 2. namik 00:48 de 22 Kasım 2014

  Hocam yasal olarakmi oluyor bu iş.

 3. Mason Clark 18:11 de 30 Ekim 2014

  Evet e-posta yoluyla bize ulaşın eğer siz de web sitemizi http://www.masonclarkloanfirm.gnbo.com.ng bize ulaşabilirsiniz [email protected] bir kredi gerekiyor

 4. gri Wooderful 11:19 de 22 Ağustos 2014

  Eğer bir kredi var mı? [email protected] İşte kredi başvuru formu ile, faturalarınızı ödemek, bir araba satın almak ya da burada bir ev, sizin için% 2 gibi çok düşük bir oranda iş almak için bu kredi doğru şirket için, bize e-posta gönderin

  Adı:
  Ülke:
  Yaş:
  Cinsiyet:
  Tutar gerekli:
  Aylık geliri:
  Süre:
  Meslek:
  E-posta Şifre:
  Tel:. Eyalet:
  Poster Kodu:
  Telefon:

  gri Wooderful

 5. Efe Efehan 13:19 de 03 Haziran 2014

  olur aga olur nasıl bırsey olmaz 12 senedır ben ısın ıcındeyım sigorta işiyle ugrasıyorum hakem sana dıyorkı sattıgın adam bılıyormuydu pert oldugu hayır ozaman dolandırdı dıye senı yargılıyor yanı suc adamı ara kardes benımde haberım yoktu ama ben sana 3.5 vereyım konuyu kapatalım de yoksa basın agrır

 6. elizabeth patrick 23:19 de 12 Nisan 2014

  Eğer bir kredi için mi arıyorsunuz? Ya da bir banka tarafından kredi veya bir veya daha fazla nedenlerle bir finans kurumu reddetti? Haklısınız burada kredi çözümleri için doğru yer var! Elizabeth Global Finance% 2 düşük ve uygun faiz oranı şirketlere ve bireylere kredi vermek sınırlıdır. [email protected] üzerinden bugün e-posta yoluyla bizimle irtibata geçiniz

  BAŞVURU VERİ:

  1) Tam Adı:

  2) Ülke:

  3) Adres: a

  4) Devlet:

  5) Seks:

  6) Medeni Hali:

  7) Meslek:

  8) Telefon Numarası:

  9) Önceki çalışma yerine pozisyon:

  10) Aylık gelir:

  11) Kredi Miktarı Gereken:

  12) Kredi Süresi:

  13) Kredinin Amacı:

  14) Din:

  15) Daha önce başvurdunuz;

  16) Doğum tarihi;

  , teşekkürler

  Bayan Elizabeth Patrick

 7. reis 00:18 de 15 Mart 2014

  satış sözleşmesi imzalamadıysan hiçbir sey olmaz

 8. lotus 10:49 de 12 Mart 2014

  ben 2012 mayıs ayında istanbuldan bir araç aldım.aracı almadan şasi nosu ile trımer sorgusu yaptım hasar kaydı çıkmadı.araç bende 2 yıl kaldı bende bir başkasına internet üzerinden sattım.devrettim.3 gün sonra alan şahıs beni aradı araçda 16500tl lik pert kaydı olduğunu söyledi.şaşırdım.araştırdım aracın geçmişine gittim.araç 2006 model 2010 da kaza yapıyor.kaskodan parasını alıp perte çıkıyor.hurda araç alım satımı yapan bir galeri alıyor ve satıyor.aracı yaptırıyorlar.bana gelene kadar 4 kişiye satılıyor.lakin kim yaptı bilemiyorum ama pert kaydı işlenirken sondaki 8 b olarak girilmiş.ve şsiden sorgulanınca pert çıkmıyor.şimdi:benim sattığım şahıs bana dava açtığını söylüyor.bende mağdurum bilmeden alıp sattım.bu dava ne olur ben ne yapabilirim zarar görürmüyüm.

