Bu hafta sizlerle birlikte korsan yazılım konusuna değineceğiz ve nelerle karşılaşabileceğimize göz atacağız.


Öncelikle belirtmek gerekir ki yazılım lisansı konusunda henüz teorik tartışmalar son noktaya gelmemiştir, bu sebeple yazımda ayrıntılara girmeden günlük hayatta karşılaşabileceğimiz olaylara örneklerle ele alacağım.

Yazılım lisansı en basit tanımla, yazılım üreten kişinin veya firmanın telif haklarını koruyan bir belgedir. Bu belge sayesinde yazılım üretici ile aranızda hukuksal bir bağlantı olduğunu ispatlar ve emeğin karşılığını ödediğinizi açıklamış olursunuz. Yazılımların korsan kullanılması, üreticinin rızası dışında, hiçbir izne sahip olmadan, yasadışı olarak bir yazılımı kullanmaktır.

Gelelim yasa maddelerine; 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca, telif hakkı ihlali suçu işleyen kişiler hakkında kamu davası açılmakta ve bu kişilerin 4 seneye kadar hapis ve 150 milyar liraya kadar ağır para cezası ile cezalandırılmaları söz konusu olmaktadır.

Ülkemizdeki korsan yazılım kullanımının boyutu göz önüne alındığında, yazılım şirketleri ev kullanıcılarına müdahale etme gereği görmemektedir hatta bazı satış stratejileri nedeniyle evde kullanılmasına müsaade dahi edilmektedir. Fakat önemli ticari amaçlı yazılımların lisansız kullanımının önüne geçmektir. Bu tür ticari yazılımlar özellikle belirli bir sektör için üretilmekte ve üretici firma bu gelirlerle ayakta durmaktadır. Uygulamada örneğin muhasebe yazılımları üretici firmanın ana servera bağlanmakta, oradan onay gelirse program çalışmaktadır. Burada bilgisayarların farklı olup olmadığını anlamak için çeşitli güvenlik yöntemleri kullanılmaktadır. Bu sebeple de korsan yazılım kullanmak pek de mümkün olmamaktadır. Ev kullanıcı olmanız ve yazılımları ticari bir amaçla kullanmıyor olmanız ceza almanıza engel değildir.

Şu an yazılım şirketleri ülkemizde gelir elde edemezken bilindiği üzere birçok müzik sanatçısı artık şarkılarını internette ücretsiz yayınlamaktadır.

Düşük alım gücü, yasalar hakkındaki bilinçsizlik ve uygulama yetersizliği gibi sebeplerle korsan yazılım kullanımı devam etmektedir. Yine de BSA gibi kuruluşların konuyu takip ettiklerini hatırlatıyor, lisanslı ürün kullanmanızı tavsiye ediyorum.