Fotoğraf ve telif hakkı 2

2011-05-02T17:35:24+03:0029/11/2009|Categories: Fikri Haklar|

Geçen yazımızda fotoğrafların nasıl telif haklarına konu olduğuna değinmiştik, bu yazımızda mahkeme aşamasında tartışılacak konuları ele alacağız, aslında bu konuyla ilgili problemi olanlara biraz yol göstermeye çalışacağız.

Bir fotoğrafın izinsiz olarak ticari bir eserde kullanılması halinde bu fotoğrafı çeken kişinin bazı hakları oluşmaktadır. Yeri gelmişken fotoğrafı çekilen kişi ile fotoğrafı çeken kişinin farklı unsurlar olduğunu, fotoğrafı çekilen kişinin de örneğin ünlü bir şahıs olması durumunda koruma kapsamında olduğunu belirtmeliyiz. Biz bu yazımızda fotoğrafı çekenler açısından konuyu değerlendireceğiz.

Öncelikle söz konusu fotoğrafın hak iddia eden kişiye ait olup olmadığı araştırılacaktır. Bunun ispatı için örneğin daha önce bu fotoğrafın lisans verilerek yayınlandığı dergiler örnek gösterilebilir.

Bunun ardından fotoğrafın eser niteliğinin bulup bulunmadığı tartışılacaktır. Yani her fotoğraf koruma kapmasında değildir, bunun ayrımını bilirkişiler yapmaktadır. Peki bu ayrımın kanuni kaynağı nedir? Fotoğraflar, Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun (FSEK) 4. maddesinin 5. fıkrasında, fikir ve sanat eserleri çeşitleri arasında güzel sanat eserleri içinde gösterilmişlerdir. Bir fotoğraf eserinin FSEK korumasından yararlanabilmesi için sanatsal bir yanının olması, yahut eser sahibinin kişiliğini, tarzını, emek ve becerisini yansıtması gerekir.

Eser niteliğindeki bu fotoğraflar, eser sahibinin tasarrufundadır, dilediği gibi kullanır ve eser sahibinin izni ve rızası olmaksızın yayınlanamaz, kullanılamaz. Aksi davranış, FSEK ve Borçlar Kanununda maddi ve manevi tazminat davalarına, hatta FSEK ve TCK?nda da yer alan hapis cezalarına konu olacaktır.

5 Comments

 1. mehmet unal 22:00 de 02 Ağustos 2014

  Tekstil isi ile ugrasiyorum.kiyafetlere unlulerin fotografini bassam telif odemem gerekir mi?

 2. kanturka 02:57 de 14 Eylül 2013

  Merhabalar;

  Bizim bir facebook sayfamız var. Bu sayfanın karakteri olarak da bir film karakterini seçtik. Bu sanatçının ajansından bize resimleri kaldırmamız yönünde mesaj geldi. Böyle bir zorunluluğumuz var mı? Bize dava açsalar kazanabilirler mi?

  Örn: Polat Alemdar karakterinin fotoğraflarını kullandığım için Necati Şaşmaz’ın bu durumdan rahatsız olması.

 3. Bedriakcay 21:35 de 01 Mart 2013

  bugün tesadüfen adım ve soyadımla google ‘da fofotğrafçı olduğum için bir araştırma yapayım dedim uzun zamandırda yapmıyordum,, yaptığım araştırma neticesinde iki tane turizm firması çekmiş olduğum fotoğrafları kendi internet sitelerinde hemde onlarcasını kullandıklarını gördüm,, bu konuda bir avukata danıştım daha önce böyle bir konu ile ilgilenmiş mail at dedi cevap gelmedi daha,, fotoğraflarımı kullanan turizm fşrmalarının sayfalarını kopyaladım,, sorum şu maddi durumum çok iyi değil bu konunun üstüne gitsem lehime sonuç çıkma durumu nedir,, fotoğraflarım ise bir çok sitede kabul görmektedir bu konuda kendi düşünceme göre sıkıntım yok ,,, vereceğiniz cevap için şimdiden çok teşekkür ederim selamlarımla

 4. Kahraman 01:16 de 24 Ocak 2013

  Fotoğraf sanatı ile ugrasmaktayim. Estetik bir fotoğrafım iznim olmadan. dergi niteliğinde internet sitelerinde ve birçok forum ve blog ta kullanılmış. hatta üzerlerine yazılar ve isim dahi yazanlar olmuş. durumdan rahatsızım ve maddi tazminat davası acsam internette ayinlanmis bir icerikten telif alabilirmiyim?

 5. Sadiye_bulu 15:56 de 09 Ekim 2012

  merhaba benim bir sorum olucak oğluma internetten bir kıyafet aldım sonra onun resmini çekip satıcıya yolladım olduğuna dair.daha sonra o satıcı başka yerlerde o ürünü satmak için oğlumun resmini kullanıyor sürekli olarak kaldırmasını istedim kaldırmadı nasıl ve nereye şikayet edebilirim

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
Fotoğraf ve Telif Hakları

Fotoğraflar çeken, çektiği profesyonel fotoğrafları satan birçok kişi vardır. Bazen bu fotoğraflar izin alınmadan farklı farklı yerlerde kullanılmaktadır. Bu durumda...

Kapat