Geçen hafta korsan yazılımlardan bahsetmiştik, bu hafta da yine konumuzu değiştirmiyoruz. 5846 sayılı kanun gereğince korsan yazılım kullananlar hakkında suç duyurusunda bulunulmaktadır. Peki evde kullandığımız bilgisayarımızda ticari amaçlı olmayan kullanmalar da suç mudur? Evet, ticari amaçla kullanmasanız bile bu bir suçtur.


İlk ticari yazılımın piyasaya sürülmesinin ardından başlamış olan bu korsan yazılım konusu sanal alemin en önemli problemlerinden birisini oluşturmaktadır.Bu yazıyı okuyan %90 kişi korsan yazılım kullanmaktadır. Bunu ben demiyorum, istatistikler söylüyor. Her konuda olduğu gibi bu konuda da ahlaki değerler ön plana çıkmaktadır.

Özellikle rapidshare gibi paylaşım sitelerinin açılması ve internet bağlantı hızlarının artmasıyla her kullanıcı istediği programa rahatlıkla ulaşabilmektedir. Burada web site yöneticilerine bir uyarımız var: her ne kadar korsan yazılım sizin sunucunuzda yer almayıp rapidhsrae gibi sitelere link vermiş olsanız da yine de suç işlemiş sayılırsınız. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 72. Maddesinin 3. bendi uyarınca; bir eseri topluma açık yerlerde gösteren veya temsil eden, bu gösterimi düzenleyen veya dijital iletim de dahil olmak üzere her nevi işaret, ses ve/veya görüntü iletimine yarayan araçlarla yayan veya “yayımına aracılık eden” kişiler kapsamına girmiş olursunuz. Bu sebeple aynı o içeriği ekleyenler gibi sorumlu olursunuz ve hakkınızda iki yıldan dört yıla kadar hapis istemiyle dava açılmasına sebep olabilir. Mesela bir uyanıklık yapsa site sahibi dosyaları yayınlasa fakat crack, seri numarası gibi bilgileri vermese sonuç değişmeyecektir. Çünkü sizin ancak satın alabileceğiniz bir ürünün dosyalarını internette yayınlamanız yeterlidir, diğer anahtar çözücü bilgileri internette bulmak çok da zor değildir.

Korsan yazılım yöntemlerine değinelim. Korsanlar açık kodlu yazılımlar üzerinden basit değişiklik yaparak, yazılımları kendi yazılımlarıymış gibi göstermek şeklinde olan emek hırsızlığı, yine bu açık kodlardan faydalanarak ufak değişikler yaparak bu sefer kar amacı güderek satış yapmak olan yeniden satış şeklinde sayabiliriz.

Korsan yazılım kullanmak bir hak ihlalidir, şayet yeterli kazancınız yoksa bugün bir çok ücretli yazılımın daha az özelliklerine sahip ücretsiz yazılımları internetten bulabilmekteyiz bu sebeple özellikle ticari kurumların korsan yazılımdan uzak durmalarını ve personellerinin de uzak durmasını sağlanmalarını tavsiye ediyorum.