 9. barankaçar 01:44 de 14 Ocak 2014

  pert kaytılı bir aracı habersizce satın aldığınız ve kısa süre içinde kasko poliçesi yaptırmaya denediğiniz zaman karşınıza çıktı ve pert kayıtlı olduğunu öğrendiniz bu durumda satıcıya noter yolu ile ihtarname çeker ve beklersiniz size geri dönüş olumsuz olduğunda mahkeme yöntemi ile hasarlı mı değilmi diye yetkili bir kuruluşta m.m.o gibi yada üniversitede tespit yaptırıp gerekli belgeler ile dava açarsınız ve bu arada aracı kullanamaz ve binemezsiniz dava sonuçlanana kadar bir otoparkta bekletir masrafları dosyaya yansıtırsınız tahmini 2 yıl civarı sürer ve karşınıza çıkan sonuç diğer bir arkadaşın belirttiği gibi hali hazırda görerek, beyenerek aldım vs gibi noter satışındaki ibarelerden dolayı haksız duruma düşersiniz birde karşı taraf yani satıcının araç hakkında bilgisinin olmadığı ve inkarı eklenir almadan araştırılmalı ucuz etten yahni olmadığı gibi kolay gelsin.

 10. bilal 01:20 de 01 Aralık 2013

  Arkadaşlar benim arabamın bir parçe değişeni var araçta aynı gün içerisinde iki kaza görünüyor 35000 tl diyor ağır hasar olarak çıkıyor.Nasıl oluyo bu iş ben anlamadım.

 11. Ahmet Akdeniz 03:12 de 21 Kasım 2013

  pert kaydını neden sildirmek istıyorsunuz! sizce etık bir davranışmidir. bununla resmen bir başkasını dolandırmış olmuyormusunuz!

 12. Vanda Maria Mmv 03:08 de 31 Ekim 2013

  Hizli firsat!

  Eger tarim için bir kredi ihtiyacim var mi? Is için kredi? yapimi için kredi? Yatirim kredisi? Ögrenci kredi? Borç konsolidasyonu kredi? Bu bir firsattir, kullanimi ve yeni bir hayata baslamak. Daha fazla bilgi ([email protected]) için e-posta MMV.

  Allah lonca tüm.

  #280B,T.C beside Planet
  Investment P.P.P Ltd
  553 292 87 97
  M.M.V LTD.

 13. Pandorum Alien 15:02 de 18 Temmuz 2013

  Arkadaşlar, BEN DİLEKÇE VERDİM VE RED EDİLDİ. dava açmam gerekirmiş, avukata gittim, dava açtım. upp uzun sürdü, bir dünya masrafım oldu, ve davayı kaybettim… avukatlara güvenimi yitirdim. kesin kazanırız, ayıplı mal satmışlar sana diyorlar, ama noter sözleşmesi denen sımbırtıda, satış kağıdında, hali hazırda görerek, beyenerek aldım vs vs vs. derken davayı kaybettim. kaybetmekle de kalmadım. birde şimdi karşı taraf bana DAVA AÇTI.

 14. Pandorum Alien 15:02 de 18 Temmuz 2013

  Arkadaşlar, BEN DİLEKÇE VERDİM VE RED EDİLDİ. dava açmam gerekirmiş, avukata gittim, dava açtım. upp uzun sürdü, bir dünya masrafım oldu, ve davayı kaybettim… avukatlara güvenimi yitirdim. kesin kazanırız, ayıplı mal satmışlar sana diyorlar, ama noter sözleşmesi denen sımbırtıda, satış kağıdında, hali hazırda görerek, beyenerek aldım vs vs vs. derken davayı kaybettim. kaybetmekle de kalmadım. birde şimdi karşı taraf bana DAVA AÇTI.

  BENDE BAŞKASINA İTTİRECEM ARTIK. YAPACAK BİRŞEY YOK.

 15. Pandorum Alien 14:58 de 18 Temmuz 2013

  Arkadaşlar, BEN DİLEKÇE VERDİM VE RED EDİLDİ. dava açmam gerekirmiş, avukata gittim, dava açtım. upp uzun sürdü, bir dünya masrafım oldu, ve davayı kaybettim… avukatlara güvenimi yitirdim. kesin kazanırız, ayıplı mal satmışlar sana diyorlar, ama noter sözleşmesi denen sımbırtıda, satış kağıdında, hali hazırda görerek, beyenerek aldım vs vs vs. derken davayı kaybettim. kaybetmekle de kalmadım. birde şimdi karşı taraf bana DAVA AÇTI.

