İnternet güvenliği?
Sanal ortamda işlem yapanların en önemli sorunu güvenlik problemleridir. Ülkemizde elektronik ticaretin önündeki en önemli engel de yine bu güvenlik problemleridir. Şahsı güvenlikten ziyade banka, alış-veriş sitesi gibi kurumların güvenlik durumu önem kazanmaktadır.

Bu konu için özellikle genç bilgisayar mühendisi arkadaşlarımız bu tarz sitelerin güvenlik durumunu kontrol etmeyi bir zevk haline getirmişlerdir. Çoğu kötü niyetle davranmadan açık bulmakta ve bunları da firmalara bildirmektedirler.
Fakat burada yine bir sorun çıkmaktadır. Bir cep telefonu operatörü firmanın önemli bir açığını tespit eden bir şahıs bunu firmaya bildirmiş, ardından da firmanın aleyhine açtığı ceza davalarıyla boğuşmuştur.

Bir başka zaman da bize bir grup genç arkadaş bir bankanın hesaplarına erişebildiklerini ve bunu bir bankanın hacklenişi gibi bir hikaye kitap yapmak istediklerini, bunun sonuçlarını danışmışlardı. Elbette böyle bir kitap çıkmadı.
Genelde firmalar şantaj yapıldığını ileri sürmekte diğer taraf ise iyi niyetli olunduğunu fakat böyle bir açığın tespit edilmesi gibi bir bilginin çok kıymetli olduğu ve bir bedeli olması gerektiğini savunmaktadırlar.

Peki bu işi nasıl hukuka uygun hale getiririz? Bu yönde kesinlikle profesyonel firmalar kurulmalıdır ve sektör haline getirilmelidir. Banka gibi büyük firmalar zaten kendi bünyesinde sorunları çözdükleri için dışarıdan yardım almayı düşünmemektedirler, bunun dışında da çok fazla güvenliğin ön planda olduğu web sitemiz olmadığı için güvenlik firmalarına talep yoktur. Ama ticaret internete doğru kaymaktadır, her firmanın kendi iç sistemleri de artık bu ağ üzerinden işlemektedir. Bununla birlikte bankalar da kendi güvenliklerini dışarıdan sürekli test eden, aktif kişilere de açık olmalıdır.

Bu konuda suç oranı ve sorunlar gün geçtikçe artmakta ve artacaktır da. Şimdiden bu yönde firma kurup bunun girişimlerini sonuç beklemeden sabırla yapmaya başlayanlar bir süre sonra geri dönüşlerini alacaklardır.
Bu yapının unsurlarından birisi beyin gücünü kullanan personel olduğu gibi diğer bir unsur da tarafları kağıt üzerinde sağlam zeminde bir araya getiren idari personeldir. Çünkü görüldüğü gibi bu konuyu olumlu yönde düzenleyen kanun maddelerimiz de yoktur ve taraflar zaten birbirine karşı aşırı güvensizdir. Bu ancak taraf iradelerine dayanan anlaşmalarla sağlanabilir.

Bu bir süreçtir, ülkemiz için de acil ihtiyaçtır. Bu yetenekli kişiler bir araya gelip bu yönde profesyonel bir çalışma ortamı kuracaklardır ve emin olun bu bankaların da işine gelecektir.