Hakaret suçunun basit hali TCK 125. maddede tanımlanmıştır ve cezası da iki yıla hapis veya adli para cezası olarak belirlenmiş. Pratik hayatta bir kişinin diğerine küfür etmesi suçun en klasik örneğidir. Bunun dijital ortamdaki karşılığı da anlık mesajlaşma programlarında, sesli ve görüntülü programlarla yapılan görüşmelerdeki hakarettir. Bu suçun yüze karşı işlenmesi önemli çünkü sizin yokluğunuzdaki bir hakaretin cezalandırılabilmesi için hakaretin en az üç kişinin bulunduğu ortamda edilmesi gerekir.

İki kişinin MSN yazışmasında size hakaret edilmesini cezalandırmazsınız ama en az üç kişinin olduğu bir grup konuşmasında yapılırsa cezalandırılabilir.

Yani anlık mesajlaşma programlarındaki hakaretlerin cezası daha az, ama bu suç Twitter’dan, Facebook’tan veya bir blog sayfasından işlenirse cezası ne olur?

 

Suçun bu siteler üzerinden işlenmesi halinde yine basit hakaret olduğu bir gerçek fakat kanunumuz suçun alenen işlenmesi halinde cezanın altı da bir oranında artırılmasını da ön görüyor. Twitter’dan atılan bir mesajın hakaret içermesi halinde suçun aleni olarak işlendiği varsayılabilir nitekim Fazıl Say hakkında düzenlenen iddianame bir Twitter hesabına ait mesajların hepsine ulaşım imkanı olduğu gerekçesiyle suçun aleni olarak işlendiği iddia edilmişti.
Hem Twitter hem de Facebook için mesajların herkes tarafından görülebilmesi kısıtlanabildiğinden her durumda bu hesapların incelenmesinde fayda var. Ayrıca bu hesaplardaki mesajlar yazıldığı anda takipçilere iletiliyor, bu kişilerin takipçisi olmayan kişilerin bu mesajlara ulaşması oldukça zor çünkü arama motorlarının çoğu bu mesajları listelemiyor. Yine de yazılan mesajın bir anda bütün takipçilere gitmesi aleniyet unsurunun varlığı olarak yorumlanabilir. Hatta takipçilerin bu mesajları retweetlemesi halinde aynı suçu işlemiş olacağı da ayrı bir ince noktadır.

 

Şahısların nasıl tespit edileceği meselesi ise bir dava açmadan önce ilk çözülmesi gereken mesele çünkü ne Facebook ne de Twitter Türk Adli Makamları’na mesajı yazan kişilerin IP bilgilerini henüz göndermiyor. Bu durumdaki kabahat biraz da biz de henüz yasal uyumluluklarımız olmadığı için bu bilgiler bizimle paylaşılmıyor.
Olana bakacak olursak, bir dava açmadan önce bu şahsın kimliğini bilmemiz gerekiyor, eğer şahsı tanıyorsak veya internette gerçek ismi ile bu suçu işlemişse biraz araştırma ile şahsın tespiti de mümkündür. Zaten tanımadığımız birisinin de bize hakaret etmesi çok olağan bir durum değil, olay mahkemeye intikal ettiğinde hem olaydaki tarafların ilişkisine hem de dosyadaki teknik verilere bakılacağından, eğer taraflar arasında örneğin eski kız arkadaş gibi bir ilişki varsa “şifresiz modem kullanıyordum mesajı ben atmadım” deseniz de bunun pek de değeri olmayacaktır. Bilişim hukukunun en güzel tarafı da dijital delillerin her şeyi ortaya koymasıdır, ya vardır ya da yoktur. Eğer bilgisayarınızda hakaret ile ilgili bir delil bulunmuşsa bundan sonra “yaptım ama neden yaptım, bir de bana sor” safhası gelmiş demektir.

 

Hakareti edenin kim olduğunu biliyorsunuz bundan sonra da en önemli sayfa bu hakaretin ispatıdır çünkü sizin dava açacağınızdan haberdar olunması halinde herkesin yapacağı ilk hareket bu mesajı silmektir. Hatta çoğu zaman emniyet sorgusunda dahi bu mesaj orada durur, mahkeme aşamasında da bulunur ama kimse bunu dosyaya sunmadığından işin ciddiye bindiğini anlayan kişi bu mesajı siler ve siz elinizde şikayet dilekçesi ile kalırsınız.