Hindistan yılda yaklaşık 1.000 filmin çekildiği, toplamda 2 milyarlık bütçeye sahip bir sinema sektörüne sahip. Fakat Hindistan da sinema sektöründen %35 daha çok kazanan bir sektör var ki o da korsan sinema.

Korsan sinema öyle hızlı çalışıyor ki daha sinema resmi gösterime girmeden birkaç gün önce veya tüm önlemleri alıp gizleseler dahi resmi gösterimin başlamasından birkaç saat sonra internette korsan yayın başlıyor.

Bilindiği gibi hindistan geleceğin büyük ekonomileri arasında gösteriliyor. Ve sinema sektörü de büyümeye devam edecek. KPMG’nin yaptığı araştırmaya göre sinema 2020 yılında yıllık hasılat 3.30 milyar dolara ulaşacak.

Mücadele edilmesi gereken korsan sinema ile ilgili sinemaların takibi sağlayacak dijital sistemlerin üzerinde çalışılıyor. Fakat sinema salonundan yapılan kamera çekimine razı olan bir kitle ile mücadele etmek de hiç kolay değil.

Ülkemizde de durum pek farklı değil. Fakat yabancı filmlere rağbet daha çok olduğu için ve yerli film şirketleri aynı yerde korsan yayın yapmak riskli olduğu için yerli film korsancılığı pek yaygın değil. Ayrıca filmlerin kısa süre sonra TV yayınlanıyor olması da bir başka etken.

Ex Machina filmi ülkemizde yayına girmeden Türkçe alt yazılı ve hatta dublajlısı internet sitelerine düşmüştü. Bu filmin meraklıları anında filmi izledi ve artık ülkemizde sinemalarda yayınlanmasına da gerek kalmamış olacak ki vizyona girmedi. Telif hakları açısından yapımcı firmayı uyaranlar olsa firma bir girişimde bulunmamıştı. Fakat ülkemizdeki rakamlarla ilgili bir resmi araştırma olmasa da Türkçe dublaj yapacak kadar müşteri memnuniyeti sağlayan korsan sitelerinin kazandığı bedel az olmasa gerek.

Ülkemizde dijital alandaki telif hakları ile ilgili ceza davaları açılabiliyor ve siteler erişim engelleme ile karşılaşabiliyor. Hal böyle olunca yabancılara ait içeriklerle işlem yapmak çok daha risksiz oluyor. Eğer bu Türkiye’ye yönelik yayınları yabancıların görmesi de engellenirse kimsenin haberi olmuyor.