İyi haftalar değerli okurlar, başlık dikkat çekici olabilir ama burada kast edilen koruma her zaman olduğu gibi hukuksal korumadır. Bizi yazıyı yazmak zorunda bırakan ise zamanlarda gelen sorulardaki artıştır.

“Karşı taraf benim fotoğrafımı çekmiş, videomu kaydetmiş.” “Eğer onunla cinsel ilişkiye girmezsem, ona 10.000 TL açıktan para vermezsem, bunları internete yayacağını söylüyor.” Kötü niyetli kişilerin şantaj ve tehdit cümleleri bu şekilde ve bu durumdan mağdur olan kişilerin olduğu hali siz düşünün.

Mağdur böyle bir durumun ortaya çıkmasını istemediği için çoğu zaman kimseye haber vermemektedir.

Gelişen teknoloji ile birlikte yeni eğlence kültürleri ortaya çıktı ve internet bunların en önemlisi oldu. Maalesef bu faydalı sistemi istismar eden çıkarcı şahısların da ortaya çıkması gecikmedi.

Bilinmelidir ki bu kişiler yakalanabilmektedir. Elinizdeki delilleri kaybetmeden ve kişi hakkında bildiklerinizi unutmadan not ederek Cumhuriyet Başsavcılıkları?na başvurmanız halinde gerekli soruşturma yapılacaktır. Şayet sürecin daha güvenli sürmesini isterseniz bir avukata danışmalısınız. Ayrıca bu kişiler söz konusu resim ve videoları yayınlamaları halinde suç unsurunun daha da ağırlaşacağını bilmelidirler. Bu resim ve videoları barındıran web site sahiplerinin de bu işten başının ağrıyacağına şüphe yok.

Bu sebeple özgürlüğün yaşanabildiği sanal ortamdaki, bir anlamda sansürü, yarattığımız güvensiz ortamla biz kendi kendimize koymaktayız. Yayıncılar, barındırıcılar ve kullanıcılar ortak sorumlulukla hareket etmeli, mağduriyet durumunda yasalarımız sorgulanmamalıdır.

2011-05-02T17:35:25+00:00 31/10/2009|Categories: Bilişim Hukuku|
Önceki yazıyı okuyun:
İnternet ve şantaj

İnternet kullanımı hayatımıza girdiğinden bu yana çok yeni durumlarla karşılaşmaktayız. Sohbet ortamlarında kişilerin kendilerini olduğundan farklı göstermesi ve bu kişilerin...

Kapat