OTOMOBİLLER VE SİBER GÜVENLİK

2016-11-05T22:49:38+03:0022/08/2016|Categories: Haberler|Tags: , , , , |

IOActive siber güvenlik şirketi tarafından yapılan analize göre son 3 yılda araçlarda tespit edilen yazılım güvenlik açıkları ‘kritik’ seviyelerde fakat otomobil üreticileri güvenlik şirketlerinin uzmanlığından faydalanmayı tercih etmiyor.

Otomobil firmalarının yeni dahil oldukları internet alanına henüz alışamadıkları bir gerçek, internet açısından en güvenli araçları internetten gelen Apple veya Google’ın yapacağı bir gerçek. Fakat şu an otomobil firmaları bu alanı pek de ciddiye almıyor. Otomobiller için yaptıkları çarpışma testlerinin benzerini siber güvenlik için yapmıyorlar ve sertifika almıyorlar. Yakın gelecekte NCAP benzeri güvenlik testlerinin siber güvenlik için de yapılması gerekecektir.

Bu tür güvenlik açıklarının ölümlü kazalara sebep olması halinde devletler de bu işe el atacaktır ve konu tüketici haklarından öteye geçecektir.

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
HACKERLER VE SEÇİMLER

Son yıllarda yapılan seçimlere hackerların bir etkisi olabilir mi? Sosyal medyanın normal kullanımının etkisi tartışmasız. Fakat oy kullanmanmak için bilgisayarların...

Kapat