Dijital oyun sektörü, tüm dünyada ve ülkemizde kullanıcı sayısı ve gelirleri gittikçe yükselen bir sektör yaratmıştır. Şu an sinema sektörünü yakalamış durumdadır öyle ki artık oyunlar sinemaya uyarlanmaya başlamıştır. Bilgisayar oyunlarına mobil oyunların da eklenmesiyle yeni bir gelir mecrası da ortaya çıkmıştır.

Her alanda olduğu gibi bu gelişen alanda da hukuksal sorunlar gün be gün artmaktadır. Resimler, çizimler, karakterler, müzikler, yazılım kodları, metinler, videolar ve müzikler toplu olarak fikri hakların (telif haklarının) konusunu oluşturmaktadır. Oyunların yasa dışı yollarla çoğaltılması, online oynan dijital oyunların sahte serverlar üzerinde çalıştırılması gibi oyun sahiplerini düşündüren önemli sorunlar bulunmaktadır.

Oyun geliştiricilerin bu sorunlarıyla birlikte oyuncuların da sorunları vardır. Bazen bir servet ve büyük zaman harcadıkları karakterleri başkalarının eline geçmekte, bazen de oyun içerisinde hukuka aykırı davranışlara maruz kalmaktadırlar. Elbette oyuncunun sorunu, geliştirici şirketin sorunudur ve şirketler bu konulara da çözüm bulmak için gayret göstermektedirler.

Avukat Sertel Şıracı, Bilişim Avukatı, Bilişim Suçları, Oyun Avukat, Telif Avukatı, Marka Avukatı, Avukat

Oyun geliştiricilerin telif hakları, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Hakkındaki Kanun (FSEK) ile koruma altındadır. Oyun geliştiriciler çoğaltma ve internet üzerinden umuma iletim hakkına münhasıran sahiptir. İhlal halinde tecavüzün engellenmesi, tazminat davası açılabileceği gibi ceza davasına da konu olabilir.

Dijital youn geliştiriciler için işletmesel bir hukuksal konu da oyun içi ihlallerdir. Kullanıcıların şifrelerinin ele geçirilmesi, oyuncuların dolandırılarak ellerinden karakterlerinin çalınması, hesaplarının üçüncü şahısların eline geçmesi, oyuncuların birbirilerine hakaret etmesi gibi hususlar oyun geliştiricilerin şirketlerini kurarken planlamadıkları sorunlardır. Doğrusu bu olayların hepsi insan topluluklarının olduğu her yerde rastlanabilecek olaylardır. Bazen sanal mülkiyet gibi Oyun Hukuku’nun kendisine has sorunları da gündeme gelmektedir. Bazen iş öyle noktaya gelmektedir ki şirket geliştirmeyi bir yana bırakıp oyun içi sorunlarla uğraşmaya başlamaktadır. İşte bu noktada avukatlık hizmeti alımı gündeme gelmektedir. Avukatlık bürosunun da görevi oyun geliştiricilerin üzerinden bu stresi alarak, şirketin geliştirmeye odaklanmasını sağlamaktır.