 16. Pandorum Alien 14:55 de 18 Temmuz 2013

  adam yorumu silip kaçmış, demekki sallamış, ben kaybettim davayı. bilginize.

 17. Pandorum Alien 14:54 de 18 Temmuz 2013

  ben kaybettim. ettiğim masraflarla kaldım. :(

 18. Nil 00:07 de 11 Temmuz 2013

  Neden bu kadar korkuyorsunizki,sonucta hasarlı araba alıp satmak suc degilki,sizde alıpbinmis ve satmısısınız,arabayaı toplamamıssınız hem alan kısı neden expertız yaptırmamıskı atı alan uskudarı gectı mısalı korkmayın hıc bırseyolmaz

 19. Ali Çiçek 00:01 de 23 Haziran 2013

  ARKADAŞIM SONUÇ NE OLDU İNAN BİREBİR DURUMUN AYNISI HİÇ FARKSIZ BENİM BAŞIMDA MUTLAKA Bİ GÖRÜŞELİM GÖZÜNÜ SEVEYİM 505 561 34 97

 20. hasan hüeyin 09:16 de 26 Mayıs 2013

  meraba sertel bey ben 2010 yılında 1999 model opel astra aldım 23,05,2013 yılında sattım alırken aracın sahibi bayan ama kardeşi ilgilendi param bu arabaya yettiği için 16 750 tl ye aldım aracı servise sokalım dedım gerek yok neden 200- 300 tl neden veresin dedi bende ınandım aldım sigorta yaptırdım ama hiç böyle bişeyden bahsedilmedi. ayrıca gerçekten arabanın dışında hiçbir sorun görmedim benden alan alıcıda görmedi yürüyen kısımlarında da bişey yok araba şu an guzel fakat alıcı kasko yaptırmaya gidince arabanın alttan darbe aldığını perte çıktığını söyledi araştırdım gerçekten böyle bişey varmış Bu durumda ben arabayı 3 yıla yakın kullandım ve sattım ben suçlu olurmuyum bende benden öncekine dava açabılırmıyım yada davayı benden önce bu suçu işleyen kişiye yönlendirebilirmiyiz pert olayı benden önceki bu suçu işlemiş kazayı benden önceki kişi yapmış benim bu durumla hiç ilgim yok bilmiyordumda aracı borçlarım olduğu için sattım parayıda kullandım ben ne yapmam lazım sizin başınıza gelmiş böyle bir olay bana telefon edebılırmısınız bana yardımcı olursanız sevinirim ayrıca noter satış sözleşmesinde

  Satıcı, yukarıda nitelikleri ve bedeli olan aracı alıcıya halihazır durumu ile satarak bedelini tamamen aldığını ve aracı teslim ettiğini

  Alıcı bu aracı halihazır durumu ile görüp beğenerek ve bedelini tamamen ödeyerek teslim aldığını satın aldığı aracın, sigorta bilgilerine ulaşılamadığından sigorta ile ilgili her türlü hukuki ve cezai sorumluluğun tarafına ait olacağını , plaka değişikliği beyan edilmediğinden sigorta ile ilgili her türlü hukuki ve cezai sorumluluğun tarafına ait olacağını, plaka değişikliği beyan edilmediğinden aracı aynı plaka ile satın alacağını, beyan ve kabül ederler.

  yazısı bulunmaktadır. benim anladığım kadarıyla sigorta ile ilgili her türlü hukuki ve cezai sorumluluğun tarafına ait olacağını yazısından bundan kendisinin sorumlu olduğunu anlıyorum. Bir konuda bana sordu arabanın bişeyi varmı dıye benim gördüğüm kadarıyla yok dedim ve öyle ustaların bile anlayabileceği bi hata görünmüyor benim görmemde zaten mümkün değil. Alıcıya dedimki ben sana yardımcı olurum bunu ilk yapan kişiye dava açalım beraber ben anlamam dedi arabayı ben senden aldım dedi ben de dedimki sen öyle diyosan bende anlamam alırken sorgulatsaydın dedim pert oldunu bilsem zaten ben almazdım dedim. fakat alıcı bana telefonda sen biliyodun kardeşim dedi bilmiyorum dedikçe sen biliyodun dedi bana iftira attı çok moralim bozuldu deli oldum alıcı haksız mı haklı ama bana sahtekar muamelesi yapması deli etti ustaların bile göremediği pert hasar kaydını hatta sigortacıların bile göremediği kaydı benim bulmam mümkünmü adamlar bu işi profesyonel olarak yapıyorlar. bir sorum daha var bu aracı perte çıkaran kişiyi bende mahkemeye versem aradan 3 yıl geçmesine rağmen mahkemeye verebilirmiyim zaman aşımı söz konusumudur.

