Kişisel Veriler Kanunu TBMM’den henüz geçmişken, 49,611,709 vatandaşın bilgilerinin ele geçirildiği ve bu bilgiler arasında kimlik üzerinde yer alan TC Kimlik No, Ad-Soyad, Anne adı, Baba adı, Cinsiyet, Doğum yeri ve tarihi, Nüfusa kayıtlı olduğu il ve ilçe ve adres bilgilerin bulunduğu belirtiliyor.

Bu bilgileri test eden kişiler bu sızıntının eski bir haber olduğunu da belirtiyor. Belki adres bilgisi eski ama kimlik bilgileriyle ilgili ayrıntılar halen aynı. Bu arada bu dosyanın içerisinde virüs olduğu indirilmemesi gerektiği uyarısı da yapılıyor. Fakat bunu göze alacak çok kişi var. Belki bu haber 6 ay sonra tekrar gündeme gelecektir. Bundan sonrası için Kişisel Verilerin Korunması Kanunu açısından en azından özel sektörün sorumlulukları olduğunu belirtelim.

Telefon dolandırıcılığı konusunda başı büyük dertte olan ülkemiz için bu bilgiler çok büyük bir sorun. Arayan kişinin banka olup olmadığını anlamak için soracağınız her sorunun bir cevabı var. Bilgilerimizin nasıl sızdırıldığı ayrı bir konu ama bundan sonra da bu bilgilerle yapılacaklarla mağduriyet artacaktır. Kesinlikle toplumsal bilinçlenmenin artırılması gerekiyor. Bununla birlikte nice profesörlerin, hakim ve savcıların telefon dolandırıcılığı mağduru olduğunu unutmayalım.

Olayın başlagıcı eski de olsa, olayın tekrar gündeme gelmesinin iyi tarafı şu an bir soruşturma başladı ve toplumun büyük kesiminde bir farkındalık oluştu. Bundan sonra bu tür verilerin paylaşıldığı kurum ve kuruluşlar daha sıkı kontrol edilecektir. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu sorumluluk ve denetim konusunda yeni düzenlemeler getirmiş durumda, benzeri bir olayın tekrarı halinde yeni yaptırımlar gündeme gelecektir.

Siber güvenlik dünyası açısından da güvenli bir sistem olmadığı da bir gerçek. Belki bu bir özür olamaz ama bu internet dünyasının da kendi içerisinde bir açmazı söz konusu, özel veya kamu herkese düşen maksimum seviyede güvenlik önlemlerini almak, düzenli tekrarlanan eğitimlerle bu siber güvenlik konusunu sürekli gündemde tutmaktır.