Online depolama uygulaması dropbox ın hacklendiği duyuruldu, uzmanlar kullanıcılara şifrelerini değiştirmesini önerdi. The next web hazırladığı raporda yaklaşık 7 mılyon sıfrenın çalındığı ve satışa cıkarıldıgını yayınladı ama dropbox bu iddiaları yalanladı.

Şifrenizle belgelerinize, kimlik e banka hesap bilgilerinize erişilebilir, bu durumda farkedildiğinde şifre değiştirmek onemlı ama çalınanlar bir yerde yayınlanırsa veya adınıza suc ıslenırse savcılığa başvurmak ve zarara uğradıysanız tazminat davası açmanız gerekebilir.

Google huffington postun haberine göre artık basit hastalıkları aradığınızda sizi direk sağlık gorevlılerı ıle onlıne ve goruntulu görüştürecek yeniliği test ettiğini duyurdu. Sımdılık ucretsız denendiğini ancak daha sonra Google cüzdan üzerinden yapılacağı duyuruldu. Elbette bizde uygulanmaya baslarsa doktorların veya sağlık kuruluslarının anlaşma yapması gerekecek ama bakalım onlıne muayene sartları nasıl olacak.

Yeni yasa ABD hükümetine Twitter gibi sosyal paylaşım ağı şirketlerinden ‘ulusal güvenlik’ gerekçesiyle kullanıcı bilgilerini isteme hakkını tanıyor. Twitter ise bu düzenlemenin ABD anayasasının birinci maddesindeki ifade özgürlüğü ilkesine ters düştüğünü ifade ediyor. Twitter yetkilileri ABD’nin kullanıcı bilgilerini talep ederken daha şeffaf olması gerektiğini ve ‘ulusal güvenlik’ gibi geniş kavramlar üzerinden bilgi talep edemeyeceğini söylüyor.

Twitter’dan yapılan yazılı açıklamada, “ABD hükümeti ‘ulusal güvenlik’ gerekçesiyle şirketimizden kullanıcı bilgilerini talep etse de, bu bilgilerin talep edildiğini kullanıcılara aktarmamıza izin vermiyor” denildi.