WEB 2.0 Siteler ve Hukuki Durum

WEB 2.0 Siteler ve Hukuki Durum

Facebook, Youtube, Gittigidiyor, Ekşisözlük, şu an en çok ziyaret ettiğimiz WEB 2.0 siteler. Bu kadar ziyaretçi alan siteler olunca haliyle hukuksal sorunlar da peşinden geliyor.

5651 sayılı kanunumuz internet aktörlerini üçe ayırmış:
1- İçerik Sağlayıcı, web sitesine eklediğiniz her içerikten sorumlusunuz.
2- Erişim Sağlayıcı, Türk Telekom gibi, bu firmalar içerikten sorumlu değiller.
3- Yer sağlayıcı – Barındırma (hosting) hizmeti veren firmalar, bu firmalar uyarılır içeriği kaldırması istenir, kaldırmazsa o zaman sorumlu olur.

Peki WEB 2.0 siteler bu işin neresinde?
Yukarıda örneğini verdiğimiz siteler kanunumuzda düzenlenmemiş. Bu tarz sitelerde içeriği site sahibi yüklemez, sadece siteyi hazırlar, veritabanını kurar ve yayına başlatır. Sonra üyeler tarafından sitenin içeriği dolmaya başlar. Hal böyle olunca kanunda direkt olarak bunu karşılayan bir kavram olmadığını görüyoruz. Bu siteler bir platformdur ve ziyaretçilerin bir araya gelmesi için ortam hazırlarlar.

Bu konuda bir soruşturma olduğunda mahkemede sitenin içeriği bana ait değil diyebilirsiniz, o zaman yer sağlayıcı olduğunuz sonucuna varılıyor fakat bir barındırma hizmeti de vermediğinizden en kötü ihtimal size yer sağlayıcıya verilen uyar-kaldır hakkı verilmez. Bu durumda kanunda olmayan bir karma durum ortaya çıkıyor. Şu an ülkemizdeki bu tarz siteler, yer sağlayıcılık belgesi almaktadır. Fakat barındırma hizmeti vermedikleri için bu belgelerin de iptali gündeme gelebilir. Boşluk doldurulana kadar muhtemelen uygulama bu şekilde devam edecektir.

WEB 2.0 siteler kanunumuzda yerini alacaktır, bu ortam sağlayan sitelere de uyar-kaldır şeklindeki uygulamanın getirilmesi sorunu hafifletecektir.

WEB 2.0 siteleri mutlaka kendilerine uyarı gönderilebilecek bir forumu sitelerine eklemelilerdir. Çünkü hakkının ihlal olduğunu düşünen bir kişi size erişebilmelidir. Hatta katalog suçu olarak belirlenen çocuk pornografisi gibi ağır yaptırımı olan suçların işlenmesi halinde birisi size ulaşıp bu konuda uyarı yapabilmeli, aksi halde size ulaşılamaz ve siteniz kapatılma riskiyle karşı karşılaya kalabilir.