• Dell.com sitesinden alışveriş yapacak olan tüketici ve küçük iş sahipleri için bitcoin ile alışveriş yapabileceklerini duyurdu. Ödeme sayfasına kadar normal gelip, ödeme aşamasında bitcoin i tercih edenlerin, ödemenin tamamlanması için coinbase.com’a yönlendirilecek. Dell ilk firma değil, bu durum açıkça firmaların bitcoin’e güvendiğini ortaya koydu, bu durumda hukuku olmayan bitcoin kendi yarattığı kurallarla gitgide işlevliğin arttırmaya başladı diyebiliriz.

    New york bitcoin gibi sanal para birimleri için yasal düzenlemeler yapma kararı aldı ve taslak hazırlıyor, New York Finansal Servisler Departmanı sanal paralar için taslak kurallar teklifi sundu, adı da “BitLisans” . Amaç sanal para birimlerini depolayan, kontrol eden, alan, satan tüm şirketler içi kurallar bütünü hazırlamak ve tabi, tüketiciler için yasalara aykırı faaliyetleri engellemek, girişimleri ve avantajlarını korumak.

  • Bir uygulamayı markette yayınlamak için öncesinde sözleşme bazında nelere dikkat etmeliyiz?
    Kullanıcı sözleşmesi ve gizlilik sözleşmesi, iptal ve iade şartlarını hazır etmek lazım, bunun dışında eğer eticaret sitesi ise yine kullanıcıya sunmadan evvel, mesafeli satış sozlesmesi ve on bilgilendirme formu gibi sözleşmelere de ihtiyaç var, elbette iade ve cayma hakkından da bu gibi durumlarda bahsetmek gerek, ancak sorun su; eğer yurtdışı pazarına açılıyorsa uygulama hangi ulke hukukunun uygulanacağı ve başka dillerde de bu sözleşmelerin olmasının gerekliliği.tabi oyun firması ise de oyun ici satın alımlar hakkında önceden bilgilendirme, fikri sınai haklar ile ilgili bilgilendirme, oyun kuralları da onem taşır.
  • Italya Google’a kullanıcı verilerinin gizliliği ile ilgili politika değişikliğine gitmesi için 1 bucuk yıl sure tanıdı.
    italyanın talebi, kullanıcı rızası olmadan onların verileri ile profil oluşturulmaması ve ticari amaçla kullanıcı verisi toplanıyorsa bunun kullanıcılara haber edilmesi ve kullancılar kişisel verileri sebebiyle silinme talebinde bulunursa en gec 2 ay içinde bu verilerin kaldırılması talepleri var.

    Böyle buyuk bir arama motoru ve global bir sitenin bu süreye uyup uymayacağı merak konusu, ama acaba Türkiye’den de böyle bir talep gelse kabul edilir mi o da merak konusu. Fakat Google Avrupa birliğindeki her ülkede ayrı uygulamaya tabi kalırsa onun için de kullanıcılar için de daha da karmaşık olabilir, genel bir politika izlenmemesinin sebebi ise, her ülkenin iç hukukunun farklı olması. Veri güvenliğini bizde koruyan bir kanun yok, nitekim sadece birisi bakanlıktan dahi kişisel bilgileri satın alınabiliyor, ancak ceza suç oluşturursa bazı yaptırımlar da yok değil. Google şu ana kadar elinden geldikçe her ülkeye uygun, o ülkenin kullanıcıları üzerinde sonuç doğuracak uygulamalarla devletlerinde isteklerini karşılama yoluna gitti. Fakat ülkelerin farklı talepleri gün geçtikçe uygulamaları karmaşık hale getiriyor.

Webrazzi HukukiWeb Kanalı için tıklayınız