Yavaş yavaş internetten alışveriş yapmaya alıştık. Son iki yıl içerisinde online alışveriş oranları 2 kat artmış durumda, bu çok güzel bir gelişme.

Elektronik ticaret sayesinde herkes bu sitelerde bir şeyler satabiliyor. Gittigidiyor, sahibinden.com gibi siteler, kendiniz bir site kurmasanız bile bu sitelere üye olarak elinizdeki kullanılmış veya sıfır ürünü satıp para kazanmanıza ortam hazırlıyor.
Bu sitelerle ilgili birçok hukuksal sorunu dile getirebiliriz fakat biz bu hafta kaçakçılıktan bahsedeceğiz.


Bu sitelerde satılan her ürün gümrüklenmiş olmayabilir. Peki, bir üye kaçak bir ürünü bu sitelerde satıyorsa web site sahiplerinin sorumluluğu nedir?

5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu m.3/5 göre, gümrük işlemlerine tabi tutulmayan, sahte belgeler kullanmak üzere ithal edilen eşyayı bu özelliğini bilerek ve ticari amaçlı satın almak, satışa arz etmek, satmak, taşımak veya saklamak suç olarak kabul edilmiştir.
Bu suç için öncelikle ürünün, gümrük işlemlerine tabi tutulmamış bir ürün olması gerekmektedir.
Web site sahiplerinin ticari amaçla hareket ediyor olması de diğer bir şarttır. Burada sitenin bu satıştan komisyon aldığını göz önüne alırsak burada bir ticari amacın olduğunu belirtmek gerekecektir.

Fakat web site sahiplerinin ticari amacı sadece bu üründen komisyon almak değil, site genelindeki her satışa uygulanan komisyonu tahsil etmektir. Bu durumda diğer bir şart karşımıza çıkmakta web site sahipleri satılan ürünün kaçak olduğunu bilmelidir.

Son belirttiğimiz şartın uygulaması oldukça zordur. Bu sitelerde binlerce ürün satılmakta ve ürünlerin bazıları ikinci el dahi olmaktadır. Bu durumda site yöneticisi istese dahi ürünün kaçak olup olmadığını öğrenmesi mümkün olmayacaktır. Bu tür siteler bir vitrindir, bir pazardır, bu siteler sayesinde satacak bir şeyleri olan şahıslar kendilerine pazar kurmadan tezgah açma imkanına sahip olurlar. Bunun karşılığında da bu pazarın sahibine ödeme yaparlar. Bu tezgahlarda nelerin satıldığını bilseler bile bu ürünlerin kaçak olup olmadığını bilemezler.