Rusya’da yeni yasaya göre internet siteleri eğer Rus vatadaşlarıın kişisel bilgilerini ister ve alırsa, bu verileri sadece Rusya sınırları içindeki sunucularda barındırabilecek, yurtdışında barındırırsa siteler kapatılacak.

Bu uygulamanın amacı olarak ülkedeki verilerin güvenliği ve kendi vatandaşlarının kişisel verilerini farklı ülkelerin ele geçirmesini önlemek olduğu belirtildi. Yerel veya küçük hacimli web siteleri için sorun olmayabilir ama global siteler, örneğin global eticaret siteleri, Google yahoo gibi siteler ne yapacak ,sunucularını mı taşıyacaklar, merak konusu. Ayrıca bunun ekonomik anlamda faaliyetleri de olumsuz etkileyeceğini düşünen bir kitle var, neticede yurtdışına açılmayı bır nebze yasaklıyor, bu sektördeki iş dünyasının kesinlikle negatif yönde eleştirisi var, cunku ticareti de kısıtlayacağı düşünülüyor.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Bitcoin artık yasal.
Bu yasaya göre artık işletmeler Kanada’da terör ve para aklama gibi suçlarda bitcoin kullanımının onune geçmek ıcın; bitcoin ile çalışan şirketler zorunlu olarak tüm girdi ve çıktılarını kayıt altına alacak. Tabi bunun sakıncası olarak gösterilen en onemlı şey para akısının kayıt altında olmaması idi, belki de bu ilk ülke bazındaki yasalaşma, diğer ülkelere de örnek olabilir. Böylece hükümet gerektiğinde bitcoin faaliyetlerini takip edebilecek.Kullanıcıların daha rahat ve güvenilir şekilde kullanması için sunulan önlem ve kolaylıklardan oluşan yasa tasarısı gectıgımız ay onaylandı, Bunun yanında bitcoin i destekleyen başka ülkeler de var, Polonya, Kanada gibi ülkeler de buna dahil, bu durum bizim ülkemizde henüz bir yasal tabana oturmadı, ancak devletten geçtiğimiz aylarda gelen bir açıklama ıle gerekli yasal düzenlemelerin yapılacağından bahsedilmişti.

Bu yasal düzenlemeler bitcoin’i normal hukuk sistemine dahil ederken aynı zamanda bitcoim’in denetlemesini beraberinde getiriyor. BDDK da elektronik para kanunu ile bu yönde bir çalışması var. Eğer hukuk sisteminin sizi kabul etmesini istiyorsanız o zaman denetlenmeyi de göze almanız gerekecektir.

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Amazon sitesini mahkemeye verdi, sebebi ise çocuklara ailelerinden izinsiz ürün satmak. Amazon ise şikayetçilerin para iadelerinin yapılacağını açıkladı.
Amazonun uygulama mağazasından çocuklar uygulama indirip sonra uygulama ıcı satın alım yaparken sıfre ıstememesı sebebiyle bu şikayet yapıldı. Bu iddia, sanki çoıcuklar rahatlıkla satın alım yapabilsin diye özellikle sıfresız alım ıslemı yaptırıyor gibi gorunduğunden ılerı suruldu.
apple store bunun ıcın koruma önlemleri alıyor ama ornegın Google markette de uygulama ıcı satın alımda sıfre ıstemıyor cihaz ve benim cocugum rahatlıkla alabiliyor, fakat iznim var mı kimse sormuyor, tabi bu durum milyon dolarlık satısı bulmuş kı mahkemelik olunmuş.
Zaten en cok okuma bilmeyen çocuklar sayesinde kar edildiği iddiası var, ornegın 8 yasındaki bir çocuk 80 dolarlık alışveriş yapmış, şikayet etmiş ailesi ancak amazon iade yapmış.
Geçtiğimiz programlarda da bildirmiştik, Google market ozellıkle bu sebeple artık mahkeme kararı gereği pek cok ucretsız gıbı görünen ama uygulama ıcı satın alım yaptıran uygulamayı artık ucretlı kategorısınde yayınlamak zorunda kalacak. tabi uygulama sahiplerine sözleşmeye bu gibi durumları eklemek gerektiğini de hatırlatalım

Geçtiğimiz ay, İngiliz firması british SKY Broadcasting ‘SKY’ kelimesinin çıkarılması için 8 yıl önce Türkiye’de SKyturk TV aleyhine açtığı davayı kazandı. Peki böyle durumlarda acılan marka tecavüzü ve haksız rekabet davalarını bize biraz anlatır mısın? Hangi durumlarda bu davalar kazanılır, şartlar nelerdir?

Tanınmış marka, iyiniyet, basiretli tacir gibi davranma, Türk ekinin SKY markasından ayırt etmeye yetip yetmemesi gibi hususlar değerlendirildi.