Sizlerle bilişim suçlarını ve konuyla alakasız bilgisayar sahiplerinin durumunu incelemesine başlamıştık. Son günlerde yetkisiz para transferleri, çalınan kredi kartlarıyla kontör transferleri gibi sanal ortamda işlenen suçlarda artış görülmektedir.

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsünün (UEKAE) Türkiye’de kablosuz internet ağı kullanan 30 bin bilgisayar üzerinde yaptığı araştırmada, kullanıcıların yüzde 5’inin şifre kullanmadığını, bilgisayarların yarısında ADSL modemlerin yönetim ara yüzüne dışarıdan ulaşılabildiğini tespit etti. Ayrıca güvenlik firmalarının hazırladığı raporlarda ülkemiz ”zombi bilgisayar” sayısı açısından Avrupa ve Asya’da ilk sıralarda yer almaktadır.

Peki zombi bilgisayar nedir? Zombi bilgisayar, internete bağlı, hacker tarafından bilgisayar virüsü veya truva atı ile kontrol altına alınmış bilgisayardır. Bilgisayarımızı zombi haline getiren zararlı yazılımlar internet sitelerinden, e-posta ile gelen bir eklentinin açılması, modemimizdeki güvenlik açıkları ile bilgisayarımıza yüklenmektedir.
Bu durumda, ”zombi” haline gelmiş bir bilgisayar kullanıcısı bu durumdan haberi olmamakta, bilgisayar kullanıcısı normal olarak internet işlemelerini yapmakta fakat arka planda bilgisayarı bir zombi olarak asıl suçlulara hizmet etmektedir.

Bilişim suçunu işleyen kişiler IP numaralarını gizlemek için çok farklı yöntemler kullanmaktadırlar, bu yöntemlerden en etkilisi zombi bilgisayarlardır çünkü korsan suçu başka bir bilgisayar üzerinden işlemekte ve bu sırada kesinlikle tespit edilememektedir. Örneğin bir bankanın internet şubesine giriş yapmanın bir yolunu bulan hacker kendi bilgisayarından bu işi yaparsa bir şekilde arkasında iz bırakacağını bilmektedir. Bu sebeple kendisine bir zombi bilgisayar seçer ve bunun üzerinden işlemleri gerçekleştirir. Konu anlaşıldığında banka zombi bilgisayarın IP adresini yetkililere bildirir. Fakat bu zombi bilgisayar sahipleri genelde bilgisayar bilgisi az olan kişilerdir çünkü güvenliklerini dahi nasıl sağlayacaklarını bilmemektedirler.

Durum adli makamlara intikal ettiğinde bu IP numarasından zombi bilgisayar sahibi şahıs tespit edilmekte ve bu kişiler işlenen suça göre yargılanmaktadırlar. Elbette gerçek farklıdır fakat maalesef bilgi yetersizliği sebebiyle bu kişiler ortaya çıkartılamamakta ve bazen suçsuz kişiler ceza almaktadır.
Haftaya zombi bilgisayarlarla işlenen suçların ayrıntılarına değineceğiz. Bu yazıyı okuyan herkesin derhal bilgisayarını taramalarını, şayet bu gibi durumlarla yargılanıyorlarsa mutlaka bir meslektaşımızdan destek almalarını tavsiye ediyoruz.