İnternetteki sosyal sözlükleri artık hepimiz biliyoruz. Google da arama yaptığımızda kesin aradığımız konuyla ilgili bir tanımlama bu sözlükte yapılmış oluyor. Açıyoruz okuyoruz, tabi sözlüğün altında yazılan ?bu sitede yazılan yazılar asılsızdır? açıklaması nedeniyle okuduklarımıza inanmıyoruz.
Acaba öyle mi?

İnternette okuduğumuz her şeyin altında bu sitede yazılan doğrudur mu yazıyor? Herkes bloglarda, twitter?da , freenfeed?te bir şeyler yazıyor, bunlardan hoşumuza gitmeyen olduğuna bu yazıları kaldırma hakkımız olabiliyor, en azından bu bilgileri yazanlar gerçek kişi olup, sorumluluk direkt yazanda oluştuğundan bu kişiyle şahsi mücadele verilebiliyor. Ama sonuçta o yazıları da okuduğumuzda üzerimizde bir etki doğruyor.
Sözlük, üyelerinin yazılarıyla içeriğini dolduran, aldığı reklamlarla da önemli gelir elde eden bir sistem. Bu sitede hakkınızda yazılan ileri geri bir yorumu gördüğünüzde siteyi uyarmanız halinde aldığınız cevap sitenin altında,? bu sitede yazılan yazılar doğru değildir? yazıyor cevabı verilmesi muhtemel. Meslektaşların bulduğu, müvekkilleri Sözlüğü koruyan bir çözüm gibi görünüyor. Peki hakkında yazı yazılan, itibarı zedelenen kişileri ne koruyacak?

Hakkında yazı yazılan kişiler bu yazıyı yazanların tespitini istediğinde bunu vermeyiz denecektir, çünkü bir gizli bilgidir, bu anlaşılabilir. Fakat bu yazının sistemden kaldırılmasını talep edebilme hakkı da kişiye tanınmalıdır.

Bu konuda talepte bulunurken elbette ölçü olmak gerekir. Örneğin bir sanatçının işlenen bir cinayette öldürülen şahısla bir gün önce görüştüğünün yazılması, sanatıyla gündemde olması gereken bir kişinin kariyerini olumsuz etkileyecektir. Ama aynı sanatçının, yaptığı çalışmalarla ilgili eleştiriler için hoşgörülü de olunması gerekir.

Sonuç olarak internet siteleri kişisel haklarına rahatlıkla saldırılabilecek alanlar değildir, bunun da mutlaka yaptırımı vardır. Ama bu hakları ararken sansüre kaçmadan ölçü de olmak gerekecektir.