Geçen yazımızda Web 2.0 mantığıyla yayın yapan sitelerin hukuksal durumuna değinmiştik. Bu hafta biraz daha ayrıntısına giriyoruz. Facebook, Youtube, Twitter, Friendfeed, E-Bay, Gittigidiyor ve benzeri siteler kullanıcılarının siteye ekledikleri içeriği tekrar kullanıcılara sunmaktadırlar. Bu siteler kullanıcıların kendilerine ait bir site açmadan içerik oluşturmalarına yarayan platformdurlar.

Siteye kaçak bir ürün eklenmişse acaba site sahibi kaçak eşyanın ticari amaçla satışa sunulmasındaki sorumluluğu nedir? Yardım etmiş olur mu? Eylem en az üç kişiyle gerçekleştirildiğine göre toplu halde işlenen kaçakçılık suçu mudur?

Bu tarz sitelere üye olan şahıslar kaçak ürünleri alım-satım web sitesinin veritabanına bilgileri girerek yüklerler. Söz konusu siteler gerçek anlamdaki mağazalardan farklı olarak hiçbir zaman ürünü kendileri göndermezler. Tek yapılan işlem ürünün ilan olarak eklenmesine, satılacak ürünü olan kişileri bir araya getirmektir. Alıcı ile satıcı arasında ortaya çıkabilecek hiçbir hukuki veya cezai sorumluluk yüklenmemektedir. Sadece alıcının ürünü, satıcının da ödemeyi alıp almadığının takibi yapılır. Bu takip dahi tarafların sisteme girerek onaylaması ile yapılabilmektedir.

Bu siteler genellikle 5651 sayılı kanun kapsamında Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı?ndan yer sağlayıcı faaliyet belgesi almaktadırlar çünkü henüz bu tür ortam sağlayıcı sitelerin kanunumuzda yeri yoktur. İlgili yasanın 5. Maddesine göre Yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Ürünlerin gümrükten kaçak olarak yurda sokulduğunu site sahiplerinin bilmesini beklemek en hafif söylemle internetin bugün geldiği noktayı kavrayamamaktır.

Nitekim site yönetimi her ürün ekleyen kişiden belge istese dahi sahte belgelerle bu engel aşılabilecektir. Fail suç işlemek istedikten sonra bu engel aşılması zor bir durum değildir. Bu sitelerde onlarca ürün satılmaktadır, bu ürünlerden hangisinin kaçak olduğunun bilinmesi mümkün değildir. Ayrıca siteye üye olurken satış yapacak kişilerle sözleşme yapılmakta ve yasak ürünler belirlenmektedir.

Haftaya aynı konuya devam edeceğiz ve yukarıdaki sorularımıza yanıt arayacağız.