Son yazılarımızda bahsettiğimiz gibi işlenen suçla alakası olmayan kişiler hakkında soruşturmaların başlatılması, soruşturmada derdini anlatamayan vatandaşımızın kendisini birden bire mahkemede bulması üzerine IP konusunu tekrar ele alma gereği duyduk.

Özetle: Bir bilgisayar vasıtası ile bir suç işleniyor, genellikle şikayet üzerine deliller toplanıyor ve genellikle en önemli delil IP adresleri oluyor. IP adresini elde eden birim bunu Telekom?a soruyor, IP adresi Türkiye içine aitse Telekom IP adresini o an kullanan kullanıcının bilgilerini gönderiyor. Ve buradan itibaren konuyla alakası olmayan vatandaşımızın macerası başlıyor.

İlk etapta acele olarak tespit edilen adrese gidilerek suçun işlendiği bilgisayara el konulması, kişinin internette bağlandığı ağın yapısı gibi konular bilirkişilerce inceleniyor. Arından bu şahıslar bu tür suçlarla ilgili bir emniyet birimine veya bu konuyla ilgili savcıya çağrılıyor. Suç kendisine anlatılıyor ve söyleyecekleri dinleniyor.

Bu kişinin bilgisayar bilgisi yoksa, olayların taraflarıyla bir bağlantısı yoksa ve olayla tek bağlantısı bu IP adresi ise işi kolaylaşıyor diyebiliriz. Zira şüpheden uzak somut bir delil ortada yoktur.

Sadece IP adresinin delil olması mümkün değildir. IP adresini değiştirmek için çeşitli yöntemlerin kullanıldığı artık bilinmektedir, kapsamlı suçlarda suçun işlendiği bilgisayarı zombi bilgisayar olarak kullanılması artık bilinen bir yöntemdir, kablosuz internet ortamlarında ise her ne kadar ağ şifrelersen de bunun da aşılmasının yolları geliştirilmiştir.

Kişi bu suçu işlememiş olmakla birlikte gerçek hayatta olayla bir bağlantısı varsa bu durumda kişiyle husumeti olan şahısların, bu kişiyi suç işlemiş gibi göstermek için örneğin kendi kendilerine tehdit mesajları attığı dahi görülmektedir.

Mevcut olaydaki tüm deliller ayrıntılı olarak incelenip, özellikle bilirkişiler tarafından konu basitleştirilip bilgi verilmeli ve sonuca göre karar verilmelidir.