YOUTUBE MİLYONLARCA VİDEONUN TELİF HAKKINI BÖYLE İZLİYOR

2016-11-05T22:49:52+03:0031/12/2010|Categories: Bilişim Hukuku, Fikri Haklar|Tags: , , , |

Şu meşhur ilginç danslarla başlayan evlilik töreni ve fonda çalan müzik…
Youtube tarafından kullanılan Video Identification Tool ile yüklenen milyonlarca videoyu anında nasıl izlediğini öğrenirken telif hakları konusunda internet ortamının geliştirdiği çözüme göz atacağız.

Eğer internet üzerinden müzik dinliyorsanız, film izliyorsanız veya bunları bilgisayara indiriyorsanız siz de dijital telif hakları ekosisteminin bir parçası haline geliyorsunuz.  Geçtiğimiz yıl internetten indirilen müziklerin %76’sının yasadışı olduğu tespit edilmişti. Tabi burada tıkla-izle izle sitelerinde yer alan içerikler dahil değil.

Youtube, Facebook gibi bu işi ciddiye alan şirketler telif haklarına çok önem veriyor. Nitekim uzun süre Atatürk hakkında hakaret içeren içerikler nedeniyle kapalı kalan Youtube bu hukuksal gerekçeyi kabul etmemiş ve içeriği silmemişti. Fakat videoda kullanılan görüntülerin telif hakkı Almanya’daki bir telif hakları kuruluşuna devredildi. Ve bu kurum Youtube’a telif hakları konusundaki itirazını gönderince ilgili videolar derhal siteden kalktı.

İnternetle birlikte telif hakları hukuku gittikçe daha karmaşık hale geldi.  Hak sahipliği genişleyerek yapımcılara da komşu haklar tanındı. Meslek kuruluşları türeyerek olayın üzerine gitmeye çalıştı yine taraf sorunu ortaya çıktı.
Yeni nesil siteler kullanıcıların eklediği içerikle oluştuğundan, site yöneticileri eklenen bir içeriğin telif hakkını ihlal edip etmediğini fark etmeleri imkansızlaşıyor. Bu nedenle telif hakkı sahiplerinin işbirliği çözümü de beraberinde getiriyor.

Youtube, 2005 yılında geliştirdiği ve adına “Video Identification Tool” dediği sistemle yüklenen her videoya parmak izi niteliğinde bir ID numarası atıyor. Orijinal video hak sahiplerinden gelen videoların da yüklendiği bir referans kütüphane oluşturuluyor. Ve her yüklenen video inanılmaz bir hızda otomatik olarak bu referans kütüphane veritabanı ile karşılaştırılıyor. Sistem her hareketi diğer videodaki her hareketle karşılaştırıp aynı şeyin olup olmadığına bakıyor. YouTube bunu dakikada eklenen 20 saatlik her yeni video için yapıyor.  Youtube verilerine göre bu 36 bin insanın hiç mola vermeden her an 36 bin monitöre bakması demek. Bu karşılaştırmalardan birisi tutarsa ne yapılacağının cevabını hak sahibi kişi veya şirket veriyor.

Şimdi Telif Hakkı, Youtube Video Identification Tool, Sony Music arasındaki hikayeyi birbirine eğlenceli şekilde bağlayalım.
İki yıl önce Chris Brown adlı şarkıcı “Forever”ı çıkarttı ve çekilen klip televizyonlarda yayınlandı. Bu klipi TV’de izleyen bir izleyici cep telefonu ile videoyu kaydedip Youtube’a yükledi. Yapım şirketi Sony Music şarkıyı daha önce sisteme tanıttığından, yüklemeden saniyeler sonra bu durum fark edildi ve yüklenen şarkının yayını askıya alınıp Sony Music’e bundan sonra ne yapılmasını istedikleri soruldu. Ve şarkının yayının bir cep telefonu ile çekilen bir video olmasından olsa gerek Sony şarkının silinmesini istedi. Bu şarkının meşhur olduğu zamanlardaydı ve Sony’nin beklentisi yoktu.

Aradan birkaç yıl geçti bu sefer muhtemelen bu yazıyı okuyan herkesin gördüğü, bir çiftin evlilik törenin ilahiler yerine yine Chris Brown’ın “Forever” isimli şarkısı kullanılarak hazırlanan sıra dışı evlilik törenini izledik. Fonda kullanılan bu şarkı çoktan listelerden çıkmıştı.

Ve bu video 60 milyondan fazla kez izlendi. Ve Sony’nin bloklanması yerine uploada izin verdiler. Ve ona reklam koyup iTunes’a bağladılar. Ve bu 18 aylık şarkı iTunes listelerinde birden bire dördüncü sıraya yükseldi. Ve bu evli çift balayından döndükten sonra artık meşhur olmuşlardı ve bir çok tv şovuna katıldılar.

İnternete yüklenmiş bir videonun telif hakları konusu kadar karmaşık bir konu olamaz. Videodaki müzik, yönetmen, yapımcının hakları bazen televizyon şirketinin hakları işte bu karışık konuya Youtube bir çözüm getirmek adına bir adım attı ve şimdiye kadar iyi işlemişe benziyor.

Günümüzde bir videoya erişimi tamamen durdurmak peşinden gelecek öngöremediğimiz zincirleme etkileri ortadan kaldırmaktadır. Artık paylaşanlar kazanmaktadır.

