Web Sitelere Hukuksal Koruma

2011-05-02T17:36:14+03:0006/01/2008|Categories: Bilişim Hukuku|Tags: , , , |

Bir web site geliştiricisi uzman okurumuz şu an hiç yapılmamış bir web site projesi düşündüğünü bu hususta büyük firmalara yazılar yazdığını fakat projenin Türkiye’den çıkmasını istediğini bununla birlikte nasıl bu fikrime hukuksal koruma sağlarım diye sormuş.
Hukuk insanlık gelişiminin ardından gelmektedir ve vatandaşların gereksinimlerine göre yeni kanunlar çıkartılmaktadır. İnternet konusu yeni olduğu gibi web siteler de hayatımıza yeni girmiştir ve bu sebeple bu konuda direkt koruma sağlayan kanunumuz henüz mevcut değildir, fakat korumasız da kalacak değildir.


Yazılımlar, internet sitelerine göre daha eski olduğu için ilk önce bu konuda düzenleme yapılmıştır ve yazılımların “eser” olarak kabul edilmesi, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda yapılan 7 Haziran 1995 tarihli değişiklikle mümkün olabilmiş, ancak yasaya yapılan eklemeler çağdaş örneklerinin sağladığı kadar geniş bir hukuksal koruma alanı yaratamamış, sürekli yamanarak günümüze kadar gelmiştir. Yasanın 2. maddesi “Herhangi bir şekilde dil ve yazı ile ifade olunan eserler ve her biçim altında ifade edilen bilgisayar programları ve bir sonraki aşamada program sonucu doğurması koşuluyla bunların hazırlık tasarımları,” olarak tanımlamış ve özetlemiştir. İlk anlaşılan yalnızca bilgisayar aracılığı ile yapılan software ürünleri bu korumadan yararlanacak, ancak web tasarımları kapsam dışında tutulacaktır. Bazı hukukçular tarafından, maddede adı geçen “herhangi bir dil” kavramının aynı zamanda bilgisayar dili olarak ta kabul edilebileceği, ve web sitesi tasarımları bilgisayar dili kullanılarak hazırlandığından, site tasarımlarının da kanunun himayesi altında bulunduğu şeklinde yorumlar yapılmaktadır. Ancak yasa gerekçesinden anlaşılan kastedilen dil, yazı dilidir. Fakat unutmamak lazım ki web siteleri sadece bilgisayar kodları ile hazırlanmamakta bunu otomatik yapan programlardan da yararlanılmakta bununla birlikte web site kodları tam anlamıyla bir yazılım hazırlama programa dili de değildir.

Bu durumda eğer web sitesi dinamik olarak hazırlanmış ise ve arka planda web site sahibinin yazdığı kodları çalıştırıyor ve ziyaretçiye bilgiler veriyorsa bunun bu şekilde korunması sağlanabilir. Fakat statik olarak hazırlanmış sitelerin salt görünümünü korumak mümkün olmayacaktır.
Patent alınabilirlik açısından konuya bakarsak yazılımlar için teknik katkı sağlama şartı bulunmaktadır. Fakat bu teknik katkı şartı geniş tutulmuştur, istemlerin doğru yazılması halinde problem çıkmayacaktır. Telif hakları ile bilgisayar yazılımınız bir “eser” olarak görülüyorken, patent ile yazılımınız bir buluş kapsamında değerlendiriliyor. Patentin sağladığı koruma telif haklarına göre daha güvenli bir koruma sağlayacaktır.

Netice olarak bir bütün olarak ise web sitesi onu oluşturan unsurlardan oluşan bir derleme eserdir. Bunlar metin, resim, ses gibi çeşitli unsurlardır. Kısacası bir web sitesi, oluşturulduğu programlama dilinden, içinde yer alan öğelere kadar bir bütün olarak eser niteliğindedir. Fakat mahkemelerde uyuşmazlığa konu olduğunda henüz ne şekilde korunabileceği belli değildir. Yakın zamanda mutlaka bir düzenlemenin gerektiği de kaçınılmaz bir gerçektir.

Okurumuzun sorusundan anlaşılan henüz ortada yapılmış bir web sitesi mevcut değil fakat sitenin konusunu korumak istemektedir. Maalesef fikri mülkiyet kapsamında böyle bir koruma imkanı henüz bulunmamaktadır.

4 Comments

 1. Av Mahmutgulsen 10:57 de 18 Mart 2013

  web sitesi hazırlanmı tarafımızdan ve valilik ile aramızda sozlesme olmaksızın iş bıtırıldı sımdı odeme alamıyoruz ayrıca server baglantımız kesıldı bu yuzden erişim hakkımız ortadan kalktı şimdi ne yapabılırım … acil cevap lütfen

 2. Nisan 16:05 de 18 Nisan 2012

  Bu konuda çok büyük eksiklikler ve tavizler var.İnsanlar emek vererek bir şeyleri hazırlıyorlar bir başkası gelip kopyalıyor.Rengi ve bir iki yeri değiştirip paşa paşa kullanıyorlar.Ve bunu önleyecek bir hukuk yok diyorsunuz.Programlamada hedefe ulaşmak için 4-5 yol vardır. Ben birini kullanmışsam diğeri 2.yolu kullanıyor ama benim yaptığımın aynısını yapıyor.Sonrada yok bu farklı yazmış oluyor. Bunu nasıl durduracağız?

 3. OUZTEK 05:00 de 25 Mart 2012

  Güzel yazı emeğinize sağlık, ancak Türkiyede önüne geçen her siteyi kapatıyorlar böyle bir yasal hakları olmamasına rağmen web site sahiplerini mağdur bırakıyorlar ve hukuk onlar için önemli değil kendilerini hukuktan daha üstün görüyorlar.

 4. sitefikrisahibi 15:03 de 22 Şubat 2012

  Sn. Sertel Şıracı,

  Yazınızın tarihini göremiyorum. Eski olma ihtimaline karşın, kanunda fikri mülkiyet kapsamında böyle bir koruma imkanı hala mevcut değil midir?

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
Patentin hükümsüzlüğü ve gasp

Patentin hükümsüzlüğü, mahkeme kararıyla patentin sicilden silinmesi demektir. Konu 551 sayılı Patent Haklarının Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 129-132 maddelerinde...

Kapat