Bu hafta sizlerle internetten kişisel bilgilerin nasıl toplandığına ve alınması gereken önlemlere değineceğiz. Yeterli araştırmayı yaptığınız zaman kişilerin sadece ad soyadından nasıl tüm kimlik bilgilerine hatta anne kızlık soyadına ulaşılabildiğini bulabilirsiniz. Ve maalesef bu siteler her hangi bir standart getirilmediğinden kamu kurumlarımızın sitesinden alınmaktadır.

Bu kadar bilgiye ulaşmış olmak sizin kimliğini sokakta düşürmenizle eş değerdir. Eskiden biliriz bu şekilde kimliğini kaybeden veya çaldıran kişilerin doğduğu yerdeki gayrimenkulleri iyiniyetli kişilere satılır ve siz bunu yıllar sonra öğrenirsiniz. Bu bilgilerle artık kişinin email şifresinden tutun banka hesap numaralarına kadar ulaşabilirsiniz. Hele bir de facebookla birlikte kişinin arkadaşlarını öğrendikten sonra onun yerine geçip, kendinize yeniden bir hayat bile kurabilirsiniz. Biraz abartı olsa da yakında bu durumların filmlere konu olacağı kesin.

Gelelim çözüm önerilerine, gördüğünüz gibi bütün devlet kurumlarının  web sitesinden ayrı ayrı bilgilere ulaşıp bunları birleştirmemizin sonucunda bütün kimlik bilgilerini elde ettiğimiz gibi anne kızlık soyadını hatta şahsın medeni durumunu dahi öğrenebiliyoruz. Öncelikle yapılması gereken şayet bu bilgilere ulaşmak önemliyse bunları tek bir siteden yapmaktır. Ve bu sorgulama konusu zorlaştırılmalıdır en azından sorgulamayı yapanın kişiler bilgileri de kayıt edilmelidir. Sorguyu yapan kişinin kendi bilgilerini arayıp aramadığını kolaylaştıran şahsı sorular sorulabilir.

Ayrıca bu kadar çok web site demek bir o kadar veritabanı demektir ve aynı ölçüde güvenlik zaafıdır. Kamu kurumlarımızda yeterli bilgi işlem uzmanının olmadığı malumdur, bu sebeple bu şekilde birleştirme ile tek çok yüksek güvenlikli  bir sistem kurulabilir böylece internet korsanlarının bu tip bilgilere toplu olarak ulaşması da engellenecektir. Çünkü yakında bu tip bilgilerin satıldığını da duyacağımızı düşünüyorum.

e-devlet için kurallar konulmalıdır, yapılacak standartlaştırma çalışmalarından sonra e-devlete geçilmelidir.  Avrupa ve Amerika’da veri koruma yasaları çıkartılmıştır ve buna bağlı olarak devlet kurumları disipline edilmiştir. Bizim de kısa sürede bu konunun uzmanlarından oluşan bir heyetle yönetmelikler hazırlamamız gerekiyor.

Ceza kanunumuz hukuka aykırı şekilde kişisel bilgilerin elde edilmesini suç saymaktadır. Fakat bu şekilde kurumlardan bilgilerin elde edilmesi elbette suç kapsamında sayılamaz. Gelecek yazımızda konunun hukuksal boyutunu değerlendireceğiz.