İşimize geldiği zaman Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na işimize geldiği zaman Bilişim Hukuku’nun genel ilkelerine dayanmaktan vazgeçip biz de çözümler üretmeliyiz. Uyuşmazlıkların mahkemelere gitmesi en son çare olmalı, internet çağına yakışır hızlı, otomatik çözümler bulabiliriz.

16 Comments

 1. ziyaretçı 13:33 de 28 Aralık 2014

  Flash oyun videoları çekip youtube ya atmak istiyorum ama herhangi bir telif hakkı ihlali gibi bir şey gelir mi

 2. emre 23:35 de 06 Temmuz 2014

  yazınız çok harika. Basarılar.

 3. md 00:54 de 10 Nisan 2014

  youtube de bir kanalım var ve bazı maç özetlerini ve golleri yayınlıyorum ve digitürk tarafında telif hakkı ihlali aldım videolarım kaldırıldı. ama baktığımda bir çok kişinin benim yaptığımı yaptığını ama bir sorunla karşılaşmadığını gördüm. genellikle videolarında “www.ligtv.com.tr“ yazıyo bende böyle yapsam sorundan kurtulurmuyum.

 4. TANER 18:56 de 08 Mart 2014

  MERHABALAR KENDİME AİT PARCAYI ONAYLATMADAN NOTERE YOUTUBE PAYLASSIMI YAPTIGIMDA BIRBASSKA KISI DAHA SONRA KENDI ALBUMUNDE BU PARCAYI IZINSIZ KULLANDIGINDA MAHKEMEYE VERDİGİMDE BU KONUMUN OLUSUMU NASIL GERCEKLESIR HAK KAZANIRMIYIM ACABA

 5. Talha 04:11 de 21 Ocak 2014

  Arkadaşıma doğum günü videosu yaptım ve youtube a yükledim. İçinde yabancı ve meşhur iki parça vardı ve videom anında yayından kaldırıldı. ne saçmalık… sanki para kazanıyorum o videodan. taş çatlasın 45-50 izlenmesi olacak hadi 100 olsun…

 6. mert bayram 22:03 de 23 Aralık 2013

  bn castinin bi videosununu aynısını yükledim bi baktım teklif hakkı gelmiş videoyuda sildim bişey olurmu

 7. sinane norşin 23:10 de 15 Aralık 2013

  bana telif hakkı geldi. bende videyo hemen sildim sorun olur mU? acil cevap bekliyorum.

 8. western 19:39 de 24 Eylül 2013

  25 yıllık bir şarkıyı kendim yorumlayıp yükledim. Ertesi gün kaldırıldı. Soundcloud tarzı siteler de kaldırdı. Anlayamıyorum, herkes youtube’a cover yüklüyor. Bende niye olmuyor?

 9. bugra 23:19 de 31 Temmuz 2013

  video yükleyip altına müzik atıyoruz bundan para kazanmıyoruz ve kime ait olduğunu belirtiyoruz. Bunun sorun olmasının sebebi nedir.

 10. Av. Sertel Şıracı 14:41 de 14 Mayıs 2013

  sorun olmayacaktır fakat indirmekten değil, kullanmaktan çekinin.

 11. umit erkan 14:37 de 14 Mayıs 2013

  Şuan youtube’dan filim indirsem bir sıkıntı olurmu lutfen yardım edin…

 12. Code 08:43 de 14 Nisan 2013

  Youtube a videoyu koyup telif hakkına yakalatmamam gerekiyor zaten liste dışı olacak link vermeyen göremiyecek nasıl yapabilirim lütfen bir yol gösterin

 13. ali hıdır 13:02 de 03 Nisan 2013

  Merhaba,

  Youtube’a eklenen bazı videolara anahtar kelime olarak adımı eklemişler. Google’da adımı yazıp arama yaptığım zaman saçma sapan videolarda adım görünüyor. Bu videoları nasıl kaldırtabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

 14. Av. Sertel Şıracı 11:53 de 06 Mart 2013

  evet,
  video içerisinde veya youtube’a yüklenmiş olması hak ihlalini ortadan kaldırmıyor.
  genellikle dava açmak yerine videonun kaldırılması yönünde uyarı gelmektedir.

 15. glaber199 01:23 de 06 Mart 2013

  youtube a yükleyeceğimiz videonun içerisinde kullandığımız müzikler için telif hakkı beyan edilip dava açabilme ihtimali varmıdır

 16. Galeriblue98 22:42 de 27 Ağustos 2012

  yazınız çok güzel teşekkürler
  peki şimdi ben telif hakkı olan bir videonun başına küçük bir video eklesem , ne biliyim yazı falan koysam , yani bu hareket izleme olayını yanıltmaya çalışsam tutar mı acaba çünkü youtubeye video yüklüyorum ertesi gün siliniyor :)

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
MİRASÇILARIN DAVA HAKKI – MURİSİN ŞEREFİNE YÖNELİK SALDIRI – ESERİN PARÇALANMASI – TAZMİNAT – YARGITAY HUKUK GENEL KURULU – K. 2008-393

T.C. YARGITAY HUKUK GENEL KURULU E. 2008/11-368     K. 2008/393     T. 28.5.2008 Dava, FSEK'nundan kaynaklanan maddi ve manevi tazminat istemine ilişkindir....

Kapat