MSN ile hakaret

2011-05-02T17:36:14+03:0020/01/2008|Categories: Bilişim Hukuku|Tags: , , , , , , , |

İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte yeni iletişim vasıtaları ile tanıştık bunlardan birisi ortalama her bilgisayarda olan MSN anlık mesajlaşma programıdır. MSN programının yoğun olarak kullanılması ile bu program ile işlenen suçlar da görülmeye başladı. Örnek olarak kontör istemeler, kredi kartı bilgilerinin çalınması vs..

Bu konuları önceki yazılarımızda işlemiştik. Fakat son günlerde gelen sorulardan anlaşılan artık bu konunun cezai boyutu da ortaya çıkmaya başladı.
Kişiler karşılıklı iletişim halinde iken nasıl olsa karşı taraf beni bulamaz diye düşündüğü için bu sebeple de rahat davranarak kolaylıkla hakaret suçunu işleyebilmektedir. Her ne kadar kanunumuzda direkt olarak bilişim araçları ile bu şekilde işlenen bir suç henüz düzenlenmesi de bu durum huzurda karşılıklı olan iki kişinin hakaret etmesi gibidir ve konu şikayete bağlı olup şikayetin 6 ay içerisinde Cumhuriyet Savcılığına yapılması gerekir. Ve maddi unsurlarının buna göre değerlendirilmesi gerekecektir.

Teoride açıklaması bu kadar kolay iken gelin görün ki pratikte bu iş o kadar da kolay değil. Şayet karşı tarafı tanıyorsak işimiz biraz daha kolay olabilir fakat tanımıyorsak işimiz daha da zor. Böyle durumlarda ilk akla gelen karşı tarafın IP numarasının tespit edilip edilemediğidir. Bir ara Microsoft’un mesajlaşmaları saklandığı şeklinde haber yayılmıştı fakat şirketin buna verdiği cevap “Microsoft, kullanıcılarının sohbet odaları, anında mesajlaşma programlarıyla yarattıkları içeriği, kişisel hak ve özgürlüklere saygı çerçevesinde hiçbir şekilde kayıt altına almaz” şeklinde oldu. Olayda Microsoft Amerika Merkez Ofisi kullanıcının internet kimlik adresini (IP) Türk yetkililere bildirmiştir. Tabi burada verilen IP bilgisi suçun işlendiği tarihte aktif olan kullanıcı adının kullandığı IP adresleri olmuştur. Emniyet yetkilileri bu IP adreslerini Telekom’a bildirmiş, sonuçtaki tutarlılığa göre bu IP adresini kullanan şahsa ulaşmışlardır. Neticede bu şahıs ile olan olaylar arasında bağlantıyı kuran savcılık kişiyi tespit edebilmiştir. Görüldüğü gibi bu tespit işlemi sanıldığı kadar kolay olmamaktadır.

Bu kişinin tespiti ile birlikte hakaretin içeriğinin de ortaya konması gerekecektir, bunun yolu da mesajlaşma içeriğinin saklanmasıdır. Bu içerik hakarete uğrayan kişi tarafından sunulacağından ve değiştirilme ihtimali her zaman mümkün olan bir belge olduğu için karşı tarafın itirazı ile karşılaşılacaktır. Mesajlaşmayı sağlayan Microsoft gibi kuruluşların mesajları arşivlememesi sebebiyle veya arşivlese bile bunu vermemesi nedeniyle hakaret içeriği ispatlanması zorlaşacaktır. Fakat hakaret ettiği iddia edilen kişinin bilgisayarı bilişim uzmanlarınca incelenir ve hakaret içeren verilere rastlanırsa davanın seyri değişecektir. Bu noktadan sonra eğer karşı tarafla hiçbir bağlantımız yoksa zaten delil yetersizliği gündeme gelecektir. Fakat bir şekilde farklı bağlantımız varsa dava sürebilecektir.

Geçtiğimiz Aralık ayında MSN’deki yazışmaları casus programa takılan 15 polis hakkında “başbakana hakaret” suçundan soruşturma başlatılmıştı. Başbakan’a hakaret”ten açılan soruşturma kapsamında 15 polisin görev yerlerine yazılı talimat gönderilerek bu kişilerin bilgisayarlarına el konulması istenmiş, polislerin öncelikle MSN adres ve kayıtları incelemeye alınıp, el konulan bilgisayarlarının hard diskleri kopyalandıktan sonra bu kopyalar incelenmesi için Ankara’ya gönderilmişti. Görüldüğü gibi bu şekilde olaylar da yaşanmıyor değil. Sadece gözden kaçan bu haberi hatırlatmak istedim.

Bir yorum

  1. mehmet yılmaz 18:57 de 21 Eylül 2010

    Microsoft, MSN'deki yazışmaları kaydetmiyor. Fakat hesap adı ne zaman hangi IP'den açılmış, oturumlar ne zaman açılmış bunlar kaydediliyor.

    aradan bir yıl geçmişse bu bilgiler hala saklı tutuluyormu ?

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
Web Sitelere Hukuksal Koruma

Bir web site geliştiricisi uzman okurumuz şu an hiç yapılmamış bir web site projesi düşündüğünü bu hususta büyük firmalara yazılar...

Kapat