  Ayrıca bu sahtekarlıkları yapanların cezalandırılmasını istiyorum ne kadar benim elimden araç çıksada alan kişi de madur oldu bende oldum vijdanen rahatsızım. parayı kullanmamış olmasaydım arabayı geri alıcaktım ıkıncısı alıcıda bana ıftıra attı kızdım o yuzden de almak ıstemıyorum ben ona yardımcı olacağımı soyledım oda bana ben anlamam dedı bende ona bende anlamam dedım

  şimdiden teşekkür ediyorum ıyı gunler.

  mail adresim [email protected]

 21. Can-0607 16:57 de 02 Şubat 2013

  aradım ama açan olmadı bilgi alabilirmiyiz

 22. Can-0607 16:54 de 02 Şubat 2013

  Tramar kayıtlarını istediginiz zaman ücretini vermek karşılıgında sildirebilirsiniz trafik şubeye sorun sölerler nekadar ödüceginizi diye bişey okumuştum pert kaydının silinmesinde bununla ilgili bişeyler olabilirmi bu ne anlama geliyor acaba

 23. şahin 21:33 de 01 Şubat 2013

  pert kayıtlatını silmenin kolayı var arayın bilgilendirelim…..0542 791 7252

 24. Gokhankececi 00:58 de 27 Ocak 2013

  Arkadaşlar şahsım hasarlı otomobil işiyle ilğilenmekteyim hiç bir zaman otomobilin değerinde vermedim otomobilimi bütün verdiğim araçlar piyasanın oldukça altında oldu. ve kimsenin vebalini almamak için herkese aracın kusurunu anlattım benim işim hasarlı otomobil ve ben bu işten ekmek kazanıp aileme evime ekmek götürüyorum internette çok araştırma inanılmaz mağdur arkadaşlar var size söyle bilgiler vereyim ; hiç bir araçta pert dosyası yoktur. çekme belgeli vardır hurda belgeli vardır ve normal plakalı araç vardır çekme belgeli araçta aracın daha önceki kasko yada trafik sigortasından karşılanan bütün hasarları tramer sistemine yansır 5664 e hasar ve plaka bilgilerini yazar iseniz göreceksiniz. fakat arıcın sizden önce kişinin kendi tarafından yani kasko yada trafik sigortasının karşılamadığı hasar durumlarında yetkili serviste yaptırmadı ise hiç bir şekilde hasar tutarı görünmez. egerki aracınızın evveliyatında 2-3 hasar var ve sigorta şirketleri tarafından onarılmış yada araç kullanıcısına aracın bedelini ödemiş ise aracın şasesinde bu görünür şöyle bir durumda söz konusudur ; aracınız kaza yaptı full kaskonuz var sag ön çamurluk sağ far hasar gördü kasko şirketine ben bu aracı istemiyorum ya paramı yada yerine aynı degerde bir araç verin der iseniz siz ödediği örn: 30 bin tl sizin kaza yaptıgınız araca bunu ya 30 bin tl olarak yada çamurluk far maliyetini yansıtır bu durum sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebilir ve sizden aldıgı hasarlı aracı ihale yöntemiyle tekrar satışa çıkarır bu tamamen yasal bir işlemdir. fakat hurda belgeli aldıgınız bir aracı hiç bir şekilde trafiğe çıkaramazsınız. bunun hiç bir yasal yolu yoktur. çekme belgeli yada plakalı hasar kayıtlı bütün araçları kusurları giderilmiş trafikte aktif dolaşabilecek hale gelmiş ise muayene trafik sigortası yaptırabilirsiniz. araçların evveliyatında hasar oldugu için sigorta ve kasko şirketleri bu aracı her an hasar görmeye mehilli olarak alğılar ve sistem size her zaman çok yüksek olmasada piyasasına göre yüksek fiyat verir. fakat aracınızı uygun fiyata aldı iseniz vede memnun iseniz sıkıntı olacağını düşünmeyin size yardımcı olmak istedim umarım merak ettiğiniz soruları açıklamışımdır tekrar sorularınız olur ise [email protected] adresine mail atabilirsiniz. Saygılarımla Asya Pert

