İnternetten Alışverişte geri alma hakkı

2011-05-02T17:35:35+03:0015/06/2009|Categories: Bilişim Hukuku|

Bu hafta sizlerle birlikte geçen hafta işlediğimiz elektronik ticaret ve tüketici hakları konusuna devam ediyoruz.
Geri alma hakkı internetten yapılan alışverişlerde ilk aklımıza gelen konulardan birisidir. Geri almanın işlevi, daha önce yapılan irade beyanının etkilerini önlemek veya ortadan kaldırmaktır. Bu hak tüketiciyi koruyan en önemli haklardandır.

Ortada kurulmuş olan bir sözleşme vardır ve hükümlerini doğurmaya başlamıştır. Tüketicinin Koruma Hakkında Kanun?un 8. ve 9. maddesi gereği tüketici kendisine verilen hakkı kullanarak yapmış olduğu bu sözleşmeyi ortadan kaldırma hakkına sahiptir.

Bu maddelere göre tüketici, mallara ilişkin sözleşmelerde teslimden, hizmetlere ilişkin sözleşmelerde ise sözleşmenin kurulmasından itibaren yedi gün içinde hiçbir gerekçe göstermeden ve hiçbir sorumluluğa girmeden geri alma hakkına sahiptir. Bu 7 günlük süre mal teslim edilmedikçe başlamayacaktır. Ayrıca geçen yazımızda belirttiğimiz gibi Mesafeli Sözleşme Yönetmeliği?nin 5. ve 7. maddesine göre tüketiciye bir takım bilgilerin verilmesi gerekir. Şayet bu bilgiler yazılı olarak verilmemişse bu süre yine işlemeyecektir. Bu nedenle internetten alışveriş sitesi kuracaklara tavsiyemiz ürünleri gönderdiklerinde, ürün ile birlikte bu bilgileri göndermeleridir. Ayrıca ürün için sipariş onaylandığında email ile kullanıcıya bu bilgilerin verilmesi sorun çıkması halinde önemli olacaktır. Burada bir başka sorunda bu bilgilerin yazılı olarak müşteriye bildirildiğinin ispatlanmasıdır. Geri alma beyanının 7 gün içerisinde varması şart değildir, 7 gün içerisinde gönderilmesi önemlidir.

Peki istisnalar yok mudur? Geri alma hakkının kullanılamayacağı sözleşmeler de şöyledir, 1- Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler ve tüketiciye anında teslim edilen mallara ilişkin sözleşmelerde, 2- Tüketicinin özel isteği uyarınca üretilen veya değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallara ilişkin sözleşmelerde, 3- Niteliği itibariyle iade edilemeyecek mallara ilişkin sözleşmeler. Bilgisayar programları, dergi ve gazeteler, ses veya görüntü kayıtları niteliği geri iade edilemeyecek mallar olarak değerlendirilebilir.
Haftaya geri almanın sonuçlarına değineceğiz, acaba masraflar kime ait?

4 Comments

 1. yusuf çiv 13:48 de 03 Mart 2014

  merhaba indirim sunar sitesinden cep telefonu aldım 27 ocakta kredi kartıyla ödeme yaptım taksit yaptığım halde tek çekim aldılar o yetmiyormuş gibide telefonuda göndermediler şu an ortadanda kayboldular bu konuda ne yapmam gerekior.yusuf çiv.
  teşekkür dedrim

 2. nuray 12:47 de 01 Ocak 2014

  merhaba bende 15 gün önce incefırsat.com sitesinden bir ürün aldım. iade etmek istedim fakat günlerdir ne tlf ile nede mail ile siteye ulaşamadım . hakkımı nasıl aramalıyım?

 3. taha 16:11 de 23 Mayıs 2013

  internet üzerinden alsanacap.com dan bir telefon sipariş verdim kargoyu aldıgımda sipariş verdiğim telefonla gelen telefon birbirini tutmuyor gönderici tarafından fatura garanti belgesi gönderilmemiş kargo ümit kurt adında bir kişiden gönderilmiş telefonla arıyorum ben sizi arayacagım deyip telefonu kapatıyor benim ne gibi bi işlem yapmam gerekiyor saygılarımla

 4. Hatice Cengiz 16:19 de 18 Ocak 2013

  merhaba hepsi burada com sitesinde 24 aralık 2012 tarihinde 116.000tl karşılığında eft yoluyla bir ürün satın aldım.ancak bugüne kadar elime siparişim ulaşmadı.defalarca tel. etmeme ve siteye yazılı başvurmama rağmen bana her seferinde ürününüz kargoya verilmeye hazır biz size haber vereceğiz şeklinde söylemlerle geçiştiriliyorum.1 ay oldu halen haber yok.parasını da eft yoluyla önceden ödeme gafletinde bulunduğum için de elimde şikayet edeceğim yada göstereceğim faturada yok.sadece banka dekontum var.bana bir yol gösterirseniz çok memnun olurum. saygılarımla
  Hatice CENGİZ

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
Cep Telefonu mesajlarının delil olması

Son zamanlara cep telefonuna gelen tehdit veya hakaret mesajları sebebiyle açılan dava sayısı artmıştır. Bunun önüne geçmek için telefon servis...

Kapat