Telif hakları, dünyada ve ülkemizde en ihtilaflı ve üzerinde uzlaşma sağ­lanamayan konulardan birisidir. Avrupa’nın sıkı uygulamaları, Amerika’nın hakimiyeti sürekli karşı karşıya gelmektedir. Buna son 20 yıl içerisinde hızla gelişen teknoloji ile yeni mecralar, yeni gelir modelleri de eklenince işin önemi daha arttı.

Teknolojinin gelişi­mine bağlı olarak telif haklarına konu fikrî ürün sayısı ço­ğalmıştır. Mevcut yasamızın gelişmelerin gerisinde kaldığı yönünde yoğun eleştiriler vardır. Mevcut eserlerin ticarileştirilmesi için çok yeni yöntemler ortaya çıkmıştır. Buna bağlı olarak da telif alanının ihtilaf sayısında, büyük artışlar yaşanmak­tadır. Her kitap basımının bir de elektronik baskısı düzenlenmektedir. Senaryo sıkıntısı yaşayan sinema ve televizyon dünyası kitapları sinema eserine dönüştürmektedir. Bir anda çok büyük kitlelere ulaşan kitap karakterleri aklınıza gelebilecek her türlü formatta ticarete konu edilmektedir. İşte bu andan itibaren tek sorunun kitap basım bedelinin tahsili değil, karakterlerin üzerine basıldığı kupalardaki haksız kazanca müdahale de olmaktadır. Henüz televizyon icat edilmemişken yürürlüğe giren yasalar ile günümüz sorunlarının çözülmesi pek de kolay değildir.

Telif Sözleşmesi Kanuni Bir Gerekliliktir

telif sözleşmeHer projenin ilk adımı telif sözleşmeleridir. Bu aynı zamanda bir zorunluluktur. Çoğu zaman sorun çıkmaz ve bu sözleşmeler raftan inmez. Bir sorun olduğunda da avukatın en önemli delililidir. İçeriği kanunun aradığı gibi olmayan, genel ifadelerle kaleme alınmış telif hakkı devir sözleşmeleri mahkemelerce geçerli kabul edilmemektedir. Yaşam + 70 yıl gibi bir koruma süresi içerisinde bir gün bu sözleşemeler mağduriyetlere neden olabilmektedir. (kitap sözleşmesi nasıl olmalı yazısı için tıklayınız)

Fikri hakların her alanının özel bilgiyi gerektirmesi sebebiyle uzmanlardan yararlanmak zorunluluk arz etmekte­dir. Çoğu zaman internetten veya eşten dosttan bulup imzalanan sözleşmeler yapılan anlaşmaya çoğu zaman uygun olmayabiliyor. Sözleşemeye yazılan hükümler kanuna aykırı dahi olabiliyor.

Sözleşmeler elbette sorunların çıkmayacağının garantisi değildir. Fakat sorunları en aza indirmek veya mahkemeye gitmeden masa başında çözmek için en önemli metinlerdir.