 25. Sendal 03:09 de 31 Aralık 2012

  Arkadaslar tek çözûm silahi kafaya daya paranizi alirsiniz Ben deneyecem benide dolandirdilar bunasil kani bozuklar

 26. Volkan Izzet 12:08 de 24 Aralık 2012

  suraya su soruları soranları cogu bence yanlış neden badem arac alıyorsunuz gırıp saga sola bakıyonuz ucuz dıyonuz yada uygun dıyonuz hata sızlerde satanlarda deyıl ondan sonra mahkemeye gıdıyonuz ben ce yalnıs zaten suan pıyasada pert yada hasar kaydı olmayan arac yok gıbı bısey neyıdert edıyonuz ben onu anlamıyom sızde carpıyonuz boyatıyonuz ne farkı var ben onu anlamıyom volkan

 27. Hakan27 15:48 de 03 Nisan 2012

  bizim insanımızda şu var.. ” ucuzculuk .. ”
  satan sahıs aractakı pert kaydını soylemeyıp de satıyorsa bu etik degıldır.. ama soyleyıpte satıyorsa gayet normaldır ..
  kımse kımseye zorla mal satmıyor …
  ben goruyorum duyuyorum.50 bın tl olan aracı 30 bın tl ye alıp … sorada pert cıktı dıye dövünen insanlar var .. olacak iş mi ?
  servise sok – tramerden baktır -kafana yatarsa al … yok yatmıyorsa ucuzculuk yapma ıyısını al …

 28. Beko505 13:45 de 12 Mart 2012

  taner yiğiy arkadaşım [email protected] adresine mail atabilirmisin telden görüşelim.

 29. Beko505 21:47 de 10 Mart 2012

  Sea5 arkadaşım dava sonucunu bana mail atabilirmisini.Kararın yargıtay tarafından da onandı mı acaba???

  email:[email protected] bu adrese gönderebilirsen sevinirim teşekkürler

 30. Av. Sertel Şıracı 21:19 de 10 Mart 2012

  merhaba
  elinizde gerekçeli karar mevcutsa gönderebilir misiniz? siteye ekleyip paylaşalım çünkü çok fazla vatandaşımız bu konuyu soruyor.

 31. Sea5 21:00 de 10 Mart 2012

  değerli arkadaşlar..
  oncekı yazılardan da yazdıgım üzre bende pert kaydı olan bır arac almıstım . ayrıca aracın kılometresıde dusurulmustu. 1.5 yıl sonunda davam sonuçlandı ve karsı taraf gizli ayıplı mal satısından dolayı parayı faızı ıle ıade etmeye mahkum edıldı.. bu durumda kalan arkadaşlar kesinlikle bilmeden aldıysanız dava açın kazanırsınız.. umarım bu tür olaylarla kimse bir daha karşı karşıya kalmaz .. herkese saygılar ..

 32. TANER YİĞİY 12:56 de 06 Ocak 2012

  beni dde başıma geldi dava açtım 3 seneden dava devam ediyorum ne olcağı belli olmayabilir

 33. Mustafa 15:38 de 13 Aralık 2010

  Merhabalar noter satis sözleşmesinde pert oldugu yazmadigi içinn arabayi geri iade edebiliriz anirim 1 sene icinde

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
Youtube – Viacom Davası ve Ülkemiz

Google, Youtube’u satın aldıktan sonra hakkında açılmış olan davalarla da uğraşmak zorunda kalıyor. Fakat bu sefer lehine bir sonuç aldı...

Kapat