Elektronik Ticaret konusunda elimizin altında bulunması gereken mevzuatlar şöyle:

  • 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve bu kanunun dayanağı olduğu diğer yönetmelikler
  • 6 Mart 2011 tarihli ve 27806 sayılı mesafeli sözleşmelere dair yönetmelik
  • 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun
  • Türk Ticaret Kanunu
  • FSEK, Markaların Korunması Hakkında KHK
  • Türk Ceza Kanunu (Dolandırıcılık, Kaçacakçılık vb.)
  • Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı
  • Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı
İnternetin en özel mevzuatı olan 5651 Sayılı Kanunumuz internetteki aktörleri üç gruba ayırmış:

İÇERİK SAĞLAYICI

YER SAĞLAYICI

ERİŞİM SAĞLAYICI

 

 

 

 

 

 

 

 

1İçerik Sağlayıcı, web sitesine eklediğiniz her içerikten sorumlusunuz. Burada site yöneticisi siteye içerikleri kendisi eklemektedir.

2Yer sağlayıcı – Barındırma (hosting) hizmeti veren firmalar, bu firmalar uyarılır içeriği kaldırması istenir, içerikte bir suç unsuru varsa ve kaldırmazsa o zaman sorumlu olur. Ayrıca içerik sağlayıcının bilgilerini yetkili makamlara vermesi istenir.
3Erişim Sağlayıcı, Türk Telekom, Superonline gibi, bu firmalar içerikten sorumlu değiller.

Görüldüğü gibi bu sıralamada platform özelliğindeki (web 2.0) siteler yer almıyor. Daha çok ortam sağlama amacında olan sahibinden.com, gittigidiyor gibi siteler bu kategorilere girmiyor ama uygulamada yer sağlayıcılık kıyasen uygulanmaktadır. Mevzuat değişikliğinde ortam sağlayıcılık da tanımlar arasına girecektir. Hoş kullanıcıya göre içerik üreten web 3.0 konuşulurken bu değişiklik de yetersiz kalacaktır.
Ortam sağlayıcılar da yer sağlayıcılar gibi uyarılmakta, zaten üyesi ile bir sözleşmesi olan site yönetimi içeriği kaldırmakta ve yetki makamlara da üyesi ile ilgili bilgiyi göndermektedir.

Not: Siteniz de mutlaka size uyarı mesajı gönderilebilecek bir email adresi bulundurunuz. Böylelikle sitedeki bir içerikten zarar gören kişi site ile irtibat kurabilir, taraflar kendi arasında öz denetimle, mahkemeye gitmeden meseleyi çözebilir. Eğer ortam sağlayıcıysanız bir üyenin sizden habersiz sitenize eklediği bir içerik nedeniyle yargılanmaktan kurtulabilirsiniz.