Değerli okurlarımız daha önce sizlerle banka hesaplarından yapılan haksız transferler ve bunun hukuksal sonuçlarını incelemiştik. Bu olayların artmasıyla bir karar alındı ve bütün internet bankacılık hizmetleri için tek kullanımlık şifreler getirildi ve ilk dönemlerde bu cihazlarla değil cep telefonlarına gelen şifrelerle yapılıyordu. Fakat bunun da sakıncaları ortaya çıktı.

Banka hesaplarından yapılan bu haksız transferler tek kişinin yapabileceği bir iş değildir, tamamen organize bir suçtur. Suçun başında yine bilişim sistemlerinde uzman kişiler vardır ama bunun altında yetkisiz havale edilen parayı çekecek kişiler, sahte hesaplar, sahte kimlikler gerekmektedir bu nedenle sadece bilişim uzmanı kişiler değil bu ara elemanlara da ihtiyaç vardır.

Tek kullanımlık şifre varken nasıl bu transfer yapılıyor?
Cep telefonunu bankacılık işlemlerinde kullanıldığı olayları incelediğimizde mağdur olan şahsın hesaplarındaki paranın transfer edildiği dönemde cep telefonun arızalandığı bilgisi de yer almaktadır. Bu bir rastlantı değil çünkü bunu organize eden şahıslar seçtikleri hesaba sahip kişinin cep telefonu numarasını bilmekte ve ellerinde sahte kimlik de bulunmaktadır. Bu bilgilerle cep telefonu ofislerine SIM kartınızı kaybettiğinizi beyan ederseniz zaten size o an yeni bir kart verilmektedir. İşte bu andan itibaren eski SIM kart iptal olmakta ve mağdurun cep telefonu işlemez hale gelmektedir ve şahıs telefonunun arızalandığı zannetmektedir.

Yeni SIM karta sahip olan şahıslar ele geçirdikleri hesaptan daha önce sahte kimliklerle oluşturdukları hesaplara paranın transferi için talimat vermekte ve işlemin onaylanması için bankanın kayıtlarında bulunan müşterinin/mağdurun cep telefonuna onay kodu gönderilmektedir. Fakat bu kod kötü niyetli şahısların eline geçtiğinden para transferini tamamlayabilmektedirler.

SIM kartın bu şekilde kopyalanmasına izin veren GSM şirketlerinin sorumluluğu vardır. Zira o SIM kart değişikliğini yapan şahıs, hat sahibi değildir ve bunun o şahıs olup olmadığını ortaya çıkartmanın yollarını bulmalıydılar.
Cep telefonlarının her alanda kullanıldığı bir dönemdeyiz bu nedenle GSM şirketleri ve Bankalar ortak çalışma ile bu tür değişikliklerin anlaşılabileceği ortak bir sistem kurmalıdır.