Değerli okurlarımız sizlerle birlikte Bilişim Hukuku konusunda son zamanlarda sıkça rastlanan dolandırıcılık olaylarına değineceğiz. Yazının başlığından sanki internetten dolandırıcılık nasıl yapılır anlatacakmışız gibi görünse de amacımız elbette mağdurlara yardım etmek ve mağdur duruma düşmemek için önlemler almayı sağlamak.

Dolandırıcılık konusunu bazen sadece kontör bazen büyükse büyük paralar oluşturmaktadır.

Kontör konusunda öncelikle fail bir anlık mesajlaşma programı hesabının şifresini ele geçirmektedir. Bunun için fail ya şifreyi kırarak ele geçirmekte ya da mağdur olan kişi kendisi farkında olmada vermektedir. İlk duruma çok az rastlanır çünkü şifre kıracak kadar bilgi sahibi olan birisi kontör çalmak için uğraşmayacaktır. Peki nasıl oluyor da şifreleri kendi elimizle veriyoruz? Son zamanlarda “250 kontör yüklemek için tıkla” veya “arkadaşlarınıza haber vermek için MSN bilgilerinizi giriniz” konulu e-postalarda veya siteler vasıtası ile bilgilerimiz alınmaktadır veya bilgisayarınıza gönderilen basit casus yazılımlarla ile bu bilgileriniz çalınmaktadır. Bundan sonra fail sizin gibi oturumu açmakta listenizdeki arkadaşlarınızdan kontör istemektedir.

Peki bunu organize halde yapan çeteler var desek ve bu kontörleri internetten kredi kartı ile satıyorlar desek ne dersiniz? Evet öyle ya bunca toplanan kontör ne olacak, paraya çevrilmesi lazım. Bu noktada açılan siteler devreye giriyor ve ucuza kontör satılı başlıyor. Biraz uyanık olan ama iyi niyetli kullanıcılar bilgilerini kaptırıyorlar ve bilgileri başka bir suçta kullanıyorlar ve birden bire kendilerini sanal bir suçun zanlısı olarak buluveriyorlar.

Sanal korsanlar siteleri kırabilmekte veya bankalarda işlem yaptığımız internet bankacılığı bilgilerimizi çalabilmektedir, bu ihtimalde kimsenin şüphesi yok. Peki bu çaldıkları parayı nasıl ele geçiriyorlar çünkü kendi hesaplarına bir anda aktarırlarsa yakalanmaları an meselesidir. Bu anlatacağımız yöntemi daha çok Ruslar kullanmaktadır. Öncelikle internetten İngilizce bilen ve iş arayan bir vatandaşımızla irtibata geçiyorlar. Ona ilk maaşını ertesi gün göndereceklerini söylüyorlar ve ele geçirdikleri mağdurun hesabından bu kişinin hesabına parayı transfer ediyorlar. Bu arada eğer konu emniyet güçleri tarafından takip ediliyorsa daha parayı çekerken bu örgütün üyesi olarak tutuklanmadıysanız hemen ertesi gün Rusya’dan sizi arayıp bu sefer bahaneler bularak bu parayı kendilerine Wastern Union benzeri uluslar arası para transfer eden şirketlerle geri gönderilmesini istiyorlar. Zaten kısa süre içerisinde hesabından para çekilen mağdur kişi konuyu bankaya bildiriyor ve banka bu paranın sizin hesabınıza aktarıldığını tespit ediyor ve hakkınızda işlemler bu noktada başlamış oluyor. Bir anda tüm iyi niyetinize rağmen uluslar arası suç örgütüne dahil oluyorsunuz.

Bu yazımda her ne kadar yöntemleri gösteriyor gibi olsam da temel amacım konu hakkında dikkatli olmak için uyarmaktır. Önemsemediğimiz bu tip konular her an kapımızı çalabilir.