TRAFİK KAZASI- İŞ KAZASI İLİŞKİSİ

2011-08-08T14:52:21+03:0008/08/2011|Categories: İş Hukuku|Tags: , , |

2918 sayılı Karayolu Trafik Kanununda Trafik Kazası; Karayolu üzerinde hareket halinde olan bir veya birden fazla aracın karıştığı ölüm, yaralanma ve zararla sonuçlanmış olan olay olarak tanımlanmıştır. Ancak Soysal güvenlik uygulamaları açısından trafik kazalarında da önem arz eden en önemli husus kazazedenin öncelikle hizmet akdine istinaden çalışıyor olması ve işveren tarafından görevle, işveren adına işi ifa ederken olayın meydana gelmesidir.

Örneğin bir işverene ait olan bir kamyonla, sipariş üzerine yükü bir yerden başka bir yere nakil ederken sevk ve idaresindeki kamyonla kaza geçiren kişinin hizmet akdine istinaden çalışıyor olması halinde geçirdiği kaza iş kazasıdır. Aynı şekilde kamyonda hizmet akdine istinaden çalışan muavin ve diğer kişilerin bulunması halinde bunların da maruz kaldıkları kaza iş kazası kapsamındadır.

 

Trafik İş Kazasına İlişkin Özet Yargı Kararları

T.C.

YARGITAY

10. Hukuk Dairesi

ESAS: 1995009845

ÖZET: Ehliyetsiz olarak kullandığı motosikletle kusurlu bir şekilde bir başka araca çarparak yaralanan sigortalı; olay, iş kazası olmayıp hastalık sigortası kolunu ilgilendirdiğinden ve Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı kasti, ya da kasti suç sayılır eylemleri kapsamadığından geçici iş görmezlik ödeneğinden yararlanamaz.

 

 

T.C.

YARGITAY

10. Hukuk Dairesi

ESAS NO: 1995007796

 

ÖZET: İşveren vekili durumunda olan ve işverenin her türlü işlerini takiple görevlendirilen kimsenin, olay günü izinli olmayıp görevli olduğunun saptanması halinde, uğradığı trafik kazasının iş kazası olarak kabulü gerekir.

Bir yorum

  1. Abdullah Baguc 19:26 de 08 Eylül 2013

    Ben is veren araci ile gorevliyken kaza gecirdim. Is kazasi bildirimi yapilmamis. Sgk ya sikayetim uzerine sgk denetmeni tarafindan 14 ay suren arastirma sonucunda is kazasi raporu verildi.bunun uzerini gecici is goremezlik ucretlerimi aldim..tedavim bitmek uzereyken heyete girdim. Heyette yuzde 24 bastonla empuse raporu verildi.sgk raporu ankaraya gonderdi magduriyet maasi icin ancak kullandigim slrkete ait arac hem kasko hemde trafik sigortali trafik sigortasina muracaat ettim. Talebimi ret etti.sifir kusur gerekcesiyle mahkemeye gitmem soyleniyor avukat hanim bu konuda yardimci plabilirmisiniz telefon numaranizi bulamadim.benim numaram 05428401432 abdullah baguc tesekkurler

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
Şifrematiklere Rağmen Hırsızlık Yöntemi

  Artan internet şubesi hırsızlıkları nedeniyle bankacılık sektörü önce cep telefonlarına gelen tek kullanımlık şifreyi geliştirdi. Burada online bankacılık sistemine...

Kapat