Fotoğraf ve Telif Hakları

2011-05-02T17:35:25+03:0022/11/2009|Categories: Fikri Haklar|Tags: , |

Fotoğraflar çeken, çektiği profesyonel fotoğrafları satan birçok kişi vardır. Bazen bu fotoğraflar izin alınmadan farklı farklı yerlerde kullanılmaktadır. Bu durumda hakkı ihlal olan bu kişi ne yapmalıdır?


Öncelikle profesyonel iş yapan herkes mutlaka ama mutlaka eserlerinin maddi haklarını birilerine devrederken yazılı bir sözleşme yapmalıdır. Bu sözleşme ileride çıkacak uyuşmazlıklar önemli bir ispat vasıtasıdır.

Örneğin fotoğraflar çekerek para kazanan Ali, bir dergi için belli bir konuda fotoğraflar çekmiş olsun. Ali ile dergi arasında bir telif hakkı sözleşmesi yapılacaktır ve Ali?nin fotoğrafları bu dergide sözleşme çevresinde yayınlanacaktır.

Buraya kadar normal bir ticaret ilişkisi vardır. Ama Ali, dergi için çektiği fotoğrafların başka bir basılı eserde yayımlandığının haberini alır hatta bu internette sitelerinde de izin yayınlanmaktadır. Ali ne yapmalı?

Ali, FSEK m.84’de düzenlenen koruma konusu, eser niteliğinde olmayan ‘işaret, resim veya ses nakline yarayan araçlardır’. Bu bağlamda her nevi fotoğraf FSEK kapmasında koruma alanı bulacaktır.

Fotoğrafların üçüncü bir kişi tarafından aynı vasıtadan faydalanılmak suretiyle çoğaltması veya yayımlanması durumunda, haksız rekabete ilişkin hükümleri uygulanır(FSEK m.84/11). Haksız rekabet, Borçlar Kanunu’nun 48. maddesinde ve Türk Ticaret Kanunu’nun 56-65. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Türk Ticaret Kanunu’nun haksız rekabete ilişkin hükümlerinin uygulanabilmesi için, haksız rekabette bulunan kişinin tacir olması da gerekli değildir (FSEKm.84/II). Fotoğrafların koruma süresi 25 yıl olarak tespit edilmiştir.

3 Comments

 1. Ziyaret Ziyaret 19:06 de 07 Mart 2015

  Merhaba, bir sitedeki içerik ve görsellerin Telif Hakları ile ilgili sorum olacak.

  Başka bir web sitesindeki yazılı ve görsel içeriklerin kendi sitemizde yayınlanmasıyla ilgili cezai yaptırımlar olduğunu duymuştum. google.com yandex.com gibi sitelerde yayımlanan milyarlarca siteye ait içerik ve görseller bu cezai yaptırıma dahil deği mi?

  Örneğin ben bugün bir web sitesi açtım. 2 gün sonra google da yayımlanıyor. Bu nun cezası yok mu?

  Arama motoru görsellerinde web sitemdeki resimler, arama motoru videolarında videolarım, içerik yazılarımda sitedeki yazılarım yayınlanıyor.
  Bunun cezai yaptırımı yok mu?

  Arama motorlarının sayfamı indexlemesine karşın noindex ve nofollow meta etiketleri var ancak neden bunları kullanayım ki? Sonuçta cezai bir durum var. Ben bu etiketleri kullanmak zorunda değilim yasal hakkım olarak.

  Eğer bunları kullanmam gerekiyorsa bende kendi web siteme içerik alacağım sitelere derimki “nofollow,noindex taglarını kullanın bende sizden içerik almayayım” buda benim hakkım olur.

  Sorum şu, neden google.com benim sitemin içeriklerini yayınlarken ceza almıyor da ben başkasının içeriklerini yayımlayınca suç teşkil ediyor?

  Teşekkürler.

 2. Gurkanbalaban 14:12 de 30 Kasım 2012

  ben aracm muayene istasyonunda isten 04.2010 cıkarıldım ve hakkımda dava acıldı bunun yanında tazminak ve diğer halarımızı aldık yaklasık 2 yıl onra su anda dava devam ediyor ve bu sure boyunca benim resimlerim butun arac muayene istasyonlarında ve internet sitelerinde asılmaktadır ve asılmaya devam etmektedir bu konu hakkında neler yapabilirim dava sebebiyle iş bulamıyorum guvenlik kimliği alamıyorum resimler hakkında ne ler yapabilirim tesekkürler

 3. Erkan BALÇIN 15:32 de 30 Ekim 2012

  savaş fotoğraflarında örneğin çanakkale savaşı fotoğraflarında telif hakkı kaç yıldır

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
Sanal İlişki ve Korunma

İyi haftalar değerli okurlar, başlık dikkat çekici olabilir ama burada kast edilen koruma her zaman olduğu gibi hukuksal korumadır. Bizi...

Kapat